Anasayfa / Kategori / Tanıtım ve İnceleme / Total War: ATTİLA

Total War: ATTİLA

Merhaba Technogame takipçileri hepiniz hoş geldiniz. Bugün ki konumuz TW Attila. Kısa bir inceleme yapmaya çalışacağım sizlere. Ayrıca incelemeyi Hunların bakış açısından yapacağım milliyetçilik duygularım kabartıda kusuruma bakmayın. Evet, başlayalım öncelikle şunu söyleyebilirim hali hazırda Total war serisinin bir hayranı ve son oyun olan Rome 2 yi oynamış iseniz bu oyunda hiç zorluk çekmeyeceksiniz çünkü altyapısı aynı. Ama farklılıklara değinelim mesela eğer Hunları ya da Ostrogot gibi Avrupa göçmenlerini oynarsanız oyun biraz farklı ilerliyor. Nasıl mı? eğer göçmen bir kabileyi alırsanız bir şehriniz yok. büyük göçmenlerinin ilk başta şehiri olsa da sonradan onlarda oba mantığına bürünüyor. Bu çok hoş bir ayrıntı olmuş bir o kadarda oyunu zorlaştırmış. Arkasına saklanacağınız bir sur yok. oyunun ana resminde arkadan geçen Hunlu askerlerde gerçekten çok hoş duruyor bu arada.
images

Rome 2’ de arada gördüğümüz kadın askerler Attila’da tamamen sizlerle eğer göçmen bir devlet seçerseniz ordunuz obanız mantığı olduğu için bir bakmışsınız askerlerinizin yarısı kadın. Üstelik merak etmeyin can yakıyorlar. Bunun dışında diyelim ki Hunları aldınız ki bence kesin ilk olarak hunları almalısınız. İlk olarak kral, imparator, han diyebilirsiniz ama ben reis diyorum. İlk reisimiz Uldin isimli biriydi sanırım. oyun başında Attila çocuk çünkü lakin tarih bilenleriniz bilir; Attila’nın babası Muncuk Handır. Yani kim lan bu Uldin bilmiyorum ama neyse takılmayalım ona. Sonuçta Uldinde bizden.

Şimdi soracak olan vardır. Peki, oba ile yaşıyorsak gelişme yok mu? Ele geçirdiğimiz şehirler ne oluyor? Vs. gibi. Öncelikle belirteyim. Oyunda iki temel görev var. Eğer göçebe olmayan şehirlerde yaşayan devletlerden biriysek ilk görevimiz 400. bahara kadar dayan. Yani öyle bir saldırı geliyor ki size, tüm haritayı ele geçireceğim düşüncesinde olanlar bir daha düşünsün. Peki, göçebe kavimlerden biriysek o zamanda tek göreviniz yak yık yoluna devam et. Yani şu şehre yerleşeyim, az bekleyim gibi bir lüksünüz yok asıl görev yıkmak. Şehirleri merak edenlere ise söyleyeyim ele geçirdiğiniz şehri tamamen yağmalıyoruz. Geriye bomboş yanan bir harita kalıyor. Yani o şehirler kimseye ait olmuyor.

700px-TWA_Faction_ERE_final

Gelelim oyundaki devletlere ve hikâyesine. Hikâyesi oldukça basit arkadaşlar bu oyun ile TW Roma serisi artık sona eriyor. Zaten oyunun başlangıcındaki videoda abimiz aynen şöyle diyor.’’Ah Roma ebedi şehir. Günlerin sonunu gördüm ve bundan yıllar sonra insanlar şöyle diyecekler. İşte Romanın çöküşü başladı.’’ Evet, aynen böyle başlıyor oyun. Kısaca şundan da bahsetmek gerektiğini düşünüyorum burada.Attila çıkmadan önce yapımcılar Hunların olduğu bir oyun Türkçe olmalı bu saygıyı onlara göstermeliyiz diye bir açıklama yapmışlardı. Ve evet bu TW oyunu Türkçe. Ne yazık ki seslendirme için gerekli organizasyonu yapamadıklarını söyleyip vazgeçseler de sadece altyazı olarak kalması da
harika bir olay.

Kültürler ve Devletler

Rome 2 den aşina olduğumuz kültürlere göre devletlerin ayrılması olayı aynen burada da karşımızda arkadaşlar oyunda 6 ana kültür ve oynanabilir 13 devlet var bunları size sıralayalım şimdi.
1-Barbar Krallıklar: Frenkler, Saksonlar
2-Büyük göçmenler: Ostrogotlar, Vizigotlar, Alanlar, Vandallar
3-Roma imparatorluğu: Batı Roma, Doğu Roma
4-Doğu imparatorluğu: Sasaniler
5-İskandinavlar: Jütiler, Getler, Danlar
6-Göçebe kabileler: HUNLAR

kültür

Evet, arkadaşlar oyunda oynanabilir olan devletler bunlar. Her devletin belli başlı özelliği var. Genelde tarihsel olaylara uygun olması için özellikler iyi ve kötü olarak ayrılmış. Örneğin Doğu Romayı seçerken başınıza bin musibet ve taht kavgaları gelirken. Hunları seçerseniz. Tanrının kırbacı ve mahşerin atlıları özellikleri ile çok karlı çıkabiliyorsunuz.

Oyunun ana öğelerinden diplomasiye bakalım şimdi. TW en önem verdiği konunun bu olduğunu açıklasa da şuan kadar bize saç baş yoldurmuştu. Ama TW Attila ile bu sorun düzelmiş üstelik aile içi olaylar ve denge bile düzelmiş ve çok önemli bir hal almış. örneğin batı roma imp. Olup evlatlık aldığınız bir çocuk 10 yıl sonra Hunlarla bir olup size savaş açıyor ve ülkede taht kavgaları başlıyor. Yapay zekâ hiç bu kadar ileri olmamıştı oyunumuzda. Savaş atmosferi ise gerçekten harika, sadece bu oyunla beraber gelen düşman birimlerinin ne olduğunu gösteren resimler pek hoş değil. Eskiden bildiğiniz gibi bu işi bayraklar yapıyordu ve hoş duruyordu. Umarımız buda bir güncelleme ile düzelir. Bunun dışında oyunla beraber aynı anda satışı sunulan Viking ek paketi var. Bu ek paketle ile de Viking gözünden yaşabiliyoruz.

Total_War__Attila_14168663717425

Oyunu size oynadığım ve gözlemlediğim kadar anlatmaya çalıştım umarım keyif almışsınızdır. İleri de oyunu oynarken karşılaştığım farklı bir özellik olursa sizlere yeniden buradan paylaşırım. Hoş çakalın, esen kalın arkadaşlar. İyi oyunlar.

Hakkında Kürşat Alp Kapusuzoğlu

  • mutongo

    rome 2 total war da türkçe yanlışın var.

    • Kürşat KAPUSUZOĞLU

      Haklısın teşekkür ederim bilgi için :) düzenleme yapacağım