Anasayfa / Kategori / Oyunlardan ne bekliyoruz?

Oyunlardan ne bekliyoruz?

Selamlar arkadaşlar.

Teknolojinin dezavantajlarının her yöne sıçraması, insanları devamlı tüketmeye teşvik etmesi ve hatta bunun karakterleri dahi etkilemesi ve bu sebeple gelişen teknolojinin akabinde oyuncularda daha iyisini bekleme isteği uyandırıyor. Hal böyle olunca da oyun sektöründen her daim beklentiler yüksek oluyor ve artık günümüzde şekillenen fırsatlar ile algılarımız beklentiler üzerinde farklılıklar gösterebiliyor.

Ama en önemli unsur olarak şunu da unutmamak gerekiyor ki Mario’nun kafasıyla tuğlaları kırmasını yadırgamadığımız dönemlerden geçen bizler idik. Ya da bu sektörün daha öncesini görmeyi başaran dinozor oyunculara sahip olanlar yine bizleriz.

O halde teknolojinin iyisiyle, kötüsüyle cirit attığı dönemimizde şu soruyu sorma gereksinimi hissettim:
-Bizler oyunlardan ne bekliyoruz?
-Sadece grafik oyuncusu musunuz?
-Yoksa hikaye bazlı oyunların gelmesine daha çok mu önem veriyorsunuz?
-İlla baş karakterin canı canda yan karakterlerin canı patlıcan mı?
-Ya da size sadece oyunun içindeki ince estetik dokunuşları yetiyor mu?
-Sene olmuş 2014 ve hala oyunlarına 10 milyonluk Yunancayı ekleyen fakat 75 milyonluk Türkçeyi eklemeyen firmaların ağzına kürekle vurasınız mı geliyor? Yoksa bunların başka bir sebeple olduğunu mu düşünüyorsunuz? Sizce bu konuda ne gibi girişimler yapılmalı?
-Bağımsız oyunlara sizce daha mı fazla değer verilmeli?
-Korku oyunları artık klişeleşmeye mi başladı dersiniz? Sizce bir korku oyununda hangi unsurlar olsa daha etkileyici olabilir?

Buyurun, bu ve bunun gibi unsurları burada konuşup, tartışalım. Ve bizlerin oyunlardan özellikle teknoloji ile şekillenen yeni hayatlarımıza ne gibi etkileri olduğunu ve bu doğrultuda beklentilerimizin nasıl yönlendirildiğine karar verelim.

Not: Nüfusları oyunların alım gücüne göre tahminen yazdım; bir hakaret, ırkçılık vs söz konusu değildir. Sevgiler, saygılar.

Hakkında Nurullah

Bilgisayarın birçok alanında uzmanlaşmış, oyunlara olan ilgisi sayesinde bugüne değin bir çok çeviri projesinde liderlik yapmış ve emeği geçmiş, web tasarım ile uğraşan, Galatasaraylı bir oyun sever.
 • Taha GÜNDOĞDU

  Türkçe olsun yeter:D

 • serious sam 4

  türçe olması yeterlidir

 • Pavalı Kopeklev

  Türkçe olsun yeter. Gerekeni yaparız 😀

 • Beraat Şen

  Ben açık dünya oyunlarını diğerlerine göre biraz daha çok severim çünkü özgürsünüz.Ama açık dünya oyunu olmayan fakat çok severek oynadığım oyunlarda mevcut.Ben grafiğe hiç takmam (ama bana marioyla gelmeyin).Benim hiç sevmediğim 1 özellik ise hiç gerekmesede oyunların türk filmi gibi uzatılması.Örnek outlast:Outlastın başlarında güvenlik odasına gidip kapıyı açmamız gerekiyor sonra pat elektirikleri 1 salak kesiyor bunu geçdim elektirikleri açtımıza bu sefer peder martin bizi alıyor böyle oyunlardan hiç haz etmem

 • Murat Tökez

  Ben Ana görevlerin kalitesine ve senaryoya bakarım bir çok kişi senaryoya daha çok önem veriyor ama görevler eğlenceli olmazsa senaryodan nasıl keyif alacaz be 😀 Görevleri kaliteli ve eğlenceli oyun benim için başarılı oyundur abi 😀 sonra senaryo sonra çeşitlilik ve grafik vs. 😀

 • Lee Everett

  Hikaye senaryo oturmuşsa grafik çok kötüde olsa oyun efsane olur.
  Twd mesela yılın oyunu seçildi o grfikle

 • Bigby

  Üstüne basarak söylüyorum: En önemlisi HİKAYE 😀 Sonra grafik vs. geliyor :)

  • Lee Everett

   Aynen öyle.

   • Bigby

    Bana katıldığına sevindim 😀

    • The Walking Dead Reyiz

     Bigby Sağıma Baksan Sen Soluma Baksam Sen Her Yerden Çıkıyon:D

     • Bigby

      😀

     • The Walking Dead Reyiz

      Gel The Walking Dead 3 sezon sohbetine haydi kopda gel Saldırgan Midilli de burda hadi kopda gel kop kop:D

     • Bigby

      Tamam 😀

 • http://technogame.net/ Mert Mesut Demir

  Türkiyedeki oyuncuların beklentileri;
  1-Süper olsun
  2-Türkçe Olsun
  3-Bedava Olsun
  .
  .

  999999999-Bedava olsun
  vs.vs.

 • Neito Ribā

  Sadece grafiğe bakılarak oyun oynanılmaz.Oyunu oyun yapan birçok etmen vardır.Sadece grafiğe önem verilerek bi oyun oynanmaz.Ben Mount and Blade oyununa Skyrimdeki temayı getirmelerini istiyorum mesela.Skyrimdeki insanların hayvanların yapabildiklerini MB’de yapabilseler dünyanın en iyi oyunları kısmına girer diye düşünüyorum.İnşallah Bannerlord hakkını verir.

 • mert beyaz

  aslında bir oyuncu olarak sadece bir tek şey beklemem asla bir oyun hem hikaye hem oynayış hemde grafik olarak iyi olmadır diye düşünürüm hep devil may cry serisi ac serisinin ilk oyunları vs bunlara örnek sayılabilir bence oyun bir bütündür sadece bir unsurla olmaz.

 • sean

  sadece hikayeye önem verenler, hala bu oyunu oynamadılarsa kaçırmasınlar 😉
  tr yamasını da bulabilirsiniz.

  Fahrenheit – Indigo Prophecy

 • hako

  hikayedir tabiki. Daha geçen AC2 yi bir daha bitirdim. ;). Bu da gösteriyor ki sağlam hikaye grafiğin önüne geçer.

 • Ömer Kamil Aksoy

  Bence de kesinlikle hikaye.Son zamanlarda buna örnek olarak The Walking Dead The Game var.Oyunun bu kadar çok oynanmasının sebebi grafikler veya başka bir sebbep değildir.Etkileyici hikayesidir.Hikaye olduktan sonra benim için diğer detaylar önemsiz kalıyor.

 • Furkan Açıkkol

  Bir oyun her zaman en önemli şey hikayedir daha sonra grafik gelir daha sonra oynanabilirlik bu üçü bir oyunda olmassa asla oynamam o oyunu (The Walking Dead hariç onun hikayesi yeter :) )

 • Onur

  En önemli olan şeyler:
  1.Hikaye
  2.Hikaye
  3.Hikaye
  4.Hikaye
  Grafik sevenler yeni nesil call of dutyci ratatacı gençler gereksiz insanlar.

  • http://technogame.net/ Dilek

   Haklısın. Nitekim ki ben Call of Duty 2’i hala ayrı bi severim. Zamanında az online oynamadım 😀

 • Halil BBCN

  Rol yapma oyunları çoğalmalı.Tabi ki çok derin ve kaliteli hikayeye sahip olmalı ve aldığımız kararlar oyunun gidişatını inanılmaz şekilde etkilemeli.Ama öncelikle oyun Türkçe olmalı :)

 • Fth

  -Yeni, hiç düşünülmemiş şeyler, ayrıntılar.

  -Kesinlikle hayır.

  -Kesinlikle hikaye en önemlisidir. Bana göre oyunların 3 önemli özelliği vardır:
  3. Grafik
  2. Oynanabilirlik/Eğlence
  1. Hikaye ve Etkileyicilik.
  Eğer bir oyunun hikayesi ve etkileyiciliği iyi değilse isterse en iyi grafiklere sahip olsun benim için çöptür. He bazı oyunlar vardır, hikayesi falan yoktur ama eğlencelidir. O zaman bu oyun oynanabilir fakat bir süre sonra bıkkınlık verir ve unutursunuz gider. O yüzden hikayesi iyi olan oyun hem çok sevilir hem de unutulmazlar (diğer bir değişle “efsaneler”) arasına girer.

  -Evet, bu da oyunların kötü yanlarından biri olabiliyor. Sadece baş karaktere değil yan karakterlere de önem verilmeli. Ayrıca bu ayrıntı sadece oyunlarda yok. Örneğin filmlerde, baş karakter ve onun sevdiği, önem verdiği kişilerin hayatları önemli, diğer katledilen insanların hayatları o kadar önemli değil. Buna çok örnek verebiliriz.

  -Bu dokunuşlarda önemlidir tabii ama sadece bunlarla bir oyun iyi oyun olmaz.

  -Beni oyunlarla ilgili en çok üzen, içimi parçalayan yan da bu maalesef. Bunda bir çok sebep olabilir. En çok söyleneni de şüphesiz “korsan kullanımdan dolayı boşa para harcamamak”. Bunun hikaye olduğunu söyleyenler de var tabii. Altında yatan farklı sebeplerin olduğunu. Her ne olursa olsun bu bir an önce değişmeli.

  -Hikayeleri daha etkileyici olanlara daha fazla değer verilebilir :)

  -Ona bakarsanız bir çok oyun türü klişeleşmeye başladı. Dediğim gibi oyunlarda hiç düşünülmemiş yeni şeyler ve ayrıntılar olursa bu klişeleşme biraz olsun kırılabilir.

  İlginiz için teşekkürler.

  • http://technogame.net/ Dilek

   Yorumunuza kesinlikle katılıyorum. Asıl ilgi ve alakanız adına ben teşekkür ederim. (Y) Keyifli günler ve oyunlar.

 • Isa

  Ben oyunlardan Red Faction’daki gibi yıkılabilir dünya bekliyorum. Saints Row 5 öyle olabilirmiş. Birde şu an zaten öyle oyunlar yapılıyor, birkaç sonu olması lazım oyunların. Ve bize özgürlük vermeli.

  • http://technogame.net/ Dilek

   Haklısın. Açık dünya oyunlarının son zamanlarda çoğalmasını umuyorum ben de. Oyunculara özgürlük sağlayan ve hoş vakit geçirerek saatlerimizi harcamamıza sebep olan bir çok yapım bu konuda daha farklı bir konumdalar.

 • Muhammed

  Tteknoloji ilerlemesiyle oyunlarda grafik patlaması olduğu bir gerçek.Ama bana göre bir oyunda en önemli şey hikaye.Mesela şu an elimde çok oyun var ama ben Fahrenheit oynuyorum.Yani her şey grafik değil birazda hikayeye önem verilmesi gerekiyor.Ha hiç mi yok grafiği güzel,hikayesi güzel,oynanışı güzel oyun ? Tabi ki var ama bana göre yetersiz sayıda.Ayrıca belirttiğiniz gibi oyunlara Türkçe yama eklemeyen firmaların ağzına kürekle,sırtına ıslak odunla vurmak gerekiyor :) İşte tamda burda siz devreye giriyor,bizi ecnebi anlamadığımız dille oyun oynamaktan kurtarıyorsunuz :)

  • http://technogame.net/ Dilek

   Çok haklısınız. Fahrenheit’i örneğin ben de hala severek oynarım. Hikaye odaklı oyunların bizlere daha çok farklılık kattığına inanırım. Zira Heavy Rain’de öyle idi benim için. Evet, birde sırtlarına ıslak odun lazım, onu da siz eklemişsiniz sağolun. 😀 Bizlerde belirttiğiniz gibi amacımızın sadece “Türkçe Oyun” olması ve bunun farkındalık kazanması için çabalıyoruz. Yorumunuz ve desteğiniz için çok teşekkürler. Sağlıcakla.

 • Emre Özcan

  gta 6 çıksın türkçe yama yapılsın dertler bitsin 😀

  • http://technogame.net/ Dilek

   😀 Bence de. Her yeni oyun için düşünülür oldu Türkçe yama amma velakin Rockstar, Ubisoft gibi firmalar inatla devam etmekteler ısralarına. Tabii ki bunun birde başka bir boyutu vardır, bizden bir girişim yoktur vs. o YÜZDEN Bunların iyi incelenmesi ve ona göre bir plan uygulanması gerek.