Anasayfa / Kategori / Haber-Teknoloji / Sony’den 185TB’lık veri depolama kaseti

Sony’den 185TB’lık veri depolama kaseti

sony-veri-kaseti-185tb-728x364

90′ları hatırlayan neslin kasetleri  hatırlamama gibi bir ihtimali yok. Şimdiki çocukların çoğu kasetleri ancak filmlerde görüyor olsalar da, kasetler halen teknoloji dünyasında çok önemli bir yere sahip. Bu haberde bahsedeceğimiz kasetler yaygın olarak kullandığımız müzik kasetlerinden epey farklı ama, onlardan çok daha etkileyiciler. Japon teknoloji devi Sony, 185TB kapasiteli veri depolama kasetleriyle teknoloji gündeminde büyük ses getirdi.

Her kartuşta 185TB bilgi depolayabilen manyetik Sony kasetler, büyük veri depolayan süper bilgisayarlar için muhteşem birer çözüm konumunda. Evlerimizde bu kasetleri kullanma imkanınız şimdilik yok ama, “Gelecekte yeniden kaset kullanmaya mı başlayacağız?” sorusuna net bir cevap vermek mümkün değil. Ne dersiniz, bir kaset içerisinde 185TB gibi inanılmaz büyük boyutlu veri saklanabiliyor olması şaşırtıcı değil mi?

Kaynak: Techno-Labs

Yazar: Ali Osman Uz Tarih: 4 Mayıs 2014 Pazar

Hakkında Nurullah

Bilgisayarın birçok alanında uzmanlaşmış, oyunlara olan ilgisi sayesinde bugüne değin bir çok çeviri projesinde liderlik yapmış ve emeği geçmiş, web tasarım ile uğraşan, Galatasaraylı bir oyun sever.