Anasayfa / Kategori / Haber-Teknoloji / Windows 10 Duyuruldu!

Windows 10 Duyuruldu!

one

Bir süredir sürekli fotoğraf ve bilgi sızdırılan yeni Windows sonunda resmen duyuruldu. 

Microsoft,ABD’de yaptığı konferansta Windows 10’u duyurdu. Yazılım devinin 2015 İlkbahar’da tam sürümünü yayınlaması düşünülen yeni işletim sisteminde Windows 9 ismini pas geçmesi herkesi şaşırttı. Konferansta yeni Windows’un kurumlara sunduğu avantajlara öncelik verildi. Özellikle Çin gibi ülkelerde kurumların hala Windows XP’yi kullandığını düşünürsek Microsoft’un neden tribünlerine oynadığını anlamak zor olmayacaktır.

Windows 8 ile kullanıcılardan çok fazla olumsuz eleştiri alan Microsoft, tepkileri göz ardı etmedi yeni işletim sistemini herkesin anlayacağı basitlik ve sadelikte tasarladı. Özellikle “Başlat menüsü neden yok?” diye gelen eleştiriler şirketin başını çok ağrıtmıştı. Windows 8’e gelen 8.1 güncellemesi ile başlat tuşu gelmiş fakat menü gelmemişti. Bu bağlamda güncellemelerle uğraşmayan Microsoft, kullanıcıların isteklerini yeni işletim sistemi ile karşılamaya karar verdi. Eğer bu düşünce başarılı olursa çok büyük sayıda Windows 7 kullanıcısı, Windows 10’a geçiş yapacaktır. Ayrıca kurum ve kuruluşları XP’den, beladan, kurtarmak için de sağlam adımlar atan Microsoft, bu sefer pazardaki işletim sistemi karmaşasını ortadan kaldırarak ve herkesin Windows 10 kullanmasını sağlayacak.

09-30startMenu_Web

Telefondan masaüstü bilgisayara kadar her cihazda aynı mağaza kullanılacak. Telefon için ayrı PC için ayrı tablet için ayrı mağaza olmayacak. Yani sadece Windows 10 mağazası olacak. Her konuda karmaşa sona erecek. Buda bizlere basitlik ve sadeliği sunacak.

Denemesi bedava!

Yeni Windows duyurulduktan 1 gün sonra teknik önizleme sürümü yayınlandı ve isteyen herkes deneyebilecek. Microsoft, sadece deneyimli kişilerin bu denemeyi yapmasını öneriyor. Çünkü henüz çok taze bir sistem ve birçok hata çıkabilir.

Teknik önizleme sürümü 32 Bit ve 64 Bit olarak iki versiyon şeklinde yayımlandı. Dilediğiniz versiyonu indirip kurabilirsiniz. (Sisteminizde 4GB ve/veya daha üstü RAM varsa elbette 64 Bit işletim sistemine ihtiyacınız var.)

İndirme Bağlantılarında Türkçe Dil Seçeneği Bulunmuyor

Dileyen herkes indirebilecek fakat biraz İngilizce bilgisine ihtiyacınız olacak.

Önizleme sürümünü aktifleştirebilmek için ürün anahtarınız: NKJFK-GPHP7-G8C3J-P6JXR-HQRJR

Buradan Microsoft resmi sitesine giderek sisteminize uygun sürümü indirebilirsiniz.

Ayrıca Windows Insider programına katılarak yeni Windows’un geliştirilmesine destek olabilirsiniz. Yapacağınız geri bildirimler ile hataları bildirebilirsiniz. Bunun için İngilizce bilmeniz ve reşit olmanız gerek. Tabi ki bir Microsoft hesabına sahip olmanız lazım. :)

Hakkında Alican Sağlam

Technogame'de yazar ve çevirmen... Tam bir teknoloji hastasıdır. Simulasyon oyunlarına modlar yapar. Teknoloji olsun da ne olursa olsun mantığında her şeyle ilgilenir.
 • Bigby

  Ben Windows 7’yi bile alamadım 😀

  • http://www.alicansaglam.com/ Alican Sağlam

   Şimdilik Windows 8.1 ile devam. Çıktığında 10’a geçeriz. Zaten Windows 8 lisansı olanlara ücretsiz sunulacak(mış).

   • Bigby

    Ben hala XP kullanıyorum =D Bu Windows 10 bana uzay çağı gibi geliyor 😀

    • http://www.alicansaglam.com/ Alican Sağlam

     1GB ram windows 8.1 için yeterli. Bizzat denedim. Pentium 4 işlemci ile gayet güzel performans veriyor.

     • Bigby

      Alsam kaç liraya alırım ?

     • Isa

      http://www.microsoftstore.com/store/msmea/tr_TR/pdp/productID.288801200 😀 – Birde 150 liralıkları var Türkiye’de ki bazı elektronik mağazalarda satılıyor ancak stokta var mıdır bilmem :)

     • Bigby

      Windows 8’i unutayım o zaman 😀

     • Vedat Özmen

      bendede aynı işlemci iyi çalışıyor 8.1 pro bende şuan

    • Isa

     😀 oo sen o zaman çoğu oyundan yoksunsun şu an :( Birde TWAU ve TWD’ı nasıl oynuyorsun o.o

     • Bigby

      Yeni nesil oyunların neredeyse hiçbirini oynayamıyorum 😀 Ama TWAU ve TWD’yi oynatmayacak kadar kötü değil :)

 • Isa

  Assasin’s Creed’e bağladılar iyice… Bu arada Win 8’i sevmeyenleri anlamıyorum. Çok hızlı ve sade bir işletim sistemiydi. Win 7’de 1 dk açılmasını beklerken Win 8’de 5 saniyede açılıyor bilgisayarım.

  • http://www.alicansaglam.com/ Alican Sağlam

   Bu sefer olacak inanıyorum :) Önizlemede bug manyağı oldum ama kararlı sürümde çok rahat edeceğiz.