Anasayfa / Yazarlarımızdan / Rockstar Games İle GTA V Türkçeleştirme Hakkında Görüşme

Rockstar Games İle GTA V Türkçeleştirme Hakkında Görüşme

Merhaba arkadaşlar,

GTA V’in Türkçeleştirmesi için başlatmış olduğumuz projede asıl amacımız GTA V’in resmi olarak Türkçe dil seçeneğine sahip olmasıydı. Bu bağlamda bugüne değin kendimizi Rockstar’a hazırlamak için “GTA V Türkçe Projesi” başlığı altında bazı çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar;

 • GTA V Türkçe Projesi Tanıtım Filmi
 • Sosyal ve haber medyada gerekli duyurular, tanıtımlar ve kaynaklar
 • Türk oyuncularının, oyunlara olan ilgi ve potansiyeli ile GTA serisine hayranlıkları
 • Ülkemizde orijinal oyun satışları üzerine dökümanlar
 • İnteraktif  sunumlar ve argümanlar

yukarıda belirtildiği üzere çok kapsamlı ve disiplinli bir şekilde yürütülmüş olup tamamen Türk oyuncularının isteklerini karşılamak için en ince detayına kadar düşünülmüştür.

Bu çalışmalar tüm yönüyle tamamlanıp kendimizi hazır hissettiğimiz anda ise Rockstar Games firması ile ikili görüşmelere geçmeye karar verdik. Bu görüşmeler ilk aşamada mail yoluyla yapıldı. Daha sonra Londra’da bulunan Rockstar London Stüdyosuna giderek bizzat yapmış olduğumuz görüşme neticesinde tarafımıza aktarılan bilgiler aşağıdaki gibidir.

Öncelikle yapmış olduğumuz proje Rockstar tarafından büyük beğeni ve takdir ile karşılandı. Böyle bir çalışmanın yapılmasının ayrıca sevindirici olduğunu söylediler. Fakat Türk oyuncularının kendileri için bekleneni vermediği ve imza kampanyasından haberleri olduğunu belirttiler. Ayrıca GTA V’in artık tamamlanmış ve bitmiş bir proje olduğunu, kendi firmaları tarafından hazırlanmayan bir çeviriyi kabul edemeyeceklerini, etseler dahi çevirinin test edilmesinin en az 2-3 ay süreceğini ilettiler. Fakat bundan sonraki süreçte oyunlarda mutlaka Türkçe dil desteğini sunmak istediklerini ve bununla ilgili olarak da TechnoGame gibi bir ekip aradıklarını belirttiler.

Tüm bunların neticesinde Rockstar, Türkçe dil seçeneği sunmamalarının sebeplerini şu şekilde açıkladı:

Türkiyede yeterince orijinal oyun satamadıklarını, satılan oyunların ise çoğunun korsan yollardan satıldığını ve kendilerinin bundan para kazanamadıklarını belirterek bu konuda Türk oyuncularının gerekli hassasiyeti göstermelerini istediler.

Sonuç olarak bizim yapmış olduğumuz Türkçe Yama, yama olarak kalacak ve dil dosyaları üzerinde yaptığımız değişiklik Rockstar açısından herhangi bir sakınca oluşturmayacaktır. Bu durumda projeyi uygulamak istediğimiz asıl platform PC olacak. PS4, Xbox 360 ve Xbox One için herhangi bir durum söz konusu olmayacaktır. PS3’te ise cihazın orijinalliği bozulmadan yamanın entegresi için birkaç yöntem deneyeceğiz. Başarılı veya başarısız olması durumunda bilgilendirme yapacak ve başarılı olursa bunun nasıl olacağını da sizlere açıklayacağız.

Bugüne değin projeyi takip eden ve bizlere destek olan tüm takipçilerimize teşekkürlerimizi sunuyor ve bizi desteklemeye devam etmelerini rica ediyoruz.

Nurullah Aktaş
Saygılarımla,
TechnoGame

Hakkında Nurullah

Bilgisayarın birçok alanında uzmanlaşmış, oyunlara olan ilgisi sayesinde bugüne değin bir çok çeviri projesinde liderlik yapmış ve emeği geçmiş, web tasarım ile uğraşan, Galatasaraylı bir oyun sever.
 • Furkan

  Yani sonraki oyunlar Türkçe olabilir mi?
  BU DAHA GÜZEL!

 • Kadir Boz

  bunlar boş işler proje bitmiş test uzun sürer bahane zırt pırt güncelleme geliyo oyunlara zaten yamayıda bir güncellemenin içine sıkıştırabilirler.. ama türkiyede bu vergiler bu eflasyon ve gelir adaletsizliği olduğu sürece oyuncuların büyük kısmı zaten korsana devam edecektir. en dandik ortamala bir ev kirasının 800 – 1000TL olduğu ve asgari ücretin 890TL olduğu bir ülkede oyunlara 130TL vermesini insanlardan bekleyemezler ne firmalar ne devlet nede bizler.(korsan keyifden ziyade maddiyat yüzündendir.. unutmayalım)

 • Mert

  Açıkçası konsollara çıkmayacağı için biraz üzüldüm ama doğru olan bu Türkiyede korsan oyun satışının azaltılması lazım kesinlikle doğru seçim :) Peki update ile türkçe yama gelebilir mi?

 • yusuf

  Rockstargames ile update ile gelmesi konusunda bir fikir vermediniz mi Türkçe yerelleştirmeyle ilgili ?

 • erdal

  teşekkürler technogame…

 • Engin demirdağ

  nasıl yani xbox 360 için olmayacak ne demek ilk başta ps3 ve xbox360 için çıkacak dediniz şimdi sadece pc için diyorsunuz yahu ben sırf bu yama için resmileşmez diye konsolu kırdırmayı düşünüyorum sizin dediğinize bakın nedir bu pc aşkı anlamadım ki sırf rockstar kabul etmedi diye konsol oyuncuları oynamasınmı böyle işmi olur

  • Murat Gençoğlu

   Taktir edersiniz ki konsollar kapalı kutu platformlardır ve orijinal yazılıma orijinal işletim sistemi kullanırken herhangi bir modifiye yapamazsınız. Oyuna herhangi bir şekilde müdahele edilmesi ve dosyaların değiştirilmesi için cihazınızın korsan kullanımını destekliyor olması gerekir ps3 için jailbreak, x360 için j tag gibi. Bu tip bir platformda yama yayınlamamız doğrudan doğruya korsan sürüm için olacağından korsan kullanımını teşvik etmiş oluruz. Yapımcıların emek ve para harcayarak çıkarttıkları eserlerin de korsan kullanılması gibi bir çirkinliği desteklemeyeceğiz. Üçüncü kişiler bizim pc sürümü için çıkarttığımız yamayı çeşitli platformlara uyarlayabilirler ama bunlarla bizim bir alakamız yoktur ve bu tip yamaların doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmiyoruz. Technogame, “sadece ve sadece” pc platformu için destek sağlayacaktır.

   • Engin demirdağ

    tamamda kardeşim siz bu yamaya ilk başlarken xbox ve ps3 için çıkacak dediniz zaten pc ye daha çıkmadığı için konsol üzerinden yapıyordunuz yamayı şimdi çıkıp sade pc ye olcak diyorsunuz ayrıca korsan kullanıma çirkinlik demek kolay peki yapımcıların türkçe bir altyazı bile koymaktan aciz olması üstüne üstlük fahiş fiyatlara satması ayrıca çıkardığınız yamayı resmileştirmemekte ayak diretmesi çirkinlik değilmi bi altyazı değilmi yahu dublaj gibi masraflı bir iş değil sonuçta türkiyedeki satışlarla kolayca karşılanabilecek bişey sen türkçe yama yapma siz oyunu anlamadığınız dilde alın oynayın sonra keyfimiz yeterse bi altyazı(dublajda değil) koyarız ayağı işte asıl çirkinlik bu ayrıca “Technogame, “sadece ve sadece” pc platformu için destek sağlayacaktır.”
    bu ne demektir nağapalım yani konsol oyuncuları ölsünmü bumudur

    • Murat Gençoğlu

     Haberi tam okumamissiniz ya da anlamaya calismamissiniz sanırım tekrar okuyunca bu soruların büyük bir kısmının cevabını bulacaginizdan eminim. Tekrar söylüyorum bizim yapımcılar tarafından yapimcilari da gectim yasalar tarafından yasaklanmış bir eylemi ve modifikasyonu bizim desteklememiz söz konusu olamaz. Rockstar in verdiği cevapta da görüldüğü gibi ne zaman orijinal oyun satışları tatmin edici ölçüye gelir resmi dil olarak Türkçe eklenir o zaman konsollara da kendi yamalarimiz için destek veririz. Ama açık ve net korsan kullanımı gerektirecek veya özendirecek hiçbir formatta yamalarimizi yayinlamayacagiz.

 • ismail

  bilgiler için teşekkürler ama rockstarda elini taşın altına koymalı bu ülkedeki vergileri öğrensinler sonra oyuncularada hak versinler 100$ orj bir ps4 oyunu resmi satış fiyatı.insanlar doğal olarak orj alıyorlar ama digital PSN US ve spot dediğimiz resmi olmayan orj oyunları alyıorlar.en basitinden orj olarak türkiyeden giriş yapan oyuncuları görmekleri cok kolay nekadar orj oynayan var görebilirler.
  GTA 5 en az kacak vs dahil ps4 e sırf 5000-10000 adet satmıştır 1 haftada.

 • Pingback: GTA V Türkçe Dil Desteği Hakkında Önemli Açıklama! | Simülasyon TÜRK - Spin Tires,Euro Truck Simulator,Farming Simulator 15,Rodobus,Bus()

 • Umut Veren

  Helal olsun !! Tessekür ederiz iyiki varsiniz :) .

 • FaLconTR

  Adamlar haklı her şekilde. Türkiye’de orjinal oyun alana “Enayiii” deniliyor. Şu zamana kadar tüm GTA oyunlarını Steam üzerinden orjinal olarak aldım. Umarım GTA V i kutulu olarak alırım.

  • Kaan

   Çok doğru demişsin kardeşim. Steam hesabı satıyorum dedim arkilere dedilerki sen oyuna paramı veriyon korsan varken amq enayisi

   • FaLconTR

    Ülke olarak beleşçiliğe alışmışız. Lol paralı olsaydı hiç kimse oynamaz idi.

    • Uğur Alan

     Millet bedava diye oynadığı lol oyununa harcadığı parayı hesaplasa ayda 2 tane orjinal alır 😀

 • Berke Kaymak

  Ama genede çıkacak demi yama resmi olması önem

  siz 😀

  • Bigby

   Sadece pc’ye çıkacak :(

 • Kürşat

  ALLAHINIZA KURBAN SİZİN CANINIZ SAĞOLSUN DOSTLARIM AMA BU ÜLKE HİÇ BİR ŞEYİ HAK ETMİYOR ARAL KÖPEKLERİ OTURMUŞ SİZİ İZLERKEN SİZ VAR GÜCÜNÜZLE ÇALIŞTINIZ ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN ŞU ÇABANIZ BANA YETER

 • yusuf

  Bütün emekleriniz hayırlı yerlere çıkar inşallah.

 • Emre Aydın

  Şimdi benim anlamadığım yama PS4 de olacak mı olmayacak mı?

  • mutongo

   maalesef olmayacak çünkü ps4ün kırılması mümkün değil

   • Emre Aydın

    Teşekkürler arkadaşlar :(

  • Aragofxer .

   Resmileşme ihtimalinden dolayı Ps4 e gelebilir diyorduk. Ama artık resmileşme şansı çok zor olduğu için gelmesi haliyle bir o kadar zor.

 • Bigby

  Şu Aral denen firma fiyatları azaltsaydı millet daha çok orjinal oyun alacaktı ve belki bu yama resmileşecekti. Lanet olası Aral!

 • Serhat Ekiz

  Abi keşke TR deki fiyatlandırmayıda sorsaydınız ?

  • Taha

   Sorsalar bir şey değişmez ki.Aral dahi çok değiştiremez.Dolar kurundan Türkiyeye oyun geliyor TL birimine geçerken %18 KDV üstüne biniyor. Yurt dışından almaya kalktığın zaman aşırı ucuzlamıyor. Maalesef gavurların parası ülkemizde daha değerli.

 • Baş Stajyer

  Aslında Ps3 için orjinalliğini bozmak şartıyla bile yamayı indirip kurarım yani zaten Ps3 e jailbreak yükleyince tekrar ps3 ü güncellendiği zaman ps3 orjinal oluyor yani kısacası yamayı ps3 için çıkartında orjinal veya değil hiç fark etmez

  Teşekkürler .

  Oğuz Gürsel*
  Ayça Öğüt
  Tayfun Kumaş*
  Mert Aykuteli
  Nurullah Aktaş**
  Kaan Uçar
  Gökhan Uçar
  Ali Ekber Ağzıbüyük
  Yücelen Güneş
  Halil Yetkin
  Kerim Can Ulusu
  Murat Gençoğlu
  Dilek Çay
  Alican Sağlam
  Batuhan Gengönül
  Berker Atak
  Doğukan Özütürk
  Enes Çakır
  Enes Kaşıkçı
  Kaan Karaaslan
  Kuzey Berat Osmanağaoğlu
  Mert Mesut Demir
  Mete Alkan
  Bilal Ön
  Cem Güllü
  İnan Madak
  Murat Kuvvetli
  Mehmet Eray Nalbantoğlu
  Ertan Yıldırım
  Alper Tunga Öğüt
  Ferdi Öztürk
  Onur Kaplaner

 • Arif

  Bende şöyle bir yorum yapmak istiyorum bir çok arkadaş türkiyede satış fiyatından bahsetmiş evet o konuda haklısınız ama bu türkiyedeki satış fiyatını ne rockstar ne başka bir firma belirliyor burdaki bizzat aral game denen gereksiz haysiyetsiz şirket belirliyor steame türk lirası gelmeden önce far cry 4 assasin’s creed unity 60 dolar fiyatındaydı türk lirası geldi bu fiyat 170 liraya çıktı bir çok kişi steame ticket attı ve alınan cevap ise türkiyedeki oyun distribütörü olan aral veya vb distribütörlerden dolayı bu fiyatı 170 lira gibi bir fiyatı çektiklerini söylediler yani bütün suçlu aral game veya ona benzeyen başka firmalardır.

  • FaLconTR

   Ubisoft’ta suç olmadığından emin misin? (Ofansif olarak algılama)

 • http://saglamindirx.com Enes

  Şimdiye kadar 1 tane bile Türkçe oyun çıkarmamış olan Rockstar mı oyun satışı yapamadığını söylüyor ? Bak burada ne kadar insan uğraşıyor, çabalıyor ama hep olumsuz yaklaşıyorlar. GTA3 çıktığından bu yana bu şekilde projeler sürekli konuşuldu. Abi madem Türkçe oyun yapmıyorsun, Türkiye pazarına da ona göre bir fiyatla gönder. Adamlar kendi dilleriyle oynadıkları oyuna 200 Lira veriyor, biz yabancının diline göre hazırlanmış oyuna neden o parayı verelim ? Madem bir şekilde Türk pazarını da kazanmak istiyorsun, kabul et şu tekliflerden birini, bu adamlar güzelce çevirsinler versinler. FM 14 ne güzel satış yaptı bak.. Türkçe olarak yayınlarsan biz de ona göre veririz parasını.

  • Emre Aydın

   Arkadaş iyi bir girişimci olmak lazım. Rockstar’ın Türkiye’de korsan oyun satışı yüzünden türkçe yapmıyoruz demesi saçma. Neden korsan alıyoruz düşün bakalım çünkü oyunda yerel dil desteğimiz yok ve inanılmaz pahalı. Sen ilk önce oyuncuları kazanmak için bir yıl gelip oyuna türkçe dil desteği ekle ve fiyatları biraz olsun da aşağıya çek, önce bir elini taşın altına koymak zorundasın, ondan sonra bak bakalım o sene orjinal satışların artıyor mu artmıyormu. Artmazsa bile bir sonraki sene oyuna türkçe dil desteği eklemez ve fiyatları eski haline getirirsin soran olursada gerekçe olarak bu sefer korsan oyun satışını gösterebilirsin. Ortalıkta ot yok bişe yok gelmiş korsan oyun satışı diyorsun önce bir elini taşın altına koy ya. Onlar bize 1 adım atsa biz 10 adım atıcaz.

   • Aragofxer .

    İşte fiyatlar Rockstar’ın elinde değil. Türkiye distribütörü Aralda o yüzden pahalı. Ben sırf oyunlar sayesinde İngilizcemi geliştirdim ve şimdi çeviri yapıyorum. Her ne kadarda dil desteği olmasa da İngilizceyi öğrenebilirsiniz. Ben birde şunu örnek vereyim God of War Ascension kaç tane satılmıştır ? Oyun türkçe dublajlı olduğu halde ? Yine azdır yine azdır

    • Emre Aydın

     Allah’a şükür ingilizcem gerçekten iyi ben de her şeyi tam olarak anlamasamda bir çok şeyi anlayabiliyorum ben de oyunlardan öğrendim ingilizceyi ama altyazıları açıp ingilizce cümleyi okuyup sonradan idrak etmem birkaç saniye sürüyor ki hızlı konuşulan yerlerde kulaktan duyup anladığım kadarıyla kalıyorum yama olunca bu sorun ortadan kalkıyor

 • mutongo

  valla aral batmadıkça zor bence 1 kişi orjinal alıyorsa 5 tanesi korsan oynuyor bu fiyatlar yüzünden

  • Efekan CANDAN

   İşte o 5 tane korsan oynayan oyuncu orijinal oynayanın ya da alanın hakkına giriyor. Allah ıslah etsin korsancıları…

   • Emre Aydın

    Allah Aralgame’i ıslah etsin olacaktı dostum o, korsan oynayanların suçu ne herkesin durumu yok senin gibi. Bir oyuna 200 TL dersen almaz tabii ki adam ne yapsın.

    • Efekan CANDAN

     Aral game zaten başlı başına münafık. Karşımda olsa yüzüne tükürürüm. Çok pis yazcam aral game ye ama hem burası uygun değil hem de bana yakışmaz. 😉

     • Onur Şirin

      Kardeşim… Arala bu kadar uyuz oluyoruz. Basalım pz.leri ofisleri belli, yeri belli, gidelim eylem yapalım. Belki akıllanırlar.

 • Doan

  Arkadaşlar buda bir başarıdır. Sonuna kadar destekçiyiz. Emeği geçen herkese teşekkürler sonuçta elimizden gelen budur. Herkesin kendince haklı sebebleri vardır bu konuda fakat şimdi ileriye bakıcak olursak zaten yeni nesili oynayamıyoruz ps4 yok para yok bari şu ps3 için türkçeyi sunsanızda oyunu dilimizde oynasak.

 • Emre

  Üzüldüm ya keşke olsaydı. Technogame ekibine diğer oyunlarda ihtiyacı olabileceklerini söylemeleri de tamamen palavra gibi geldi bana resmen “biz sizi ararız” demişler gibi. Mesele korsanın çok olması değil bence. diğer ülkeler sanki korsan kullanmıyor hem yamayı siz yaptınız siz test ederdiniz onlarda bir update ile orjinal şekilde yayınlarlardı. Aynı şekilde pc ye pre order gelirdi. fıstık gibi olurdu. Hem resmi yama sayesinde maddi açıdan bir ilerleme kaydederdiniz ileri ki yamalar daha hızlı ve kaliteli gelirdi. Rockstarın bir tane bile Türkçe dil seçeneği olan oyunu yok. Çoğunluğu müslüman ülke diye mi böyle yapıyorlar bilmem!! Bizden sayıca daha az olan çeklere romanyalılara falan her oyunda kendi dil destekleri geliyor 77 miyonluk Türkiye nin yok..

  • Boran Karadeniz

   Arkadaşım ne diyor orda bak “TechnoGame gibi bir ekip aradıklarını belirttiler.” Technogame ekibine diğer oyunlarda ihtiyacı olabileceklerini söylememişler iyi okuyun biraz palavra falan yok ortada.

   • http://www.twitter.com/alpertungaogut ALPERTUNGA

    Güzel bir şekilde Emre kardeşimize yanıt verdiğin için teşekkür ederiz Boran kardeşim. Bilgileri ve birikimleri okurken, cidden okumak gerekir bazen.

 • BURAK EROĞLU

  bir çok firma türkçe çıkarıyo ama hala ubisoft EA ve rockstarda tık yok adamlarda haklılar aral gibi illet bir firma gelir pes 60tl fıfa yı 150 tlden satar sa fıfa satmaz işte gta 5 de aynı şekil olcak şirket kazanıyo firma değil

 • mahmut

  Ayıp be ulan her şey hazır bir updateine bakar rockstarın yaptığı rezilliktir

 • Furkan

  Palavradan başka bir şey değil şu r* ın yaptığı tamam bir 10 yıl önce orjinal oyun satışı yok denecek kadar azdı ama şuan ki durum çok çok farklı insanlar orjinal oyun kullanıyor artık,steam türkçe arayüz getirdi yetmedi tl yide getirdi ne yani şimdi bu adamlar keyfinden mi yapıyor bunları gabe newell türk asıllıda haberimiz mi yok?Bu firmalar Türkiye’yi kesinlikle 3.dünya ülkesi olarak görüyorlar başka hiç bir açıklaması yok bunun.

  • Hakan FİDAN

   3.dünya ülkesi olarak görüyorlar değil, zaten 3.dünya ülkesi… 😀

 • Arshia Asemani

  Arkadaslar fifa yeni bir oyun cikardi fifa world diye ve origin uzerinden bedava indirib oynuya biliyorsunuz ve tamamen online sistem de xp gibi bir sistem gerekmektedir ve ilk defa turkce dil secenegi bu oyunda yer aldi ve bu sene fifa 15 turkiyede cok satdi icin bu oyuna turkce eklediklerini dusunuyorum.

  • Haşim

   FIFA 15 Satışa çıkmadan önce Türkçe yaması eklendi World’ün ve oyun bayadırda Originde :)

 • Alex59

  Korsan orjinal tartışmasına pek girmek istemiyorum, ama yabancı firmaların bizi korsan bahanesiyle keklediği yeter. 10 hatta 5 sene önce bu mazaretler geçerli oluyordu ama artık yemiyor benim için. Bu gün Steam hesabında 1000 adetin üzerinde oyun bulunan Türk oyuncuları var artık. Bunun yanında Origin, Uplay hesapları kabarık oyuncularda azımsanmayacak kadar fazla eskiden korsan oyunları indirmek için uğraşan çoğunluğun büyük bir bölümü bu gün artık dünyadaki tüm oyun satış sitelerini takip edip en ucuz oyun nerde bunu öğrenip forumlarda haberleşiyorlar. Bknz. Donanım haber Steam kampanyaları) gibi. Bu isteksizliğin korsanla alakası yok. En iyi örnek Assassin’s Creed: Unity bizde 170 tl. fiyatla bir alt yazı bile yokken aynı oyun Rusya Steam’de, Ruslar için 60 tl fiyatla (tl Bazında) alt yazının yanında ses desteğiyle çıktı. Başka bir örnek The Witcher 2 jest yapılıp bedavaya çevrildi karşılığında 3. oyun Türkçe gelmedi sebep aynı Türkçe çıkınca bu oyun hiçmi orjinal alınmadı ülkemizde yd. önceden. Dahası 3. oyunu şu anda bile ön sparişle alan Türk oyuncularıda az değilken korsan mazaretmi. Kimse kimseyi kandırmasın, sizde kanmayın. Rockstar, GTATÜRK sitesini tanıyıp özel ekran görüntüsü gönderirken size korsan muhabeti yapması bana hiç inandırıcı gelmedi. Dahası o sitede oyunu orjinal alıp multide etkinliklerini fotoğraflayan yüzlerce oyuncu var bunlar korsanmı kullandı şimdi. Toplarsak ülkemizde eskiye göre orjinal kullanımı azımsanmayacak kadar arttı ama yinede değişmeyen tek şey oyun yapımcılarının sunduğu saçma korsan mazareti ve Türk oyuncularının buna kanması.

  • Haşim

   Katılıyorum ama kardeşim Rusya konusunda biraz yanlışın var. Adamların elinde sadece satış gücü yokki Rusya’nın adamlar her yönden yaptırım yapabiliyor. O yüzden orda çok düşük. Fakat dediğinede katılıyorum. Bence bunlarınkisi az para harcayalım derdi. Yoksa Türkiye’de dediğin gibi oyunlara hem oyun içi satın alma olsun hemde oyun satın alma olsun eskisine oranla çok büyük artış var. Kendimden örnek vermek gerekirse 2 sene öncesine kadar full torrent ‘den indirirdim oyunu ama 1 kere orjinal oyun aldınızmı onun verdiği haz onun verdiği zevk ten sonra sürekli orjinal almaya çalıştım oyunları. Ben değil bir çok insan böyle oldu Türkiye’de. Artık Firmaların bu saçmalığa son vermesi gerek ama az kaldı be 5 yıl daha sabrederiz. Türkiye’de savaş çıkmazsa 5 yıl sonra artık Türkçe’yide oyunlarda bir dil desteği olarak görürüz.

   • Alex59

    Sen benim orda ne dediğimi anlamamışsın. Rusya konusu şu, nerdeyse 1 e 3 fiyat farkı varken alt yazı bile koymamak nedir. Mantıklı düşün orda 30 kişi oyunu alsa bizde 10 kişi orjinal almıyacakmı oyunu adam burda az satsa bile ülke bazında çok satanla farklılıklar bile olsa fiyat farkından karı oldukça yüksek kalacaktır. Buna rağmen ses ekleyip sana alt yazı bile koymuyorsa bu korsan mazareti olabilirmi bir düşün hesap ortada.

 • Celal

  sizin canınız sağolsun burdan londraya gitmek bile zor vizesiydi falanıydı derken bilet parasını saymıyorum bile siz sakın üzülmeyin burda ki gerçek oyuncu kitle hep arkanızda :)

 • Nurettin Özçelik

  abi ps3de orjinal kullanıcılar için yapamazsanız korsan kullanıcılar için yamayı koyacak mısınız . ben korsan ps3 kullanıcısıyım. projenin başından bei ps3 e korsan çıkartırsınız diye sabırsızlıkla bekledim. İnşallah korsan ps3e çıkartırsınız

  • Murat Gençoğlu

   Biz, Technogame olarak hiçbir platformda ya da formatta korsan kullanımına destek vermiyoruz arkadaşlar. Kendi içimizde jailbreak ps3 ler veya modlanmış x360 lar için bir uyarlama yapmıyoruz, yapmayacağız. Üçüncü kişiler yamamızı uyarlar uyarlamaz orasını bilemiyoruz ama bizim yayınlayacağımız yama, pc sürümü için olacak.

 • ömer

  vallaha adamın dibisiniz çok teşekkür ederiz bi sorum olacak hep merak ediyorum siz hani gta 5 türkçe yama tanıtımını yaparken ses dosyalarını filan gösterdiniz ses dosyaları neden yoksa dublajmı yapçaksınız ?

  • http://www.twitter.com/alpertungaogut ALPERTUNGA

   GTA 5 TÜRKÇE projesi sadece TÜRKÇE ALT YAZI performansından ibarettir. Projelerimizin tanıtımlarını ve özetlerini size sunarken bunları yazılı olduğu kadar görselde yapıyoruz, biliyorsunuz. Video kurgularımız da yer alan video düzenleme ve ses düzenleme işlerimizden sorumlu ekip arkadaşlarımızda çevirmen olan arkadaşlarımız kadar her işimizin bir parçasıdır. Bu yüzden emeği geçen tüm ekip arkadaşlarımızı tanıtım filmlerimizde görebilirsiniz. Ses Teknisyeni arkadaşımızın videoda gözüküyor olması demek GTA 5 in TÜRKÇE DUBLAJI yapılacak anlamına gelmesin lütfen. Bu yanlış anlaşılmayı tekrar gidermek istedim… İyi oyunlar.

 • kyazlar

  Korsanın zararlarına somut bir örnek işte.

 • Croft26

  korsan oyun konusunda göt olduk lütfen orjinal oyun almaya gayret gösterelim mesela ben gta 5i xbox 360 a paramı biriktirerek aldım gibi

  • Furkan

   Kardeşim vallaha yetti şu firmaların yandaşlığını yaptığınız adamlar senin ülkeni 3.dünya ülkesi olarak görüyorlar sen hala onları savunuyorsun korsan bilmem ne diyorsun steam tr arayüz getirdi tr para birimi getirdi satıyor ki oyunlar bi ışık gördü ki getirdi r* gibi firmalarda korsan rererörörö demekten başka bir şey yapmıyor.

  • Bigby

   Sen kenara 3-5 kuruş koyup biriktirebilirsin ama o 3-5 kuruşu bulamayanlar da var.

 • can can

  Yapma be . helal olsun genede size okadar çalışmışınız emek vermişiniz aslında ellerinde ücretsiz yapılmış bir dil seçeneği varken değerlendirselermiş keşke ama adamlarda haklı sonucta o paketi alıp birde farklı birine test ettırıcekler falan filan olsun siz dikkat çekmişiniz takdir edilmişiniz en azından sert bir tavır yok ortada onlardan gurur duydum sizinle teşekkür ederim bu çabalarınız için.. heycanla 27 ocak 2015 i beklemekteyiz. kolay gelsin.

 • Alper

  Nasıl yani xbox 360’a gelmiyor mu? Yama tanıtımda ps3/xbox360/pc yazıyordu?

  • http://www.twitter.com/alpertungaogut ALPERTUNGA

   ROCKSTAR ile kurduğumuz ilk temaslarda yamayı oyunun yeni nesile çıkış tarihine yetiştiremesek bile ufak bir güncelleme ile kullanıcılara aktarımını sağlayabileceğimiz konuşulmuştu. Fakat TÜRK OYUN SEKTÖRÜNE HAKİM FİRMALARIMIZIN (distribütörlerden bahsediyorum) bizim kadar taşın altına elini sokmamaları, her şeyi tamamen ticari düşünmeleri ve TAMAMEN DUYGUSAL (!) davranmalarından ötürü ekibimiz TÜRKÇE DİL DESTEĞİ konusunda tamamen yalnız kalmış, ROCKSTAR ın her dediğine EVET diyen TÜRK DAĞITICI FİRMALARIMIZ (!) sayesinde güçlü bir lobi oluşturamamıştır. Biz asla korsan yazılımları, korsan paketleri yada emeğe saygı kavramına ters düşecek her hangi bir oluşumu desteklemedik, desteklemiyoruz. Yamamız elbetteki PC platformuna çıkış yapacak olan GTA5 için çıkacak. Daha sonra 3. Şahıs Programcılar yada Yazılımcılar tarafından PS3 ve XBOX360 a uyarlanmasını tahmin etmek hiçte zor değil. Önemli olan TECHNOGAME in yamayı sonlandırıp hizmete açmasıdır. Gerisi gelir zaten… Bizim tüm emeğimiz LİSANSLI OLARAK TÜRKÇE DİL DESTEĞİNİ GETİREBİLMEKTİ… Bunun için elimizden geleni yaptık, inanın.

 • Muhammed Can Öztürk

  180-250 lira oyun olursa tabi kimse almaz adamlar kendi ülkerinde 50-60 dolara oyun alırken biz 5 oyun parasını 1 oyuna veriyoruz !

  • Taha

   O onların suçu değil malesef ülkemizde kazançtan çok vergi var bence Türkiye de vergi olmasa bu Ülkenin nasıl ayakta kalacağını düşünemiyorum. Dış kaynaklara bağımlıyız bu da bunu gerektiriyor.Bir de şu etken var ülkemizde bu tarz oyunlar 18+ olmasına rağmen bu durumlara dikkat edilmiyor ve ülkemizde küçük yaş kesim bu tarz oyunları korsan oynuyor ve Türkiye ye aynen bu şekilde dağılıyor.Durum böyle olunca oynayan kesim korsan ağırlıklı oluyor.Diceksiniz ucuz oyun yok mu elbet var Playstation da PS Store , PC platformu içinse TTnet PlayStore var.Biraz olsun daha ucuza oyun satılıyor.Steam de var ancak dış kaynaklara bağlı olduğu için vergi yine yüksek. Kısaca biz oyuncular olarak bu konunun üzerine gitmezsek durum aynı şekilde devam edecek.
   Okuduğunuz için teşekkürler…

  • Boraa Demir

   steam açıkladı işte aral gibi firmalar oyunların fiyatlarının inmesini engelliyormuş

 • çağır

  keşke resmi oluyor haberini görseydik neyse

 • Furkan

  Özetlemek gerekirse korsanı bırakın ceo’muz çevircek demişler 😀
  Arkadaşlar korsan oyuna 10-15 tl vereceğinize steam’den haftaortası indirimleriyle 3-5 tl’ye orjinal oyunlar alalım hemde multi seçeneği çalışsın…