Sleeping Dogs

Bir Polissiniz ve Bir çeteyi çökertmek için onlardan biri oluyorsunuz ama bu çete zannetiklerinizden daha çok tehlikeli daha çok karanlık işleri var.Eğer bu çeteden biri olmak istiyorsanız o zaman çok adam öldürmeniz gerekli.Eğer adam öldürmezseniz işiniz alt üst olur ve kendiniz ölürsünüz.Bu karanlık Cehheneme hoşgeldiniz.Bu Cehhenemden çıkmak için tek şansınız Bu çeteyi yok etmek.Ama eğer pes ederseniz,Sadace siz değil en yakınlarınızda ölür.Şimdi bu karanlık cehheneme bir göz atalım.

Oyunun hikayesi: Hong Kong’taki çeteleri konu alıyor. 10 yaşında buradan ayrılan ve ailesi ile San Francisco’ya taşınan, orada SF Polis Departmanı’na giren ve tekrar ülkesine dönen gizli polis Wei Shen’i kontrol ediyoruz. Hong Kong’ta ‘triad’, yani büyük mafya örgütü bulunuyor ve Sun on Yee isimli bu örgütün bölgesinde iki çete bulunuyor. İki çetenin kendi aralarında sürtüşmeleri var bu arada. Wei’nin amacı bu mafya örgütünün içine sızarak çökertmek. Senaryo klişe gibi gözükse de onu ilginç kılan etkenlerden biri, Wei’nin içine sızdığı çetede bazı çocukluk arkadaşlarının olması. Bunun yanında kız kardeşi bu çetelerden birine mensup iken ölüyor.

 

2 475x267 Sleeping Dogs İncelemesi

En başta belirttiğim gibi özgürlük vaat eden bir açık-dünya oyunu Sleeping Dogs. Gizli polis ve çete üyesi olduğu için Wei, tıpkı GTA’daki gibi sokaklarda istediğiniz gibi suç işliyorsunuz. Park halindeki arabaları çalmak, trafikteki araçlara yolcuları indirerek el koymak, canınızı sıkan kişileri eşek sudan gelinceye kadar dövmek yapabileceğiniz klasik hareketlerden birkaç tanesi. Haritanın çok çok büyük olduğunu söyleyemem ama ulaşım için araçlara ihtiyacınız olacaktır. Dilerseniz taksi de kullanabilirsiniz; uzun mesafedeki yerlere ulaşım oldukça pratik hale geliyor, çünkü taksiye biniyorsunuz gözleriniz kapanıp açıldığında gitmek istediğiniz yerde oluyorsunuz. Parayı sorun etmediğiniz sürece taksi de iyi bir çözüm yani.

 

7 475x267 Sleeping Dogs İncelemesi

Sleeping Dogs’ta silah yok mu?’ diye sorabilirsiniz, elbette var. Ancak oyunun ortalarına gelene kadar neredeyse hiç silah kullanmıyorsunuz. Yapım kavga-dövüş üzerine yoğunlaşmış ve iyi de etmiş. Gördüğüm en iyi dövüş sistemlerinden birine sahip, ki belki de esinlendikleri Batman serisinden daha iyi bence. Grafikler port edilmiş bir oyuna göre gayet iyi. Ancak kamera geçişlerinde ve kontrolünde problem yaşıyorsunuz. Bununla birlikte ‘açık-dünya’nın bazı eksikleri var; etraftaki insanlar hareketleri buna örnek olabilir. Ayrıca sürekli birbirine benzeyen tipler görüyorsunuz. Bu tür oyunlarda en çok önem verdiğim noktalardan birisi de araç sürüşüdür. Gördüğüm en iyi araba sürüş hissi sunan oyunlardan biri olan GTA IV (ki hasar modellemesi de öyle) ile kıyaslama yapmak söz konusu değil. Ancak Saints Row serisi, Wheelman gibi araba sürüşü konusunda sınıfta kalmış örnekler göz önünde bulundurulduğunda Sleeping Dogs gayet iyi durumda sayılır.

Wei Shen’in macerası dikkat çekecek şekilde sunuluyor, hikayenin temelleri biraz klişe olsa da kurgu bunu size hissettirmeyecek bir biçimde hazırlanmış. Ne demiştim ilk başlarda; ‘olumsuz bir şekilde ön yargı ile yaklaşıyordum yapıma’. İşte bu sözlerimi yutuyorum; Sleeping Dogs türünün iyi örnekleri arasında yer almayı hak eden bir oyun kesinlikle. Taklit, yapmacık, başarısız ve sonunda adı sanı unutulan açık-dünya oyunlarının aksine, devamı gelmesi gereken bir yapım…

Bu oyunu sizler için değerlendirdik ve mutlaka oynanması gereken oyunlar arasına aldık. İyi Eğlenceler…

Sistem Gereksinimleri

  • İşletim sistemi: Windows Vista or Windows 7
  • İşlemci: Core 2 Duo 2.0 GHz veya Althon X2 2.4 GHz
  • Bellek: 2GB
  • Ekran kartı: DirectX 10 veya 11 uyumlu Nvidia veya AMD ATI ekran kartı, ATI Radeon 3870 veya daha iyisi, Nvidia GeForce 8800 GT veya daha iyisi
  • Ekran kartı belleği: 512 MB
  • Ses kartı: DirectX uyumlu ses kartı
  • Sabit disk yeri: 15 GB

Written by: Batuhan

TechnoGame'in kuruluşundan bu yana sizlere hizmet vermiş Editör, Çevirmen ve Yazar.

TECHNOGAME

TechnoGame.net güzel Türkiyemize ve halkına hizmeti, kendine şiar edinmiş, yurdun dört bir yanından katılan gönüllü programcılar ve çevirmenler tarafından oluşturulmuş bir oyun yerelleştirme sitesidir.
TechnoGame'in amacı oyunseverlerin en kısa zamanda ve en kaliteli şekilde kendi dillerinde oyun oynamalarını ve bundan keyif almalarını sağlamaktır.

Twitter

Technogame E-Sports kuruluyor! Başvurmak için hemen tıkla: https://t.co/oyEjiUOJy9
The Walking Dead Michonne: Episode 1 In Too Deep oyununun Türkçe yaması yayınlandı! Yamayı indirmek için: https://t.co/ihGVoa1DXr