Anasayfa / Kategori / Haber-Teknoloji / DirectX 12 Windows 7’yi Desteklemeyecek

DirectX 12 Windows 7’yi Desteklemeyecek

directx12logo_28774.nphd_

Windows 7 kullanıcıları DirectX 12 nimetlerinden faydalanamayacak.

Oyunlarda ciddi performans artışı sağlayacağı öngörülen DirectX12, daha az CPU kullanımı, daha çok çoklu işlem kabiliyeti ve güç tasarrufu  gibi özellikleri ile laptop kullanıcıları için çok büyük bir nimet olacak. Windows 10 ile birlikte geliştirilen DX12, Windows 8’e tam destek verecek fakat Windows 7 için aynısını söyleyemiyoruz.

Ay başında PDXLAN sunumunda konuşan AMD oyun bilimi şefi Richard Huddy, “Microsoftun en popüler işletim sistemi %52’lik kullanım oranı ile Windows 7’dir. Bu çok, çok popüler bir işletim sistemi. Bir şey gelmeyecek o da DX12… Evet, DX12 Windows 7’ye gelmeyecek.” dedi.

Windows 7 için temel desteğin Ocak 2015’te kesileceğini düşünürsek bunların pek de şaşırtıcı olmadığını anlayabiliriz. Zaten Microsoft, kullanıcıları devamlı en yeni sürüme yükseltmek için “teşvik” ediyor. Desteği kesilmiş bir Windows 7 yerine tam destek verilen Windows 8.1 yüklemeyi düşünebilirsiniz.

Windows 8 tutmadı, tutmayacak. Bence bu yüzden Microsoft radikal bir şekilde Windows 10’u ileri sürüyor. Belki DX12 dedikleri gibi yararlı olur fakat bence Windows 7 kullanıcıları bunu umursamayacak ve sistemlerinden vazgeçmeyecek.

Hakkında Alican Sağlam

Technogame'de yazar ve çevirmen... Tam bir teknoloji hastasıdır. Simulasyon oyunlarına modlar yapar. Teknoloji olsun da ne olursa olsun mantığında her şeyle ilgilenir.
 • Bigby

  1-2 hafta önce Windows 7 yükledim, şimdi de Windows 8’i mi yüklettirecekler bana 😀

 • Muhammed Ali Saldoğan

  Windows 7 kullanıyorum. Sürüm yükseltmek için W10’u bekliyordum. Sizce beklemeye devam mı edeyim, yoksa W8’e mi geçeyim?

  • http://www.alicansaglam.com/ Alican Sağlam

   Ocak ayında temel destek sona eriyor. 8.1 ile devam et. Henüz 10’un çıkış tarihi belli değil. İstersen destek bitene kadar bekle sonra duruma göre hareket edersin.

  • bulut

   bence w8 gec w10 baya sorunları çıkar ilklerde w8 gibi toplarlayana kadar bence w8 geç

 • Alex59

  İnsanları para uğruna kekleyen ve mecbur eden firmalardan nefret ediyorum. Daha doğru düzgün DX11.1 ve 11.2 destekleyen oyunlar çıkmamışken sağlam olan bir kaç firmanın 2/3 yılda bir çıkaracağı DX12 destekli bir kaç oyun için işletim sistemini değiştirmeye mecbur edilmesi ahlaksızlıktan başka bir şey değildir.

 • Furkan Açıkkol

  Aslında Windows 8 güzeldi ancak framework sorunuyla karşılaştığım için direk Windows 7 döndüm Windows 10 geçmem zaten ekran kartım Dx 12 desteklemez

  • http://www.alicansaglam.com/ Alican Sağlam

   Framework 4 ve üstü Windows 8 ile tümleşik geliyor ayrıca 4’ten aşağısı da Windows Update üzerinden indirebilir halde. Sorun yaşaman ilginçmiş.

 • Isa

  Windows 8, Win 7’ye göre çok daha hızlı ve belleği daha az harcıyor. Win 7’de 1 dk’da açılan PC, win 8 ile 4.1 saniyede açılıyor. Windows 8 kullanmadan yargılamayın derim.

  • http://www.alicansaglam.com/ Alican Sağlam

   Teknik olarak Ram’i daha fazla kullanıyor lakin verimli kullanıyor. Yani basitçe fazla bellek kullanarak uygulamaları daha çabuk açıyor diyebiliriz. Gelmiş geçmiş en hızlı ve en stabil işletim sistemi tabi ki Windows 8.1

   • Caner

    ssd den haberiniz yok heralde kardeş. windows 7-8 e göre arayüz olarak çok daha kullanışlı. kaç senedir update olarak stabilleşen bi işletim sistemini 2 yıllık çıktığında binbir türlü sorun yaşatan bi işletim sistemiyle karşılaştırıyosun. kaldıki geliştiricisi bile umduğunu bulamayıp şimdiye kadar yapmadığını yaparak bu kadar çabuk yeni bir işletim sistemi geliştiriyoken senin onu savunman ilginçmiş.

    • http://www.alicansaglam.com/ Alican Sağlam

     7’de olan her şey 8’de de var. Hatta fazlası var. 8’in tutmadığı aşikar zaten bu duruma çok üzüldüm. Haksızlık etti tüm dünya.

     Eğer eski sisteme iyi diyorsan sen Windows 98 kullan. Mantığın çok yanlış. Dediğin gibi Windows 8 pişmeden çıktı. Fakat o dediğin güncellemeleri aldı ve “8.1.1” oldu. Şu anda Windows tarafında bundan daha iyi bir sistem yok. Windows XP harikaydı, Vista rezalet oldu. 7, vistadan sonra kurtarıcımız oldu. Windows 7, 2009’da çıktı. Ben çıktığı zamanda yükledim ve 2013 yılının başına kadar Windows 7’yi severek kullandım. 2013 yılının başında Windows 8’e geçtim. Geçmediğim her gün için üzüldüm çünkü harika bir sistemdi. Bir kere bile buna kötü demedim. Çünkü her şeyi harika. Oyunlarımı oynuyorum programlarımı çalıştırıyorum. Eskiden 160 saniyede açılan PC artık 30 saniyede açılıyor. Daha ne isteyeyim ki?

     Yeniliklere biraz açık olmanı öneririm. Eğer Android telefonun varsa KitKat güncellemesini istersin. Eğer iOs telefonun varsa 8’i istersin. Eğer Mac’in varsa Yosemite’ı istersin. Eğer Windows’un varsa da 8.1.1’i istemek zorundasın. Sana bir öneri, Windows 7’yi silmeden diski böl 8.1.1’i yükle. Biraz zoraki kullan. Kısa bir süre sonra seveceksin ve 7’yi bırakacaksın. Ben çevremdeki insanların bilgisayarlarına hep Windows 8.1 yüklüyorum. Bir kişi bile senin yüklediğin sistem kötü, hiçbir şey açmıyor, kullanamıyorum demedi. Hepsi konusu açıldığında teşekkür ediyor.

     Senin SSD’yi ve Windows 8’in Ram kullanımını nasıl yaptığını araştırarak bilgilenmeni öneririm. Sistem en çok kullanılan programları Ram’e alır. Dolayısıyla açmak istediğin an “şak” diye açar. Ram’in hızı SSD ile karşılaştırılmayacak seviyede fazladır. Ayrıca SSD yüklemeyi hızlandırır, eğer işin içinde dosya okuma varsa hızlı okunur fakat benim söylediğim başka bir şey. Çok Ram kullanımının sorun olduğu devir XP bitince bitti. Ram, PC’deki en hızlı bileşendir ve her işte kullanılması da gerekir. Kullanım sorun değildir.

     Zamanım olursa bu sitede teknik bir yazı paylaşmayı düşünüyorum. Fakat güzel bir makale olması için saatlerce uğraşmam gerekir. Bunun için şimdilik vaktim yok.