Oyunlardan ne bekliyoruz?

Selamlar arkadaşlar.

Teknolojinin dezavantajlarının her yöne sıçraması, insanları devamlı tüketmeye teşvik etmesi ve hatta bunun karakterleri dahi etkilemesi ve bu sebeple gelişen teknolojinin akabinde oyuncularda daha iyisini bekleme isteği uyandırıyor. Hal böyle olunca da oyun sektöründen her daim beklentiler yüksek oluyor ve artık günümüzde şekillenen fırsatlar ile algılarımız beklentiler üzerinde farklılıklar gösterebiliyor.

Ama en önemli unsur olarak şunu da unutmamak gerekiyor ki Mario’nun kafasıyla tuğlaları kırmasını yadırgamadığımız dönemlerden geçen bizler idik. Ya da bu sektörün daha öncesini görmeyi başaran dinozor oyunculara sahip olanlar yine bizleriz.

O halde teknolojinin iyisiyle, kötüsüyle cirit attığı dönemimizde şu soruyu sorma gereksinimi hissettim:
-Bizler oyunlardan ne bekliyoruz?
-Sadece grafik oyuncusu musunuz?
-Yoksa hikaye bazlı oyunların gelmesine daha çok mu önem veriyorsunuz?
-İlla baş karakterin canı canda yan karakterlerin canı patlıcan mı?
-Ya da size sadece oyunun içindeki ince estetik dokunuşları yetiyor mu?
-Sene olmuş 2014 ve hala oyunlarına 10 milyonluk Yunancayı ekleyen fakat 75 milyonluk Türkçeyi eklemeyen firmaların ağzına kürekle vurasınız mı geliyor? Yoksa bunların başka bir sebeple olduğunu mu düşünüyorsunuz? Sizce bu konuda ne gibi girişimler yapılmalı?
-Bağımsız oyunlara sizce daha mı fazla değer verilmeli?
-Korku oyunları artık klişeleşmeye mi başladı dersiniz? Sizce bir korku oyununda hangi unsurlar olsa daha etkileyici olabilir?

Buyurun, bu ve bunun gibi unsurları burada konuşup, tartışalım. Ve bizlerin oyunlardan özellikle teknoloji ile şekillenen yeni hayatlarımıza ne gibi etkileri olduğunu ve bu doğrultuda beklentilerimizin nasıl yönlendirildiğine karar verelim.

Not: Nüfusları oyunların alım gücüne göre tahminen yazdım; bir hakaret, ırkçılık vs söz konusu değildir. Sevgiler, saygılar.

Written by: Nurullah

Bilgisayarın birçok alanında uzmanlaşmış, oyunlara olan ilgisi sayesinde bugüne değin bir çok çeviri projesinde liderlik yapmış ve emeği geçmiş, web tasarım ile uğraşan, Galatasaraylı bir oyun sever.

TECHNOGAME

TechnoGame.net güzel Türkiyemize ve halkına hizmeti, kendine şiar edinmiş, yurdun dört bir yanından katılan gönüllü programcılar ve çevirmenler tarafından oluşturulmuş bir oyun yerelleştirme sitesidir.
TechnoGame'in amacı oyunseverlerin en kısa zamanda ve en kaliteli şekilde kendi dillerinde oyun oynamalarını ve bundan keyif almalarını sağlamaktır.

Twitter

Technogame E-Sports kuruluyor! Başvurmak için hemen tıkla: https://t.co/oyEjiUOJy9
The Walking Dead Michonne: Episode 1 In Too Deep oyununun Türkçe yaması yayınlandı! Yamayı indirmek için: https://t.co/ihGVoa1DXr