Anasayfa / Kategori / Haber-Teknoloji / SanDisk’ten 512GB SD Kart

SanDisk’ten 512GB SD Kart

SandiskSandisk’ten harddisk kapasitesinde SD kart!

Teknoloji dur durak bilmiyor ve her geçen gün gelişiyor. İşlemciler küçülüyor, bellek kapasiteleri büyüyor, cihazların kapladığı yer azalıyor, yapay zeka gelişiyor, telefonlar akıllanıyor…

Üzerinde 512MB yazan SD kartlar çıkalı yaklaşık 11 sene oldu. Bundan 4-5 sene önce 4GB ve 8GB SD kartlar çok konuşuluyordu hatta 8GB fazla diyenler hala hatrımda. Fakat 2014’e geldik ve kartların üzerinde 512GB yazıldı. Gerçekten muazzam!

Günümüzde cebimize giren telefonların 4K video çekmeye başladığını düşünürsek bu kapasitedeki SD kartların aslında astronomik şeyler olmadığını anlayabiliriz. Televizyon üreticiler 4K TV yaptık diyorsa onun için içerik de olmalı. İşte Bu içeriklerin gelmesi için de depolama alanları genişlemeli. Bu bağlamda çok kısa bir süre içinde bu kapasiteler sıradanlaşacak. Belki son kullanıcının (yani bizlerin) cebine hemen girmez ama yaygınlaşacağı kesin. :)
gftBence 3-4 tane SD kart alın harddiske gerek kalmaz. :) Şaka bir yana bu kartlar fotoğraf ve video işleriyle ilgilenen profesyoneller için bulunmaz biz nimet olacak. 95MB/s veri transferi yapabilen bu kart kendinden öncekileri neredeyse ikiyle çarpıyor. Her güzel şeyin bir bedeli vardır değil mi? Bu güzel şeyin bedeli yaklaşık 800$… Yani orta sınıf SLR makine fiyatı :/ Diğer firmalar da pazarda buna benzer atılımlar yaparsa elbette fiyatlar düşecektir. Şimdilik bekleyelim ve nasıl gelişmeler olacak hep beraber görelim.

Hakkında Alican Sağlam

Technogame'de yazar ve çevirmen... Tam bir teknoloji hastasıdır. Simulasyon oyunlarına modlar yapar. Teknoloji olsun da ne olursa olsun mantığında her şeyle ilgilenir.