Cesur Kalpler, Korkusuz Askerler

Bu yazı Ubisoft’un oyunu Valiant Hearts: The Great War üzerine. Ama ne inceleme ne de kritik yazısı olacak. Kafamdakiler ve tabii okuyacaklarınız biraz daha farklı.

Pek çok filmde İkinci Dünya Savaşı ve etkileri konu alınır. Özellikle Almanya’daki Musevi toplulukların çektiği sıkıntılar ve içinde bulundukları fevkalade zor durumlar işlenir. Dahası oynadığımız birçok oyun için de bu savaş önemli bir kaynaktır. Fakat Birinci Dünya Savaşı hem sinema hem de video oyunları için çok yeni bir dünya.

Birinci Dünya Savaşı sık rastladığımız bir içerik olmasa da Türkiye için önemli ve hepimizin hassas olduğu acı olaylar bütünüdür. Çanakkale Cephesi’nde İtilaf Devletleri’ne karşı savaşmış ve yüz binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Bu açıdan baktığımızda oyunun benim dikkatimi çekmesi zor olmadı. Her ne kadar oyun Batı Cephesi ve olayları üzerinden ilerlese de savaşın ve acının gerçekliğini iliklerimize kadar hissediyoruz.

Bu yazıyı yazmamın bir sebebi de bu başarılı anlatım ve duygu yoğunluğu. Sıklıkla rastladığımız yöntem olan taraf yaratma bu oyunda olmayan bir özellik. Ekseriyetle filmlerde kullanılan ve izleyiciyi bir tarafı destekler, sempati gösterir ve acıma duygusu besler vaziyette isterler. Fakat oyunda hangi karakter, hangi taraf olursa olsun hissedilen taraftarlık ve intikam değil tam tersine savaşa lanet, hüzün ve karakterlere merhamet duygusu. Bu yüzden de çok güzel bir oyun.

 

“Savaş insanı çıldırtır (Le guerre rend fous les hommes)”

Written by: Öner

TECHNOGAME

TechnoGame.net güzel Türkiyemize ve halkına hizmeti, kendine şiar edinmiş, yurdun dört bir yanından katılan gönüllü programcılar ve çevirmenler tarafından oluşturulmuş bir oyun yerelleştirme sitesidir.
TechnoGame'in amacı oyunseverlerin en kısa zamanda ve en kaliteli şekilde kendi dillerinde oyun oynamalarını ve bundan keyif almalarını sağlamaktır.

Twitter

Technogame E-Sports kuruluyor! Başvurmak için hemen tıkla: https://t.co/oyEjiUOJy9
The Walking Dead Michonne: Episode 1 In Too Deep oyununun Türkçe yaması yayınlandı! Yamayı indirmek için: https://t.co/ihGVoa1DXr

Bize Destek Olun