Anasayfa / Kategori / Tanıtım ve İnceleme / THE TALOS PRİNCİPLE – İNCELEME

THE TALOS PRİNCİPLE – İNCELEME

Pardon bakar mısınız? Siz de zekasına güvenen insanlardan mısınız?

Merhaba Technogame takipçileri. Bugün sizlere yapılmış en büyük sanat eserini, pardon yapılmış en iyi sanat eserlerini sergileyen oyunu anlatacağım. The Talos Principle oyunumuzun ismi. Öncelikle belirteyim, Eğer harika grafikler ile Yunanistan’daki sanat eserleri arasında oyun oynamak istiyorsanız. Bulmacalar dolu bölümlerde zekanıza güvenirken etraftaki sanat eserlerinin dikkatinizi dağıtmayacağına inanıyorsanız. En önemlisi oyunun sizlere sorduğu felsefi, mitolojik sorulara dünyayı anlamaya hazır mısınız? Hazır değilim diyenleri duyar gibiyim merak etmeyin. The Talos Principle sizlere iki yol sunuyor. İsterseniz harika grafikler altında beyninizi zorlayıp bulmacaları çözüp oyunu bitirip yolunuza devam edebilirsiniz. Ya da kendinizi büyük resmi görmeye zorlayıp oyunun içine girmeye başlayabilirsiniz.

ss_ded5cd1a34df5b4d9015f71caf35db247b2579c4.1920x1080

Erosu bilmeyeniniz yoktur sanırım. Talos ise biraz geri planda kalmıştır. Talos aşkın koruyucusudur. Zeus ve Europe’nin aşkının koruyucusudur. Zeus, Europeye bir armağan verir aşkını ilelebet koruması için bir robot ismi Talos olan bir robot.

Hikayeyi anladık sanırım. İşte biz Talosu oynuyoruz. Yaratıcımız Elohim bizi oyun boyunca yönlendirirken bazen sorduğu sorular ile kafamızı karıştırabiliyor. Oyunu anlamanız için şunu söyleyeyim ayrıca Portal oyununu oynadınız tadı damağınızda kaldı ve benzeri başka oyun bulamadınız mı? Doğru yere geldiniz. The Talos Principle tam size göre. Tetris benzeri parçaları bulmaya ve bir sonraki bölüme geçmeye çalışırken aynen portaldaki taretler gibi bizi öldürmeye çalışan robotlar var. Ve biz bir şekilde elimize verilen jammer cihazı ile doğru yola gitmeye çalışıyoruz. Elimizde bu sefer Portal Gun gibi bir yardımcı yok. İçinde dağınık halde bulunan cihazları toplayıp, doğru bir şekilde yerleştirerek bulmacaları geçmeye çalışıyoruz. Bazı cihazlar drone ve kapıları etkisiz hale getirirken, bazıları da ışınların yönünü saptırmamızı sağlıyor.
Öğrenme eğrisi oldukça kolay bir yapım olsa da kullandığımız cihaz sayısı sonraki bölümlerde inanılmaz artıyor ve artık bulmacaları çözmek için ciddi zamanlar harcamamız gerekiyor. Kompleks bulmacalar hem çok iyi tasarlanmış hem de başarı hissi sonuna kadar veriyor.

2563404-url

Bazı eksikleri olmasa bu senenin en iyi oyunu olması hiçte zor değildi. Merak edenler için oyunu Serious Sam’in yapımcıları yaptı. Nereden böyle bir oyun yapmaya karar verdiler bilinmez ama devamını daha şimdiden bekleyenler hayli fazla sayıda. Bir başka bilgide en çok rağbet gören oyun eleştirmenleri tarafından 9,5 gibi bir ortalamaları var daha ne olsun. Bu oyunu beğendiniz ise oynayın demeyeceğim arkadaşlar kesinlikle oynamanız lazım. Oyunu pek anlatmadım çünkü siz anlamalısınız tadı orda ortaya çıkacak.

Dilerim keyif almışsınızdır arkadaşlar esen kalın oyunsuz kalmayın.

Hakkında Kürşat Alp Kapusuzoğlu

  • Muhammed Ali Saldoğan

    Buna Türkçe Yama yapsanız efsane olur ha. Oyun çok güzel ama İngilizcesi çok ağır, felsefik felsefik şeyler diyor, bir şey anlamıyorum 😀

  • mutongo

    incelemelerinizi daha detaylı yaparsanız iyi olur merlininkazanı oyungezer gibi yerleri örnek alın.