Anasayfa / Kategori / Haber-Teknoloji / Telefona bakmak omurgaya ne kadar zarar veriyor?

Telefona bakmak omurgaya ne kadar zarar veriyor?

Sürekli telefona bakmak omurgamıza ne kadar yük bindiyor?

neck-smarthphones_wide-5982b02692147f11641577107594663db25a44cf-s1100-c85

New York’ta bulunan ve bir cerrah olan Kenneth Hansraj‘ın yayınladığı rapora göre başımız öne eğik bir şekilde ekrana bakmak omurgaya yaklaşık 30 kilograma varan bir yük bindiriyor. Tabi bu durumun önlemini almak bir o kadar da kolay.

Ekrana bakarak omurgaya ne kadar yük bindiğini bir görselde açıklayan Hansraj, bunun devam etmesi halinde boyunda genç yaşta aşınmaya ve dejenerasyon ve hatta cerrahi müdahale ihtiyacı ortaya çıkabileceğini belirtiyor. Tabi ki bu durumu düzeltmek için doğru bakış açısını yakalamanız gerekiyor. Bunun için ise en kolay yolu ise kolları iki yana açtıktan sonra avuçları yukarı bakacak şekilde çevirip kolları dirseklerden kırmak. Uzmanların açıklamasına göre kolların bu şekle sokulması kişiyi dik oturmaya zorluyor.

Hakkında Sezer Daştan

Sezer bir teknoloji dostu ve hayranıdır. Teknoloji ile haşir neşir olur. Uğraşırken büyük keyif alır ve zamanın nasıl geçtiğini anlamaz. Call of Duty'nin büyük hayranıdır. Aynı zamanda The Last OF Us manyağı bir kişiliktir. PC ve PS4 platformlarını kullanır
  • Emre Aydın

    Ya off boş konular paylaşmayın arkadaş ya…

  • Bigby

    Ben uzanarak kullandığım için sorun yok 😀