Anasayfa / Kategori / Oyun Haberleri / Sihirdar Vadisi Güncellemesi

Sihirdar Vadisi Güncellemesi

 

Sihirdar Vadisi güncellemesi PBE yolunda

Açık beta sunucusuna (PBE) pek yakında kallavi bir güncelleme gelecek, biz de yapılacak değişiklik ve yenilikler konusunda önceden biraz bilgi vermek istedik. Bazılarınızın tahmin etmiş olduğu üzere, bir süredir Sihirdar Vadisi’ne yapılacak bir güncelleme üzerinde çalışıyoruz. Bu güncelleme, League of Legends’ı durmadan geliştirme konusundaki kararlılığımızın bir başka göstergesi. Sihirdar Vadisi’ni, ruhunu bozmadan yenilemek ve haritanın, oynanışa dair ayrıntı ve bilgileri daha belirgin bir şekilde oyunculara aktarması, üzerinde durduğumuz başlıca noktalar arasında.

Sihirdar Vadisi haritasının League of Legends için arz ettiği önemin farkındayız, bu sebeple haritanın temel yapısına dokunmadık. Sıçra ile geçilebilen duvarlar, kule menzilleri, koridor boyları, çalı etkileşimleri ve totem yerleştirme şimdiki haritada nasılsa, yine öyle kalacak. Bu güncellemedeki maksat, League of Legends’ın özünü bozmadan, belli noktalarda belirginliği arttırarak oynanışı iyileştirmek.

Belirginlik ile kast ettiğimiz şey, güncellenen haritanın oyun esnasında en çok önem taşıyan anlık bilgileri oyuncuya daha akıcı ve net bir şekilde ulaştırması denilebilir. Savaş patlak verdiğinde arka fonu çevresel etmenler oluşturmalı; ekranda parçacık efektlerine ve şampiyonlara daha az yer verilerek, oyuncuların doğru kararları almak için ihtiyaç duydukları kritik verilerin ön plana çıkması sağlanmalı.

Bunun ötesinde, Sihirdar Vadisi hem oyuncuların hem de izleyicilerin yön duygusuna yardımcı olmalı, ekrana bakıldığında insanlar nerede olduklarını rahatlıkla anlayabilmeli. Haritanın sol tarafı Baron Nashor’un gelişi ile darmaduman olmuş bir halde görünecek; sağ tarafı ise balta girmemiş, el değmemiş ve eskilerden kalma bir havaya sahip olacak. Bu sayede ormanın her bir parçası (kendilerine has güçlendirmelerin yanı sıra), özenle seçilmiş nirengi noktalarına ve hafif renk geçişlerine sahip olacak. Orman demişken, Sihirdar Vadisi’ni kendine yuva belleyen yeni canavarlarımız var. Canavarların görünümü, oynanış açısından niteliklerini daha iyi yansıtacak şekilde tasarlandı. Örneğin, ikiz golemlerin yerine gelen Kayacıllar, hasara bana mısın demeyen minyatür tanklar olarak taşlı, sert bir dış görünüşe sahipler ve koca Mavi Gözcü’nün yanında daha tıfıl kalıyorlar.

Güncelleme açık betaya çıkar çıkmaz güncellemenin gidişatı ve yenilikler hakkında fikir sahibi olabilmeniz için belli aralıklarla bilgilendirmeler yapacağız. Bu bilgilendirmeler farklı biçimlerde gelebilir:

  • Ekipte yer alan çizerler, tasarımcılar ve yapımcılar tarafından yazılmış geliştirici blogları
  • Tanıtıcı yayınlar ile soru ve cevap etkinlikleri
  • En son gelişmeleri içeren PBE yama notları

Tüm bunların yanında, belli aralıklarla LoL TV üzerinden canlı yayınlar yapacağız. Sizlerle beraber haritamız nasıl olmuş, ne gibi değişikliklere uğramış beraber test edebileceğiz. Bir de yayınlarımızda yapacağımız ufak yarışmalarla, haritamızı ve geçirdiği değişiklikleri daha iyi test edebilmeniz için Türkiye Sunucusu’ndaki sihirdarlara PBE hesabı hediye edeceğiz. Böylece haritanın geçireceği tüm değişikliklerden haberdar olabilecek ve bu değişiklikleri arkadaşlarınızla veya diğer LoL severlerle paylaşabileceksiniz.

Güncellemenin görsel yönüne ve tasarımına ilişkin bilgi verecek geliştirici blogları yakında başlayacak. Ayrıca sizlerden gelecek değerli geri bildirimler için forumlarda nöbet tutuyor olacağız. İşin teknik kısmından biraz bahsedecek olursak; yeni kaplama render teknolojisi şimdiki haritada olduğundan biraz daha fazla RAM ihtiyacı doğuracak, ancak bunu oyunculara olabildiğince az yansıtmak için optimizasyon çalışmalarımız sürüyor. Bu güncelleme çıktığında kimse bilgisayarını (PC veya Mac) yenilemek zorunda kalmayacak.

Güncelleme açık betadan sonra oyuna geldiğinde üzerinde çalışmayı bırakacak değiliz elbette; haritanın güncellenmesi ileride de devam edecek. LoL’ü geliştirmenin ve iyileştirmenin sonu yok, bu konuda sizlerden gelecek fikirlere daima açığız.

Hakkında Serkan Uncu

Çok küçük yaştan beri bilgisayar ile uğraşan gerek oyun gerekse web tasarım üzerinde kendini geliştirmeye çalışan kısaca işini yapmayı seven biri...
  • Kubilay

    Videoyu izlerken aklıma direk dota geldi :) hayırlısı..

  • http://qlşi,,, kkkkkk

    süper