Max Payne 3

Max-Payne

Aksiyon hiç bitmeyecek! Max Payne 3’ü mutlaka oynamalısınız.

Yapımcılığını Rockstar Games’in üstlendiği 2012 model bu muhteşem aksiyon oyununu hala oynamadıysanız size bir eksiklik var!

Max Payne 1, “Remedy Entertainment” tarafından geliştirildi ve  2001’de piyasaya çıktı. Bu oyundaki “Bullet Time” (yavaşlatılmış zaman) modu,  “Matrix” filminden sonra ilk defa bir oyuna eklenmişti ve bu bambaşka yapım, oyuncu kitle tarafından çok beğenilmişti. Bullet Time sayesinde zamanı yavaşlatarak düşmanlardan çok hızlı bir şekilde ateş etme imkanı buluyoruz ve bu durumda hayatta kalma ihtimalimiz artıyor.

Çizgi roman şeklindeki işleyiş...

İlk iki oyunda bulunan çizgi roman şeklindeki işleyiş

Ses getiren ilk oyundan sonra senaryonun devamı 2. oyunla sağlandı. İlk oyundan sadece 1 sene sonra çıkan ikinci oyunda da işleyiş  çizgi roman tarzında, duygulu müzikler ve bitmeyen aksiyonla sağlanmıştı. Çizgi roman tarzındaki anlatım hikayeyi rahat bir şekilde kavratıyordu.

Yıl 2012’ye geldiğinde Rockstar Games, devraldığı oyunun yapımını bitirmiş ve Mayıs-Haziran ayında piyasaya çıkartmıştı. 10 senedir durgun olan seri bir anda yeni oyunla canlanmıştı. Rockstar, kalitesini konuşturmuş ve kendine yakışır bir oyun yapmıştı. Bazı radikal değişiklikleri oyuncular tarafından ön yargı ile karşılansa da oyunun ilk giriş müziği ben Max Payne’im diyordu adeta…

İçmeyi çok seven Max, yaşadığı aksiliklerden sonra daha çok içiyor ve asla işine ayık kafayla gitmiyor. Oyunun ilerleyen bölümlerinde ayık kafayla gezince etrafından olan olayları daha iyi anladığını ve onlardan kaçmak için daha çok içmesi gerektirdiğini kendi ağzından duyuyoruz zaten. İçiyor ama sebebi var…

Flashback

Yeni oyunda hikaye işleyişi

İşte başlıyoruz MAX PAYNE 3

maxpayne3-teknikcozum

Hikaye: 

Oyun, 2. oyunun çıkışından 10 sene sonra çıktığı gibi hikayesi de 2. oyundan 9 sene sonrasını konu edinmiş. Max (amcamız) kendine yeni bir sayfa açarak emekli bir polis sıfatıyla özel koruma olarak Birezilya’da bulunan Sao Paulo’ya gitmiş. Burada bir ailenin güvenliğinden sorum olan Max, yaşanılan kötü olaylardan kontrolü ele almak için harekete geçiyor.

Max Payne’nin oyundaki asıl görevi, Comando Sombra adındaki bir sokak çetesi tarafından fidye karşılığından kaçırılan, patronu Rodrigo Branco’nun eşi Fabiana Branco’yu çetenin elinden kurtarmaktır. Fabiana kaçırıldığı anda aksiyon başlıyor ve oyunun sonuna kadar hiç tempo düşmüyor diyebiliriz.

screenshots_max_payne_3_1920x1080_17059

Hikayenin işleyişi ilk iki oyundan farklı olarak flashback’lerle sağlanmış. Kel olduğu zamandan kopup bir anda yıllar öncesine gidebiliyoruz. Bir ileri bir geri… Ekrana giren kartlar var ve konuşulanların arasından önemli kelimeler ekran beliriyor. Bu sayede konuşulanlardan önemli olan şeyleri anlamamız kolaylaşıyor ve hikaye daha çekici oluyor.

Terorist gruplarının gücünü, Sao Paulo sokaklarına ilk düştüğümüzde birkaç kişinin Max’in silahını alarak onu tartakladıktan sonra sonra anlıyoruz. Buradan sonra asıl aksiyon başlıyor ve çatışma neredeyse bitmiyor.

Oynanış:

Bullet Tima Kullanım Anı

Bullet Tima Kullanım Anı

Oyunda tabi ki en çok sevdiğimiz şey Bullet Time… Çatışırken, koşarken, zıplarken sürekli elimizin altında olan bu mod sayesinde düşmanları keyifle öldürebiliyoruz. Sadece bu mod için bu oyun oynanır!

Normal oyunların aksine Max Payne 3’te bir yerde sipre geçtiğinizde düşmanlar sizi beklemiyor ve hemen yanınıza doğru eller tetikle geliyorlar. Siperde bekleyeyim biraz demek yok. Çıkıp çatışacaksın arkadaş! Oyundaki bir diğer önemli özellik de siperlerin ateş edilince parça parça dökülmesidir. Örneğin ofiste siper aldığınızda birkaç saniye sonra siperin olmadığını görünce şaşırmayın. 🙂

Rockstar Games gerçekçilik için envai çeşit özellik eklemiş. Bölüm başında terlememiş olan Max’in, bölüm ilerlerken koltuk altından başlayan terlemenin tüm gömleğine yayılması gibi. Gerçekten helal olsun dedirten birçok özellik var. Bunları oynarken görüp tecrübe etmeniz için saklıyoruz. Fakat olumsuz eleştirilecek bir nokta ise oyundaki cisimlerin özensiz kaplamaları. Bizlere bir çok konuda ayrıntı veren Rockstar cisimlerin kaplamalarında aynı özeni göstermemiş maalesef. Bazı yerlerde bulunan hatalar ve karakterlerin animasyonlarındaki saçma hareketler de gözden kaçmıyor. Fakat sürekli koşturmacanın olduğu hızlı ilerleyen bir aksiyon oyununda bu ne kadar olumsuz bir durumdur yorum sizin.

Max-Payne-3

Sağlık konusunda da gerçekçilik ön planda. Oyunda beklerken canımız artmıyor. Çevreyi gezerek bulabileceğimiz ağı kesici gibi ilaç kutularını alarak sağlığımızı iyi seviyeye çekebiliyoruz. Sağlık kritik durumdayken birisi öldürücü vuruşu yaparsa zaman yavaşlıyor ve kamera o kişiye dönüyor. Eğer yere düşmeden o adamı vurursak “bullet kamera” ile onun ölüşünü izlerken biz yere düşüyoruz. Fakat ölmüyoruz. Yerde dururken çevreden gelenlere ateş ederek kendimizi koruyoruz. Ardından ayağa kalkıp devam edebiliyoruz.

dlc-disorganizedcrime-mod-2

Bullet Cam ile vuruş

Nedir “Bullet kamera” dediniz galiba? Bu kamera açısı odağı mermi olan kameradır. Bir alandaki tüm düşmanları öldürdüğünüzde son düşman için bu mod devreye gidiyor. Ayrıca Bullet Time modunda birini kafadan vurursanız da bu kamera açışıyla düşmanın kafasından çıkan kan parçacıklarını izleme şansını yakalayabilirsiniz. 🙂

Oyunda bir de ipucu sistemi var. Bulduğumuz fotoğraflar olsun, elbise olsun, çevrede gördüğünüz cisimlerden sonra Max bize kısaca bilgiler veriyor ve devam ediyoruz.

Oyunda ilerlerken aksiyonun başlayacağını elbette müzikler haber veriyor. Son adamı kafadan öldürdükten sonra da müzik bir anda kesiliyor ve sakinlik alıyor aksiyonun yerini. Fakat bu o kadar kısa sürüyor ki oyundaki tempo hiç düşmüyor diyebiliriz.

Max’in pek de parlak olmayan geçmişine ara sıra dönerek farklı atmosferlerde oynamak bazen afallatıyor ama sonra anlıyorsunuz olayı. Çünkü Max, bir yandan da olayları anlatıyor.

Düşmanlar ve Diğerleri:

Kafanızı kaldırdığınız anda sizi fark edip vurmak istiyorlar...

Kafanızı kaldırdığınız anda sizi fark edip vurmak istiyorlar.

Oyunda gelişmiş bir yapay zeka var. Düşmanlar sandığımızdan çok daha zekiler. Siz bir yere siper aldığınızda onlar arkadan dolaşıp enseye mermiyi çakabiliyor. Bu nedenle çok dikkatli ve seri olmanız şart. Bazı bölümlerde Max, beceriksizliği yüzünden ses çıkartıyor ve düşmanlar için açık hedef oluyoruz. Ama bazende saçma bir şekilde düşman bizi fark ediyor ve yine açık hedef oluyoruz. Normalde ben bu şekilde görülmem deseniz dahi düşmanlar sizi görüp ateş etmeye başlayabiliyor. Yapay zekaya harika demesek de gayet iyi olduğu aşikâr…

Çoklu Oyuncu Modu:

Oyunda bulunan çoklu oyuncu modunda takım halinde veya tek tabanca takılma imkanımız var. Senaryo modundaki birçok özelliğin başarılı bir şekilde çoklu oyuncu moduna aktarıldığını belirtelim. Ayrıca arkadaşlarınızla bazı bölümleri oynayarak birlikte tamamlama imkanınız da var. Senaryonun yanında online sistemi de oynamak isteyeceğinizi düşünüyoruz.

maxpayne3-2025-2560

SONUÇ

Max Payne 3 olmuş. Hem de çok güzel olmuş. Yazının başında dediğim gibi oynamadıysanız eksiksiniz. Bir an önce oynayın ve bu muhteşem aksiyonu yaşayın.

Oyunu Steamden satın almak için tıklayın! İndirimleri takip ederek 4$ gibi komik fiyatlara satın almanız da mümkün. 😉

İyi oyunlar…

Written by: Alican Sağlam

Technogame'de yazar ve çevirmen... Tam bir teknoloji hastasıdır. Simulasyon oyunlarına modlar yapar. Teknoloji olsun da ne olursa olsun mantığında her şeyle ilgilenir.

TECHNOGAME

TechnoGame.net güzel Türkiyemize ve halkına hizmeti, kendine şiar edinmiş, yurdun dört bir yanından katılan gönüllü programcılar ve çevirmenler tarafından oluşturulmuş bir oyun yerelleştirme sitesidir.
TechnoGame'in amacı oyunseverlerin en kısa zamanda ve en kaliteli şekilde kendi dillerinde oyun oynamalarını ve bundan keyif almalarını sağlamaktır.

Twitter

Technogame E-Sports kuruluyor! Başvurmak için hemen tıkla: https://t.co/oyEjiUOJy9
The Walking Dead Michonne: Episode 1 In Too Deep oyununun Türkçe yaması yayınlandı! Yamayı indirmek için: https://t.co/ihGVoa1DXr

Bize Destek Olun