Anasayfa / Yazarlarımızdan / Takipçilerimize Duyuru

Takipçilerimize Duyuru

Merhaba tüm TechnoGame takipçileri.

Uzun zamandır Facebook, twitter ve site içerisinde gelen yorumları takip ediyoruz. Sizler belki farkında olmasanız da biz tüm ayrıntıları düşünüyoruz. Bu takip ve gözlemlerimiz sonucu sizlere bir bilgilendirme yazısı yazma gereği duydum. Aklınıza takılan, cevabını merak ettiğiniz ve sıkça sorduğunuz soruları detaylıca açıklayacağım. Fakat öncesinde bazı uyarı ve hatırlatmalarda bulunmam gerekiyor.

TechnoGame olarak biz, istek, anket ya da ısmarlama üzerine yama çalışmaları yapmıyoruz. Bu işi gönüllü yapıyoruz ve ekip olarak karar verdiğimiz oyunların çevirilerini yapıyoruz. Ki bu oyunlar fark etmişsinizdir hep genel güncel oyunlardır. Eskiye dönük bir çalışmamızı bugüne kadar ben hatırlamıyorum. Bundan sonra da muhtemelen böyle olacaktır. Alakalı veya alakasız her konunun ve her paylaşımın altına; “XYZ oyununu çevirin.” – “Yeni bir oyun çıktı. Adı ABC. Lütfen bunu çevirin.” gibi yorumlar geliyor. Facebook sayfamıza günlük 10-15 tane çeviri isteği geliyor. Burası kimsenin emir vererek çeviri yaptırabileceği bir yer olmadığı gibi bir “Pide Salonu” da değil ki “Lahmacun” siparişi verir gibi çeviri yaptıracaksınız. Bir yamanın başlangıcı, çevirisi ve testi ne kadar güç bir iş siz biliyor musunuz? Pide değil ki 5 dk da çıkaralım? Siz zaten bize söylemeden biz takip ediyoruz. Hangi ay, hangi gün hangi oyun çıkacak? Oyuncuların bu oyunlardan beklentileri nelerdir? Türkçe yapabilir miyiz?

Neredeyse istisnasız her yeni çıkan oyunu inceliyor, dosyalarına ulaşıyor ve Türkçeleştirme denemesi yapıyoruz. Watch Dogs hariç neredeyse hepsini de çeviriye hazır hale getirmiş bulunmaktayız. Fakat bizimde bir kapasitemiz var ve bunun üzerine çıkamayız. Biz yine de elimizden gelenin bile fazlasını yapıyoruz. Bu nedenle daha tutarlı olursak hepimiz için daha iyi bir süreç olur.

Ayrıca takipçilerin daha bilinçli ve elit bir kitle olmasını istiyoruz. Çocuk gibi her istediğini bilinçsizce konuşup, söylemek yerine daha bilinçli, araştıran ve gerçekçi bir zümre, kaliteli bir sosyal dayanışma zemininin oluşmasını sağlayacaktır. Yorumları okuduğumuz zaman bazı takipçilerimizin sanki yıllardır bu işi yapıyormuş ve bunun zorluğunu ve sıkıntısını biliyormuş hissi vererek diğer takipçileri bilinçlendirecek şekilde yazdıkları yorumlar var ki bunlar bizleri mutlu ediyor. Fakat bazı yorumlar da var ki bize ve ailemize karşı küfürler, hakaretler içeren. İşte bu ağır sözleri duyunca da bazen tüm bu işleri bırakıp çekip gidesimiz geliyor. Çünkü biz bu kötü sözleri hak etmiyoruz. Yaptıkları bu işten tek kuruş kazancı olmayan, tek amaçları Türk oyun severlerin Türkçe oyun oynamasını sağlamak olan ve bu amaç uğruna sosyal hayatından ciddi ölçüde taviz veren yahut sosyalliğini bitiren bizler, soruyorum sizlere “Bunu hak ediyor muyuz?”

Bu işleri yapmamamız daha mı iyi? Tek istediğimiz biraz destek. Eğer bu sizlere zor geliyorsa biz de bu işi yapmaktan vazgeçelim o zaman. Her şey daha mı güzel olur o halde?

Ayrıca, bu işi gönüllü yapıyoruz diye kimsenin de bize bir şey söyleyemeyeceğini iddia etmiyoruz. Sonuç da bir çalışma başlatıyoruz ve bunu duyuruyoruz. Artık sorumluluğu almış oluyoruz. Bu da demektir ki gönüllü de olsa bu işin bir sorumluluğu vardır. Siz takipçilerimize karşı sorumlu olmuş oluyoruz. Zaten bunun bilincine sahip olduğumuz için başarı elde ediyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Merak Edilenler:

1- GTA V yaması hangi platformları destekleyecek?

– GTA V için yapacağımız yama PC, PS3 ve Xbox 360 platformlarına entegre edilebilir olacaktır. Fakat biz sadece PC için çıkaracağız. Daha sonrasında bazı 3. kişiler tarafından zaten bu platformlara entegre edilir.

2- Forum açılacak mı?

– Forum açmayı düşünüyoruz. Yakın zamanda bunun için bir çalışma başlatacağız. Fakat şimdilik biraz daha beklemeniz gerekecek.

3- Son zamanlarda yamalarda bir yavaşlama oldu bunun sebebi nedir?

– Aslında yamalarda çok büyük bir yavaşlık söz konusu değil. Sizin yavaşlama olarak algıladığınız bu olay aslında oyun dosyalarının boyutlarının büyük olmasıdır. Ve bu işte en çok karşılaşın sorunlardan biri olan: Bazı çevirmen arkadaşlarımızın dosyalarının kaza sonucu silinmesi veyahut bilgisayarlarının bozulmasıdır. Bu durumda çevirinin baştan yapılması gerekiyor. Bu da zaman alıyor.

4- The Sims 4’e neden gereken özen gösterilmiyor?

– Böyle bir durum söz konusu olamaz. The Sims 4 bizim üvey çocuğumuz değil ki kenara atalım? Konuya girdiğiniz zaman kaç çevirmenin sadece bu oyunla ilgilendiğini görebilirsiniz. Uzun süredir çevirmenler güncellenmemiş idi fakat aslında tüm o çevirmen arkadaşlar The Sims 4’ü bitirebilmek için haftalardır aralıksız çeviri yapıyordu. Sadece konuda isimlerini belirtmemiştik. Bunun da sebebi zaten yama yayınlandığında güncel tüm çevirmenlerin adının yer alacağı olmasıydı.

5- Bir yama bitmeden neden diğerine geçiliyor?

– Yapmış olduğumuz çalışmaların bazıları tek veya iki kişilik ekipler tarafından hazırlanıyor. Bir nevi diğer projelerden bağımsız yürütülüyor. Tek ortak yönleri TechnoGame ailesi tarafından üretilmiş olmalarıdır. Bu nedenle bu bağımsız çalışmaların yapılıp yapılmaması diğer ana çalışmaları etkilemiyor. Örneğin: The Evil Within, Jurassic Park, Valiants Hearts gibi çalışmalar bunlara örnektir.

6- Yamalar neden geç güncelleniyor ya da güncellenmiyor?

-Yamaların güncellenmemesi gibi bir durum söz konusu değil. Tüm yamalarımız ilerleme kaydettikçe güncelleniyor. Fakat olmayan bir ilerlemeyi güncelleyemeyiz değil mi?

7- Yamaları parayla satmayı düşünüyor musunuz?

– Aklımızdan geçiyor aslında. En azından gereken değeri belki o zaman görmüş oluruz. Fakat bu tarihe kadar 150 tl bir bağış geldiğinden bundan da ümitli değiliz. Sağ olsun bazı arkadaşlar 1-2 lira gönderiyor fakat onun da yarısını paypal kesiyor.

Özellikle belirtmek istiyorum ki sitede sizler için yararlı olabilecek kaynaklar paylaşıyoruz ve bunları takip edip yararlanmanızı istiyoruz. Oyun incelemesi, tanıtım vb. yazılar yanında teknolojik haberleri sunuyoruz. Fakat bunlara katılım oranları oldukça düşük. Sadece Türkçe yama konularına ilgi gösteriliyor ve diğer konuların altına da yama istek yorumları yapılıyor.  Ayrıca bazı arkadaşlar; bilerek yamaları uzattığımızı ve reklam gelirlerinden “parayı vurduğumuzu” söylüyorlar da, ben de soruyorum hani nerede reklam? Onların gördüğünü neden ben göremiyorum?

Sonuç olarak herkes daha anlayışlı ve daha duyarlı olursa daha mutlu olacağımızı düşünüyorum. Hadi o zaman kalın sağlıcakla.

Nurullah Aktaş

Hakkında Nurullah

Bilgisayarın birçok alanında uzmanlaşmış, oyunlara olan ilgisi sayesinde bugüne değin bir çok çeviri projesinde liderlik yapmış ve emeği geçmiş, web tasarım ile uğraşan, Galatasaraylı bir oyun sever.
 • http://mustafasoylemez.net/ Mustafa SÖYLEMEZ

  Eğer elinizin altında bir webmaster varsa sıkıntılarınızı halletmek için oldukça pratik yöntemler var.

  Sitenizdeki yorum sistemi yerine her yamanın altına beğeni buton/sayaç yerleştirilebilir. Böylece gereksiz yorumlarla muhatap olmamış olursunuz. Beğeni butonunun yanına bir yama hata bildir butonu koyarsınız tıklayınca pop-up açılır, SS yada direk metin olarak hata bildirilir. Onunda yanına paypal destek çizelgesi koyarsınız, “yamayı beğendiyseniz bize destek olabilirsiniz” diye, oldu bitti.

  Soruları sormak içinde üste “Soru Sor” diye bir bölüm açarsınız, herkes sorusunu sorar ve sorular oylanarak üste taşınabilir. Böylece aynı sorular tekrar sorulmamış olur. Sizde yüksek oy almış -yani çoğunluk tarafından merak edilen- soruları bu tarz açıklamalarla yanıtlarsınız.

  Bu tarz küçük sistemler hem işinizi kolaylaştırır hem de gereksiz yorumlardan kurtulmuş olursunuz. Bu arada bugüne kadar faydalanıp altına yorum bırakmayı unuttuğum yamalar için çok teşekkürler. Kaliteli işler başarıyorsunuz, kolay gelsin.

  • http://technogame.net/ Nurullah Aktaş

   Öneri için çok teşekkürler. Değerlendirmeye alacağım.

 • Onlymydream

  Siz kafayımı yediniz ? Şuana kadar sonuna kadar herkeze karşı savundum technogame i ama Paraya çevirme olayı oldukca saçma, biz ülke olarak yılda 12 oyun alan bir ülke olarak sizce yamaya para verirmiyiz hadi onuda geçtim aşağıda alex59 arkadaş açıklamış bu bir suçtur diye , adam haklı alttarafı yazıları çeviriyorsunuz bu kadar büyütmeyin yaptığınız işi , baştan oyun yapsanız en önde alıcaklardan biriyim ama oyun yapmıyorsunuz sadece türkce yama yapıyorsunuz ,, ve biz bunu para karşılığı yapmadığınızdan hadi hadi demiyoruz, en azından benim gibi düşünen çoğunluk için bunu söyliyebilirim.

 • Osman

  İyi niyetinizi kimse suistimal etmesine izin vermeyin sonuna kadar arkanızdayım elimden geldiğince sizin büyümeniz daha tanınır olmanız ve desteklenmeniz için sürekli çabalayacağım iyi günler.

 • Alex59

  Şu konuya açıklık getireyim.
  Telif hakkıyla korunan hiç bir eseri hak sahibinin izni olmaksızın kazanca çeviremezsiniz, bu büyük bir suçtur ve şikayet edilirse sonuçları ağır olur.

  Aksi bile olsaydı eminimki bu arkadaşlar umdukları kazancın çeyreğini bile bulamazlardı.
  Nedenini zaten, @Dilek Saral açıklamış tekrar etmeye gerek yok.

 • Dilek Saral

  Yamaların parayla satılması olayını destekliyorum ama onunda korsanı çıkar. 😉

 • Dogan Kaya

  Tek yapmanız gereken gereksiz gördüğünüz yorumlara kulak tıkamanız ve mümkün olduğunca engellemeye çalışmanızdır.Yoksa bazı çeviri siteleri gibi bezmemeniz içten bile değildir.
  Maalesef böyle bir kesim mevcut ve onların tavırlarına karşı ne kadar doğru yorum yapsanız da anlamayacaklar ve onlara gösterilmesi gereken tepkiden daha fazlasını size gösterecek olan kişilerde olacaktır.Bunları da umursamayın sakın.

  Bildiğiniz yoldan gidin.Zaten bunların olacağını tahmin etmişsinizdir.Bu işe girdiyseniz de bunları göze almış olmanız gerekiyor.

  Gerçekten tartışılması gereken konu bile olmaması gereken konularda gereksiz tartışmalar konusunda üstümüze yok bizim.Hatta bu tarz kişilere özel kelimeler bile türemiştir. Ancak şunu unutmayın ki sizin çevirilerinizden faydalanan çok insan var ve onlar bu kişiler gibi gelip yorum yazmıyorlar.Çünkü yamalarınıza birçok yerden ulaşılabiliyor hatta indirenler yamayı o sitelerin yaptığını bile düşünüyor olabilirler.Faydalanan kişiler en azından gelip bir teşekkürü çok görmemeleri lazım.Böylece sizi rahatsız eden yorumların ne kadar azınlıkta olduğu ortaya çıkabilir.

  Para ile satmanız gereken değeri görmenizi sağlamaktan öte tam tersine daha ağır hakaretlerin geleceğini hesaba katmalısınız.Maalesef durum böyle.

  Kısacası sizin iletişim kurduğunuz kesimin hangi yaş aralığında olduğunu tahmin ediyorsunuzdur.Bu yüzden her zaman bu tarz yazılarla karşılaşacaksınız.Popüler olan neresi yada kim varsa bu tarz haksız ve ağır hakaret içeren söylemlere maruz kalmaktadır ve kalacaktır.

  Çocuk gibi dediğiniz kesimin sizi yıpratmasına ve kızdırıp üzmesine izin vermemeniz gerekiyor.Gerçek hayatta olduğu gibi.

  • onur s.

   Arkadaşım kim kimi kızdırmış anlamadım yaptğın yorum tamemen tartışma çıkarıcak bi yorum evet aşağıdaki bütün yorumları okudum nurullah a giydirenler filan olmuş onlarada hak veriyom değil ama nurullahın şu açıklama yazısında benimde hoşuma gitmeyen terimler var açıkçası

   • http://technogame.net/ Nurullah Aktaş

    Neresi hoşuna gitmedi?

 • Alex59

  Çoğunuz idrak edememiş olsada, Nurullah’ın yaptığı benzetme tamda oturmuş. Bana görede ardı arkası bitmeyecek istekler sonucu mutlaka memnun olmayan bir kesim daima olacağı için, kendi çizdikleri yolda ilerlemeleri ve çevirileri kendilerinin belirlemeleri daha uygun olur görüşündeyim.

  Ayrıca pide gibi yerinde benzetmelere alınan arkadaşlar birde şöyle düşünün siz bir yoruma alınırken bu arkadaşlar bunca uğraşın içinde emirvaki yapanından tutunda bu oyun yerine şunu çevirin tarzı yorumlar ve birde üstüne yavaşsınız gibi heves kırıcı üsluplara rağmen ellerinden geleni yapıyorsa sizde bazı agrasif davranışları hatalı bile görseniz anlayışla karşılamalısınız.

  • onur s.

   Bak o bahsettiğin arkadaşları savunmuyom ama nurullahın açıklama tarzı benimde hoşuma gitmedi evet bazı arkadaşlar baya kızmış ama hak verdiğim konular var onlara yinede bu kadarcık bişeyde birbirimizi kırmak hoş değil

   • Alex59

    Emin ol tepki gösterilcek bir açıklama olsaydı en çok tepkiyi ben gösterirdim burda. Biraz okuduğunuzu idrak edin, Nurullah kısaca burasının bir müessese olmadığını sparişe ve birilerinin yönlendirmelerine ihtiyaçlarının olmadığını vurgulamış.

    En azından açıklamadaki şu cümleleri anlamanız lazımdı, günde 10/ 15 istek geliyor…
    Sizce ne yapması lazım bu adamların ? kendini klonlayıp herkesin isteğini yerinemi getirsin ? yada binlerce isteği havada bırakıp sizi boş beklentidemi bıraksın.

    Nurullah sizlere değer verip bunca yoğunlukta gayette yerinde ve oldukçada dobra bir açıklama yapmış.

    Bana görede tek hatası okuduğunu idrak edemeyenlerinde olacağını hesaba katmayışı olmuş.

    Fazla uzatmayım: Kısaca karşınızdakiler birer makina değil kapasitesi olan insanlar. Kısaca karnınız açıktıkça kendi damak tadınıza göre yemek çıkmaz burdan!

    Bu son cümlem Nurullahın anlatmak istediğiyle aynı tabi anlayana.

 • https://twitter.com/drenthtoz drenthtoz

  REKLAMINIZ YOK , SOSYAL MEDYAYI ETKİLİ KULLANAMIYORSUNUZ…yoksa çok kaliteli işlere adım attınız ve atıyorsunuzda…

 • Onur Şirin

  Baba yapacağınız iş basit… sayfaya yorum yazma özelliğini kapa gitsin. Siz yamaları hazırlamaya yönelin yeter.

 • Taha

  Nurullah Bey yazınızı sonuna kadar okudum tamamen hak verdim.Bazı şeylerin çözümü olabilir ama bu biraz zahmetli olacaktır.Mesela gereksiz atılan yorumlar.Bunun tek bir çözümü var Disqus yerine site yönetim kontrollü yorum sistemi.Örnek vermek gerekirse ShiftDelete.com .Böyle bir sistem bir yandan iyi ancak diğer bir yandan zahmetli bir iş ama böylelikle bu sorundan kurtulmuş olunur.İkincisi bence site mimarisi bana göre biraz karışık.Özellikle mobilde sitedeki o yeni haber oklarına tıklamak hayli bir zor ve geçiş süresi çok kısa kontrol etmesi zor.Ve sitenin en büyük eksiği kenarda bir twitter kutusu olup güncel haberlerin küçük küçük açıklamaları yapılabilir.Böylelikle örnek vermek gerekirse herkesin sürekli sorduğu GTA V PS4 e gelecek mi sorusuna bir yanıt olabilir.Ayriyeten eğer düşünceniz varsa sitenin içerisinde sitenin daha net,belirgin haber başlıkları , o haber başlığının altında o haberle alakalı kısa özet ve haber açıldığı zaman tüm açıklama şeklinde bir tasarım olabilir.Bu açıklamalar tamamen kendi düşüncelerim ve önerilerim okuduğunuz için teşekkür ederim.

 • Onur Kara

  Çok iyi anlatmıssın durumunuzu gerçekten çeviri yapmak üstüne oyunda sorunsuz çalıştırmak büyük emek ister bazı şahsiyetsizlerde emir verir gibi devamlı oyun çevirilmesini istiyor.

 • SerkanDoganTL

  abi en iyisi açtığınız dil dosyalarının oyunlarının adını anket yapın biz oylayalım şu oyun olsun diye bence daha iyi olur ama genelde iyi oyunlar çevriliyor

  • Taha

   Anket çok mantıklı.

 • Celal

  yaptığınız iş sonsuz saygı hakeden bir iş ve bana göre de bir sanat şahsen ben ingilizceyi sular seller gibi bilsem de böyle bir şeyle uğraşmazdım bu konuda başta technogame çevirmenlerine ve diğer çevirmenlere sonsuz saygı duyuyorum bizim için uğraşıyosunuz sonuçta ancak bir şey var ki böyle bir söyleyiş tarzı olmamalı sana yakıştıramadım nurullah kardeş. isteklere cevap vermezsin kötü yorumları dikkate almazsın olur biter bu sitenin seveni sevmeyeninden kat kat fazla herkesin size saygı duymasını bekleyemezsiniz kıt kafalı insan çok. Bu tarz yazılar sitenin itibarını zedeler fazla bulaşmayın bence. Sonsuz saygıyı hakeden bir ekipsiniz saygılar…

 • Mehmet akif

  Yamaları parayla satcağınıza sadece orjinal oyunlar da çalışsın en azından Tr ye resmi yama çıkar.

 • Isa

  Çok iyi bir konuşma olmuş. Ama bir cümlenize katılmıyorum “istek çeviriler söz konusu değildir”. Bir oyun ne kadar çok isteniyorsa yamaya o kadar değerdir bence. Güzel ve yerinde çeviriler yapıyorsunuz ama geldiğiniz yer yani Telltale’i unutmamak gerek :) bu arada keşke sitede reklam olsa. En azından yama linklerine reklam koysanız azda olsa bir gelir elde etmiş olursunuz

 • ahmet

  insanlar mecburen alakasız konuların altında akıllarına takılan soruları soruyorlar. benim bildiğim kadarıyla sitede buna uygun bir yer yok. bir de “şu oyunu çevirmeyi düşünüyor musunuz” gibi sorulara bile cevap verilmiyor. elbette her isteneni çevirecek değilsiniz ama evet düşünüyoruz ya da şu an öyle bir düşüncemiz yok demek bile zor geliyor galiba size.

  • Berker

   “Siz zaten bize söylemeden biz takip ediyoruz. Hangi ay, hangi gün hangi
   oyun çıkacak? Oyuncuların bu oyunlardan beklentileri nelerdir? Türkçe
   yapabilir miyiz?”

 • darkTerrarian122

  Yazınızı sonuna kadar okudum inşallah sizde benimkini sonuna kadar okursunuz haklı olduğunuz konular var ancak üslubunuz konusunda bir sıkıntı var insanları aşağılar gibi yok konuların altından istek yapmayın yok x,y,z oyunu çevirin gibi istekler yapmayın yok bu işin zorluğunu biliyormusunuz özellikle yok burası lahmacun salanumu diye hitaplarınız hiç hoş değil kusura bakmayın ama bu işin zorluğunu bilmek istesem kendim çeviri yaparım ve ayrıca bu işi size kimse silah dayatarak yaptırmıyo madem bu işi yapıyosunuz yorumlara açık olmalısınız evet tamam küfürlü yorumlarda sonuna kadar haklısınız keşke olmasa ama bunlarda olan şeyler ve olmaya devam edicek ayrıca takipçilerimizin elit ve bilinçli işler yapmasını çocuk gibi her istediğini konuşamayacığını söylemişsiniz ancak bu yamaları o takipçiler indirip sizi tebrik ediyor ayrıca madem böyle o konuşulmasın o konunun altına istek yapılmasın yok küfür olmasın filan diyosanız üyelik sitemine filan geçin ne bileyim ben şimdi yapın bişeyler bu işi yapıyosanız bunlara katlanıcaksınız kusura hiç bakmayın ama bakın kendinizde söylüyosunuz gönüllü yapıyoruz diye yani kimse size silah zoruyla çeviri yaptırmıyo gene söylüyorum işiniz saygı duyulası bizim için vakitlerinizden çalıp çeviri yapıyosunuz ama üslubunuz çok itici yani yanlış anlamayın belkide bana öyle geldi ama bu işi yapyosanız ben her konunun altına yorumda yazarım istekte yaparım rasgele bi konuşmada yaparım bunada razı olucaksınız ayrıca demişsinizki biz istekle anketle yok onla bunla yama yapmayız gene haklısınız sonuçta gönüllü olarak yapıyosunuz kimsenin isteğine uymak zorunda dğilsiniz ama unutmayınki bu yamalarıda biz kullanıcılar indiriyoruz o zaman ya siz bize hiç değer vermiyosunuz yada bu işi gönüllü yapıyoz diye istediğimiz kafada gideriz sizin bi öneminiz yok demek isitiyosunuz üzgünüm ama bunları söylemek zorundaydım ayrıca yamaları para ile satma kısmı türkiyede kaç kişi orjinal oyuna bile para vermiyo sizce yamasına verirmi umarım kırıcı olmamışımdır ama bu tamamen benim görüşüm

  • http://technogame.net/ Nurullah Aktaş

   Yazdıklarımı anlamışsın ama yanlış anlamışsın. Bir daha okumanı tavsiye ediyorum.

   “ayrıca demişsinizki biz istekle anketle yok onla bunla yama yapmayız gene haklısınız sonuçta gönüllü olarak yapıyosunuz kimsenin isteğine uymak zorunda dğilsiniz ama unutmayınki bu yamalarıda biz kullanıcılar indiriyoruz o zaman ya siz bize hiç değer vermiyosunuz yada bu işi gönüllü yapıyoz diye istediğimiz kafada gideriz sizin bi öneminiz yok demek isitiyosunuz üzgünüm ama bunları söylemek zorundaydım”

   Sizin söylemenize gerek kalmadan biz zaten çalışmamızı yapıyoruz, hangi oyunun çevrilmesinin istendiğini biliyoruz diye yazıda belirtmiştim. Size değer vermediğimiz için mi bu çalışmaları yapıyoruz? Yazıda o kadar belirttim daha tutarlı yorumlar yapalım diye ama bak yazdıklarına tutarlı mı? Bu kadar yazıyı boşuna yazmışım işte. Anlayın diye yazıyorum ama yoruyorsunuz bizi.

   • Cabir Şekerci

    Arkadaşa bir konuda ucundan katılıyorum, mesela aşağıda birisi bir oyun sormuş çevirisi olacak mı diye ona cevap vermişsiniz, şimdi milletin kafası karışıyor, sorsak mı sormasak mı diye 😀 ya herkese cevap verin ya da kimseye vermeyin, tutarsız oluyor. Onun dışında haklısınız. Sonuç olarak sizi seviyoruz, sizin iyiliğiniz için aklımız yettiği ölçüde bir şeyler yazıyoruz işte.

   • Hunter

    Nurullah kardeş bence sen adamım yazısını tam anlayamamışsın. Adamın kesinlikle haklı olduğu noktalar var banada üslubunuz itici geldi açıkcası verdiğiz cevaptada fakındamısınız bilmem

    ”Yazıda o kadar belirttim daha tutarlı yorumlar yapalım diye ama bak yazdıklarına tutarlı mı? Bu kadar yazıyı boşuna yazmışım işte. Anlayın diye yazıyorum ama yoruyorsunuz bizi.”
    yoruyorsunuz bizi ne demek bana açıklarmısınız bunu daha düzgün bir şekilde izah edebilirsiniz ayrıca kesinlikle arkadaşın haklı olduğu yerler var

    ”hangi oyunun çevrilmesinin istendiğini biliyoruz diye yazıda belirtmiştim. Size değer vermediğimiz için mi bu çalışmaları yapıyoruz?”
    demişsiniz fakat arkadaş benim anladığım kadarıyla şundan bahsediyor çoğu takipçinizin yaptığı şunuda çevirin bunuda çevirin gibi yorumlara neden kızıyorsunuz cevap vermeniz gerekmezmi demek istemiş bunu yapmadığınız için bize değer vermiyomusunuz diyo bence yani ben öle anladım neyse bunları geçelim şahsen bende bazı terimlerinizi hiç beğenmedim küçümser geldi banada

   • Cabir Şekerci

    Üslubu gayet iyi bu arada, diğer çeviri gruplarına göre 10 kat filan iyi abartmayın. Diğer sitelerde geçirdiğim sinir krizleri geliyor aklıma da pff neydi be..

    • Hunter

     üslub derken sadece yazıyı yazışı veya nasıl yazdığı değil verdiği cevap tarzı filan bunlarda işin içinde bu arada haklısın gerçekten çileden çıkartıcak cevap veren başka site şeyleride var ama bence onlarda eleştirilmeli ayrıca insan darkTerrarian122 ye veya ahmet ‘e bazı konularda hak vermedende geçemiyor

     • Cabir Şekerci

      Her şeyin ve herkesin eksikleri olacaktır olmalıdır da zaten. Önemli olan bunları minimum düzeye ulaştırabilmek. Gittikçe gelişen bir oluşum; onlar da her şeyin iyi olmasını istiyor biz kullanıcılar da. Böle konuşa konuşa gelişecek işte ama herkesin sakinliğini koruması lazım yoksa bu konuşmalar amacında sapıp zararlı hale gelebilir..

    • darkTerrarian122

     cabir kardeş ve hunter ben yazımda bilmiyorum okdunuzmu ama sadece üslup konusuna değinmek veya nurullahı eleştirmek için yazmadım ben orda bir çok şey yazdım ama üslupta bu konulardan biriydi yani yanlış anlamayın arkadaşlar lütfen

   • darkTerrarian122

    nurullah bey ben sizin yazınızı gayet iyi anladım ancak sizdende benim yazımı tekrar okumanızı rica ederim burda amacım kırgınlık yaratmak değil ama kabul edinki sizin yanlış anladığınız ve bazı haklı olduğum yerler var ayrıca pardon sizi yorduğumu bilmiyodum özür dilerim

 • http://technogame.net/ Nurullah Aktaş

  Ayrıca, bu işi gönüllü yapıyoruz diye kimsenin de bize bir şey söyleyemeyeceğini iddia etmiyoruz. Sonuç da bir çalışma başlatıyoruz ve bunu duyuruyoruz. Artık sorumluluğu almış oluyoruz. Bu da demektir ki gönüllü de olsa bu işin bir sorumluluğu vardır. Siz takipçilerimize karşı sorumlu olmuş oluyoruz. Zaten bunun bilincine sahip olduğumuz için başarı elde ediyoruz.

  • Cabir Şekerci

   Şu cümleleri kurabilen ilk grupsunuz takip edebildiğim kadarıyla. Üstelik işinizin hakkını verdiğiniz halde bunu diyebiliyorsunuz. Oyunların birçoğunun resmi olarak Türkçe destekli çıkmaya başlamasından önceki bu geçiş döneminde çalışıp çabalayan gerçek emektarları unutmayacağız. Başarılarınızın artarak devam etmesini diliyorum.

 • Arda Kaya

  Bu gönül işi, fazla konuşmayın da işimizi yapalım olayına da uyuz olmaya başladım. Oyunçeviri de aynı şekilde burnu kaf dağında, ego kokan açıklamalar yapıyordu. Ya kardeşim o zaman yama için belirli bir ücret belirle. İnsanların yorumlarını dikkate alarak bir oyun seçin, biz bu projeye x ücrete ulaşana dek başlamayacağız deyin. Kickstarter tarzı bir sisteme geçin.

  Üst tarafa bir reklam koymuşsunuz, tıklıyorum ben sürekli. Sağ ve sol tarafa da koyun, her gün gelip tıklarım benim faturama ek ücret olarak yansımıyor sonuçta.

  Bu zamana kadar 150 TL bağış gelmiş diyorsun. Bugün GOT projesini başlatın, 30 kişi 5 TL verse o parayı toplarsınız. GOT 50 TL ücretle satılıyor Steam’da, oyuna bu parayı veren Türkçe yamaya 5 TL’yi acımaz. Hatta korsan olarak oynayanlar bile Türkçe yama için para verebilir.

  Karşılığında para aldığınız vakit bu kulak kapamaları, ego gösterilerini yapamayacaksınız. Müşteriye de belirli bir süre vereceksiniz, o süreyi de aşmayacak yamalar. Belki de bu işinize gelmiyor bilemiyorum. Ancak bu sistemi hiç denemeden işte 150 TL bağış geldi pek ümitli değiliz demek de komik. Para verip karşılığında direkt istediğim oyunun Türkçe yamasına kavuşmak ayrı, gönül işi bağış yapmak ayrı.

 • Jeck Sperrow

  türünüzün tek örneğisiniz abi zamanında yamanızıda çıkarıyosunuz güncelliyorsunuzda emeğinize saygım sonsuz ama keşke sizlere maddi vb açıdanda yardım edebilseydim ama öğrenci parasındanda kesemiyoruz siteye reklam koyun ona tıklayalım bari sizin o geliriniz olsun azda olsa diğer bencil gereksiz insanların yorumlarına aldanmayın biz diğer arkadaşlarla hep destekleriz.

 • Sinan

  Site için sizi de biraz olsun motive olacak olan reklamlardan kazanç için siteye adsense reklamları koymanızı öneririm.

 • Serkan Yıldırımer

  Tek isteğim oyunceviri ekibi gibi olmayın başta çok iyi olan sonra kesinlikle yollarından çıkan bi ekipti
  Ben tek birşeyi merak ediyorum castlevania 2 oyunu ne oldu çeviri arka planda devam ediyor dendi aylar oldu hiçbir bilgi yok sadece bi cevap rica ediyorum

 • Çapulcu Halil Ünal

  boşverin çoluğu çocuğu beyler , emeğiniz yeter

 • Dogan Reis

  Verilen emek çok büyük ve karşılığında saçma sapan yorumlar almak gerçekten çok üzücü ama bu tarz yorum yapanlar her zaman olacaktır. Verdiğiniz emeğin bir karşılığı olmalı diye düşünüyorum. Çıkaracağınız yamaların sembolik bir ücretle dağıtılmasına ben olumlu bakıyorum. Hem bu sayede beleşçi zihniyette olan insanlar belki uzaklaşmış olur.

  • syberia2

   Programlamadan veya yama yapımı ile ilgili hiçbir bilgim yok ancak yamayı belli bir ücretle alanlardan birinin bedavaya dağıtmayacağı nereden bilinebilir. Bunu engelleyecek bir yazılım vs varsa denenebilir en son çare olarak.

 • Onlymydream

  Gönül isterdiki maddi olarak , gönül isterdiki çevririlere yardım etmek , ama ne öğrenci paramdan kesebilirim nede çeviri yapabilecek düzeyde ingilizcem var . Çok teşekkür ederim technogame aAllah yardımcınız olsun.

 • TC Mert Beyaz

  hocam siz isteyin biz reklama tıklarız np :) destek oluruz sıkıntı yok.

 • Uğur Alan

  Arkadaşlar buraya çok fazla insan girdiği için sağ duyulu yorumlar da oluyor saçma sapan laflar bir çok kişinin aynı oyunları çevirin diye istek yapması falan bunun önüne geçilebilir editör onaylı sistem yaparsınız adam saçmaladımı msjları yayınlanmaz olur biter kimseninde canı sıkılmaz şevki kırılmaz.

 • yusuf

  Her konuda haklısınız ve hiç bir zaman haksız olamayacak konumdasınız.
  Amme hizmeti var burada . Kimseye bir şeyler yapmaya mecbur değilsiniz.

 • nostress91

  Kaliteli ve ücretsiz paylaşımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. bence saygı göstermeyen insanları görmezden gelin acelede etmeyin ne zaman biterse bitsin sizin sayenizde oyunları anlayarak daha zevkli oynuyorum tekrar emeğinizden dolayı teşekkürler başarlarnzn dewamını dilerim..

 • Samet

  Öyle ağzına geleni söyleyen,kendini bilmez insanlar heryerde çıkar.Önemli olan siz moralinizi bozmayın ve bu işe devam edin.Biz sizin arkanızdayız…

 • Walter White

  Yazıyı sonuna kadar okudum ve gerçekten size hak veriyorum.Kim bedavaya böyle büyük bir işe kalkışır ki.Kendimi sizin yerinize koydum da gerçekten işiniz çok sıkıntılı.Yazıyı okurken de Game of Thrones’un oyunuyla ilgili bir haber aradım.Acaba Game of Thrones için türkçe yama çıkacak mı?

  • http://technogame.net/ Nurullah Aktaş

   Game Of Thrones dil dosyalarına ulaştık. Çeviriye müsait. Çevirinin yapılması için Dizinin çevirmeni @eşekherif ile görüştük fakat zamanı müsait olmadığı için çeviriyi yapamayacağını belirtti. Şu an için bizde buna müsait değiliz. Mümkün olan en kısa sürede çalışmaya başlayabiliriz diye düşünüyorum. Fakat söz vermek istemiyorum. Eğer olur da bir çalışmamız olursa bunu siteden duyuracağız zaten.

   • Walter White

    Teşekkürler,kolay gelsin.

 • Cabir Şekerci

  Öncelikle elinize yüreğinize sağlık, sürekli “Castlevania 2” çevirisini sormamın nedeni çevirmenin arka planda o devam ediyor demesinden dolayı çeviri durumunu öğrenmekti yalnızca, yanlış anlaşılmamıştır umarım.

 • https://www.facebook.com/pages/Resident-Evil-haberleri-Turkey/405099846276220?fref=ts METİN DOLUNAY

  ben ümidimi kestim fear serisinden

 • Barış Uran

  Sayın Technogame ailesi sizler için 1 teklifim olucak inşallah anlaşırız iyi bir ücret olucak arkadaşlar ödeme ilk benden gelicek ben size güveniyorum buyrun konuşalım. İletişim:Facebook adresinize mesaj olarak attım

 • Shredder

  abi emekleriniz için ne kadar teşekkür etsek azdır, sırf türkçe oynayalım die pc başında bizler için uğraşıyorsunuz, tekrar tekrar teşekkürler, sims4 çıktığı zaman bende (sürekli söylüyorum ama neyse ) 10 tl bağışımı yağıcam 😀 ama yamaları satma fikri kötü olabilir, bir kişi alır diğer malum sitelerde anında yayılır

 • Adnan Tuna

  Bir işi; bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar..

  Maalesef bizim TÜRK milletinin geneli böyledir bir şey üretilince ya bir şeylerle kıyaslarlar ve çamur atarlar yada çekemezler çirkeflik yaparlar o yüzden kafanıza takmayın işinizde başarılar.

 • mutongo

  anket dışında herşeye hak veriyorum bence anket olmalı bir oyunu 10 kişi bekliyorsa diğer oyunu 100 kişi bekliyordur 10 kişi yüzünden 100 kişiyi hayalkırıklığına uğratmak haksızlık olur.

 • SerkanDoganTL

  çok iyi bir ekipsiniz abi yamalarınız süper en güncel oyunları çeviriyorsunuz zaten kimse burda size emredemez şu oyunu yapın diye.
  Birde abi watch dogsun dil dosyası açılamıyor gibi birşey duydum doğrumu acaba türkçe yama gelmicekmiş

  • Batuhan Akyol

   Dil dosyası sıkıntılı. Yama gelmeyecek.

   • yusuf

    Çok beklediğim di. Artık ingilizceyi sökünce oynarız

   • SerkanDoganTL

    bence technogame üstünden gelir çıkartırlar

 • Mehmet Damar

  Yazınızın ilk bölümün de takipçilere ya da patavatsız takipçilere duyduğunuz tüm siniri kusmuşsunuz ağır olmuş istediğinizi alacaksınızdır elbet fakat böyle saldırgan şekilde yazılar yazarak değil. Burası pideci değil istek üzerine yapmıyoruz demişsiniz haklısınız onlarda zaten tavsiye niteliğinde söylüyorlar emir vermiyorlar. Size küfür eden veletleri neden takıyorsunuz ki bence takmayın. Böyle devam edin fakat kitleye böylede nefret duymayın

 • Emrah Doğan

  nurullah emmi başarılısınız milleti dinlemek yada dinlememek sizin elinizde. ancak oyunçevirinin yaptığı hatalardan biri olan böbürlenme işine girerseniz zararınıza olur. bence hiç bu tarz şeylere bulaşmayın. tüm işlerinizde başarılar kolay gele.

 • freeman1930

  Nurullah kardeşim güzel yazı olmuş. Umarım yaniliyorumdur ama yanilmadigima da bahse girerim. Bu yazıyı sadece benim gibi yaptığınız ise saygı duyanlar okuyacak tir. Diğerleri yine bildigi şekil yorumlara devam edecektir. O yüzden fazla yorumlara takilmayin derim.
  Hepinize teşekkür ederim.

 • Ömer

  Sallamayın kimseyi Türkiyede bir numarasınız çalışmaya devam…