Takipçilerimize Duyuru

Merhaba tüm TechnoGame takipçileri.

Uzun zamandır Facebook, twitter ve site içerisinde gelen yorumları takip ediyoruz. Sizler belki farkında olmasanız da biz tüm ayrıntıları düşünüyoruz. Bu takip ve gözlemlerimiz sonucu sizlere bir bilgilendirme yazısı yazma gereği duydum. Aklınıza takılan, cevabını merak ettiğiniz ve sıkça sorduğunuz soruları detaylıca açıklayacağım. Fakat öncesinde bazı uyarı ve hatırlatmalarda bulunmam gerekiyor.

TechnoGame olarak biz, istek, anket ya da ısmarlama üzerine yama çalışmaları yapmıyoruz. Bu işi gönüllü yapıyoruz ve ekip olarak karar verdiğimiz oyunların çevirilerini yapıyoruz. Ki bu oyunlar fark etmişsinizdir hep genel güncel oyunlardır. Eskiye dönük bir çalışmamızı bugüne kadar ben hatırlamıyorum. Bundan sonra da muhtemelen böyle olacaktır. Alakalı veya alakasız her konunun ve her paylaşımın altına; “XYZ oyununu çevirin.” – “Yeni bir oyun çıktı. Adı ABC. Lütfen bunu çevirin.” gibi yorumlar geliyor. Facebook sayfamıza günlük 10-15 tane çeviri isteği geliyor. Burası kimsenin emir vererek çeviri yaptırabileceği bir yer olmadığı gibi bir “Pide Salonu” da değil ki “Lahmacun” siparişi verir gibi çeviri yaptıracaksınız. Bir yamanın başlangıcı, çevirisi ve testi ne kadar güç bir iş siz biliyor musunuz? Pide değil ki 5 dk da çıkaralım? Siz zaten bize söylemeden biz takip ediyoruz. Hangi ay, hangi gün hangi oyun çıkacak? Oyuncuların bu oyunlardan beklentileri nelerdir? Türkçe yapabilir miyiz?

Neredeyse istisnasız her yeni çıkan oyunu inceliyor, dosyalarına ulaşıyor ve Türkçeleştirme denemesi yapıyoruz. Watch Dogs hariç neredeyse hepsini de çeviriye hazır hale getirmiş bulunmaktayız. Fakat bizimde bir kapasitemiz var ve bunun üzerine çıkamayız. Biz yine de elimizden gelenin bile fazlasını yapıyoruz. Bu nedenle daha tutarlı olursak hepimiz için daha iyi bir süreç olur.

Ayrıca takipçilerin daha bilinçli ve elit bir kitle olmasını istiyoruz. Çocuk gibi her istediğini bilinçsizce konuşup, söylemek yerine daha bilinçli, araştıran ve gerçekçi bir zümre, kaliteli bir sosyal dayanışma zemininin oluşmasını sağlayacaktır. Yorumları okuduğumuz zaman bazı takipçilerimizin sanki yıllardır bu işi yapıyormuş ve bunun zorluğunu ve sıkıntısını biliyormuş hissi vererek diğer takipçileri bilinçlendirecek şekilde yazdıkları yorumlar var ki bunlar bizleri mutlu ediyor. Fakat bazı yorumlar da var ki bize ve ailemize karşı küfürler, hakaretler içeren. İşte bu ağır sözleri duyunca da bazen tüm bu işleri bırakıp çekip gidesimiz geliyor. Çünkü biz bu kötü sözleri hak etmiyoruz. Yaptıkları bu işten tek kuruş kazancı olmayan, tek amaçları Türk oyun severlerin Türkçe oyun oynamasını sağlamak olan ve bu amaç uğruna sosyal hayatından ciddi ölçüde taviz veren yahut sosyalliğini bitiren bizler, soruyorum sizlere “Bunu hak ediyor muyuz?”

Bu işleri yapmamamız daha mı iyi? Tek istediğimiz biraz destek. Eğer bu sizlere zor geliyorsa biz de bu işi yapmaktan vazgeçelim o zaman. Her şey daha mı güzel olur o halde?

Ayrıca, bu işi gönüllü yapıyoruz diye kimsenin de bize bir şey söyleyemeyeceğini iddia etmiyoruz. Sonuç da bir çalışma başlatıyoruz ve bunu duyuruyoruz. Artık sorumluluğu almış oluyoruz. Bu da demektir ki gönüllü de olsa bu işin bir sorumluluğu vardır. Siz takipçilerimize karşı sorumlu olmuş oluyoruz. Zaten bunun bilincine sahip olduğumuz için başarı elde ediyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Merak Edilenler:

1- GTA V yaması hangi platformları destekleyecek?

– GTA V için yapacağımız yama PC, PS3 ve Xbox 360 platformlarına entegre edilebilir olacaktır. Fakat biz sadece PC için çıkaracağız. Daha sonrasında bazı 3. kişiler tarafından zaten bu platformlara entegre edilir.

2- Forum açılacak mı?

– Forum açmayı düşünüyoruz. Yakın zamanda bunun için bir çalışma başlatacağız. Fakat şimdilik biraz daha beklemeniz gerekecek.

3- Son zamanlarda yamalarda bir yavaşlama oldu bunun sebebi nedir?

– Aslında yamalarda çok büyük bir yavaşlık söz konusu değil. Sizin yavaşlama olarak algıladığınız bu olay aslında oyun dosyalarının boyutlarının büyük olmasıdır. Ve bu işte en çok karşılaşın sorunlardan biri olan: Bazı çevirmen arkadaşlarımızın dosyalarının kaza sonucu silinmesi veyahut bilgisayarlarının bozulmasıdır. Bu durumda çevirinin baştan yapılması gerekiyor. Bu da zaman alıyor.

4- The Sims 4’e neden gereken özen gösterilmiyor?

– Böyle bir durum söz konusu olamaz. The Sims 4 bizim üvey çocuğumuz değil ki kenara atalım? Konuya girdiğiniz zaman kaç çevirmenin sadece bu oyunla ilgilendiğini görebilirsiniz. Uzun süredir çevirmenler güncellenmemiş idi fakat aslında tüm o çevirmen arkadaşlar The Sims 4’ü bitirebilmek için haftalardır aralıksız çeviri yapıyordu. Sadece konuda isimlerini belirtmemiştik. Bunun da sebebi zaten yama yayınlandığında güncel tüm çevirmenlerin adının yer alacağı olmasıydı.

5- Bir yama bitmeden neden diğerine geçiliyor?

– Yapmış olduğumuz çalışmaların bazıları tek veya iki kişilik ekipler tarafından hazırlanıyor. Bir nevi diğer projelerden bağımsız yürütülüyor. Tek ortak yönleri TechnoGame ailesi tarafından üretilmiş olmalarıdır. Bu nedenle bu bağımsız çalışmaların yapılıp yapılmaması diğer ana çalışmaları etkilemiyor. Örneğin: The Evil Within, Jurassic Park, Valiants Hearts gibi çalışmalar bunlara örnektir.

6- Yamalar neden geç güncelleniyor ya da güncellenmiyor?

-Yamaların güncellenmemesi gibi bir durum söz konusu değil. Tüm yamalarımız ilerleme kaydettikçe güncelleniyor. Fakat olmayan bir ilerlemeyi güncelleyemeyiz değil mi?

7- Yamaları parayla satmayı düşünüyor musunuz?

– Aklımızdan geçiyor aslında. En azından gereken değeri belki o zaman görmüş oluruz. Fakat bu tarihe kadar 150 tl bir bağış geldiğinden bundan da ümitli değiliz. Sağ olsun bazı arkadaşlar 1-2 lira gönderiyor fakat onun da yarısını paypal kesiyor.

Özellikle belirtmek istiyorum ki sitede sizler için yararlı olabilecek kaynaklar paylaşıyoruz ve bunları takip edip yararlanmanızı istiyoruz. Oyun incelemesi, tanıtım vb. yazılar yanında teknolojik haberleri sunuyoruz. Fakat bunlara katılım oranları oldukça düşük. Sadece Türkçe yama konularına ilgi gösteriliyor ve diğer konuların altına da yama istek yorumları yapılıyor.  Ayrıca bazı arkadaşlar; bilerek yamaları uzattığımızı ve reklam gelirlerinden “parayı vurduğumuzu” söylüyorlar da, ben de soruyorum hani nerede reklam? Onların gördüğünü neden ben göremiyorum?

Sonuç olarak herkes daha anlayışlı ve daha duyarlı olursa daha mutlu olacağımızı düşünüyorum. Hadi o zaman kalın sağlıcakla.

Nurullah Aktaş

Written by: Nurullah

Bilgisayarın birçok alanında uzmanlaşmış, oyunlara olan ilgisi sayesinde bugüne değin bir çok çeviri projesinde liderlik yapmış ve emeği geçmiş, web tasarım ile uğraşan, Galatasaraylı bir oyun sever.

TECHNOGAME

TechnoGame.net güzel Türkiyemize ve halkına hizmeti, kendine şiar edinmiş, yurdun dört bir yanından katılan gönüllü programcılar ve çevirmenler tarafından oluşturulmuş bir oyun yerelleştirme sitesidir.
TechnoGame'in amacı oyunseverlerin en kısa zamanda ve en kaliteli şekilde kendi dillerinde oyun oynamalarını ve bundan keyif almalarını sağlamaktır.

Twitter

Technogame E-Sports kuruluyor! Başvurmak için hemen tıkla: https://t.co/oyEjiUOJy9
The Walking Dead Michonne: Episode 1 In Too Deep oyununun Türkçe yaması yayınlandı! Yamayı indirmek için: https://t.co/ihGVoa1DXr

Bize Destek Olun