Telltale Games!

telltale gamesMerhaba arkadaşlar,

Bilindiği üzere, Telltale Games isimli firma “The Walking Dead” gibi büyük gişe başarısı elde etmiş dizilerin oyunlarını, yine dizilere benzer güzellikte çıkarın tanınmış bir firma olma yolunda  emin adımlarla ilerlemekte.

Yine bu firmanın yaptığı iki farklı oyundan bahsetmek istiyorum. İlki, çoğu firmadan beklenen  ama beklentimiz karşılığını veremeyen “Game of Thrones” dizinin oyunu. Evet, yanlış  duymadınız. Telltale Games, The Walking Dead gibi Game of Thrones’un da oyun olarak  çıkacağını duyurmuş bulunmakta. Bunun yanı sıra, yine bir çok oyunseverin beğeniyle oynadığı Borderlands serisini de “Tale of Borderlands” adı altında piyasaya sürecekler. Bu arada yazılım ve oyun konusunda kendini geliştirmiş, İngilizce dil bilgisine güvenen arkadaşlar, Telltale Games’in kendi sitesinden iş başvurusunda bile bulunabilirler.

Game of Thrones serisiyle ilgili bilgi çıktıkça onları buradan sizinle paylaşacağım. The Walking Dead ve Wolg Among us serisinin yaptığımız çevirilerine dair de beklemede kalın. Özellikle kendi adıma, son bir kaç ay içerisinde bu firmaya ciddi bir şekilde tapar duruma geldim. Eğer Game of Thrones serisi de The Walking Dead gibi olursa, şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Oyunseverleri büyük bir entrika fırtınası bekliyor!

Bir daha ki yazımda görüşmek üzere,

Kendinize iyi bakın.

Hakkında Emre Alagöz

Yazılım ve Veritabanı Uzmanı olma yolunda ilerleyen, fransızca ve ingilizce çevirmeni ve fransıca, ingilizce öğretmeni, oyun çevirmeni
 • yama bekleyen şahıs

  siteye daha önce “sinamatik rpg” ve “macera” oyunlarını çeviren site tarzı bir şey söylemiştim. Mod arkadaşlar yanlış anladı “belli bir tip” değil hoşumuza giden oyunları çeviriyoruz dedi. Benimkisi bu güne kadar ki çevirilerinize bakarak söylenmiş bir öneriydi aslında. Malum türkçe çeviri siteleri giderek artıyor, ingilizce bilen insan sayısı da gün geçtikçe çoğaldığından kişisel çeviriler de sağdan soldan çıkıveriyor. Bence artık çeviri sitelerinin “keyfimizin istediği”nden ziyade bellik onseptlerde çalışıyor olması lazım. Gönüllü bir işi olması olayın sistematik olmasına engel değil. Bence siteniz bu tarz oyunları çevirip bir konsept yaratabilir.
  Telltale games bu iş için süper bir başlangıç noktası. Siteniz daha büyürse -ki umarız büyür- yanlızca aktif şu anki “sinematik rpg-macera”larla sınırlıkalmayıp geçmiş dönemlere de göz atabilirsiniz. Oyun dünyasında en çok çevrilmeye ihtiyaç duyulan oyun tipi de bunlar zaten. Fps-korku-spor v.s. oyunları hikaye odaklı olmadığından bence çok çeviriye ihtiayaç duyulmuyor. Ama bu tarz oyunlar hikayesiz bir hiç. Geçmiş dönem telltale games oyunlarından “geleceğe dönüş” serisi çevrilmişti, sam&max’e başlayıp bitirmeyen bir çevirmen vardı. telltale games’in bütün oyunlarının çevrilmesi lazım bence. kolay gelsin

  • http://technogame.net The Translator

   Çok güzel bir öneri, bu öneri için teşekkür ediyoruz. Zaten ben özellikle telltale games hayranı olduğumdan çevirilerde de katkım oluyor sıklıkla, şimdi game of thrones ve tale of borderlands serilerini bekliyoruz, onlar çıktıkları anda onların da çevirileri başlayacak. Diğer öneriniz de göz önünde bulundurulacaktır. Saygılar.

 • burak

  The walking dead s2 ep3’ün tr çevirisine fazla önem verilmiyo galiba. 5-6 gün geçti hala %35 ???

  • http://technogame.net Emre Alagöz

   Onun çevirisi ben de değil, o yüzden kesin bilgi veremeyeceğim.

  • http://www.technogame.net-www.yazilimsinifi.com Mert Aykuteli

   Daha önce de belirttiğim gibi, % sizi aldatmasın. Yama kısa süre içinde tamamlanacaktır.

   • burak

    Teşekkür ederim ilgi için :)