Anasayfa / Kategori / Haber-Teknoloji / Razer BlackWidow Ultimate 2013

Razer BlackWidow Ultimate 2013

Oyunculara bir başka mekanik klavye.

Artık oyuncuların bir kısmı, klavyesi mekanik olmadığı sürece oynamayı reddediyor. Özellikle strateji ve MOBA oyuncuları, bu konuda oldukça kararlı. Bu yüzden klavye üreticiler de bu kişilere yönelik ürünlerine devam ediyor. Razer’ın BlackWidow Ultimate 2013 ürünü de aynı ürünün 2012 modelinin biraz daha geliştirilmiş bir modeli.

Peki ya farkı ne?

2013 modelinin tek farkı, sadece LED aydınlatmasının biraz daha güçlü, geniş panelli ve yeşil olması. Bu da özellikle aydınlatma konusuna önem veren oyuncuların seçimini etkileyebilir.
Klavyenin kaplaması da mat hale dönüştürülmüş. Bu da oldukça güzel bir hava katmış klavyeye. Razer BlackWidow Ultimate 2013, görünüş olarak oldukça başarılı. Klavyenin kablosu örgülü halde tasarlanmış. Bu tek kablo, üzerinde 2 adet USB çıkışıyla birlikte mikrofon ve kulaklık çıkışlarını da üzerinde barındırıyor. Klavyenin sağ tarafında bir adet USB portuyla birlikte 3,5 mm’lik mikrofon ve kulaklık girişi bulunuyor.

Klavyenin tuşları, normal klavyelerden daha uzun. Bu da kullanan kişinin daha rahat bir şekilde basmasını sağlıyor. Ayrıca Razer, siz tuşun yarısına kadar bastığınızda bile bu tuşu basılmış olarak algılıyor ve hızınızı arttırıyor.

Razer BlackWidow Ultimate 2013, üzerinde 5 adet makro tuşuyla geliyor. Sol tarafta yer alan bu tuşlar, Synapse 2.0 yazılımıyla birlikte istenen şekilde programlanabiliyor.
Klavyede Cherry Blue tuş takımı kullanılmış. Bu da klavyenin biraz sesli çalışmasına neden oluyor. Yani evde kullanacaksanız ve bilgisayarınız uyuyan arkadaşlarınızın/ailenizin yanında kullanmanız pek mümkün değil. Ofiste bile “Yeter artık başka klavyeye geç, kafamız şişti” nidalarıyla bıraktırdılar elimden.

Değer mi?

Mekanik klavye konusunda takıntılı olan arkadaşlar için Razer BlackWidow Ultimate 2013, oldukça karizmatik bir klavye. Ancak fiyatı biraz tuzlu. Piyasada daha fazla özelliğe sahip başka ürünler de bulunuyor. Buna rağmen basitliği de ilgi çekici görünüyor.

Buna rağmen eğer bir mekanik klavye arayışında değilseniz, böyle pahalı bir üründen uzak durmalısınız. Yine de başarılı görüntüsü ve Razer olmasıyla BlackWidow Ultimate 2013, başarılı bir seçim olabilir.

Puan: 7.5/10
Bilgi için: Aral İthalat

Artılar:
-Başarılı LED arka aydınlatma
-Cherry Blue tuşlar
-Kaplama güzel görünüyor

Eksiler:
-Önceki versiyonla arasında büyük farklar yok
-Pahalı

Fiyat: 450 TL

Kaynak:
Merlin’ Kazanı Özgür Yıldız – 06.03.2014 15:14:00

Hakkında Nurullah

Bilgisayarın birçok alanında uzmanlaşmış, oyunlara olan ilgisi sayesinde bugüne değin bir çok çeviri projesinde liderlik yapmış ve emeği geçmiş, web tasarım ile uğraşan, Galatasaraylı bir oyun sever.