Anasayfa / Kategori / Oyun Muhabbeti / Oyun Yapsaydın Nasıl Yapardın?

Oyun Yapsaydın Nasıl Yapardın?

Evet arkadaşlar, herkese merhabalar. Yeni bir oyun muhabbeti bölümümüzle karşınızdayız. Bu haftaki konumuz “Oyun yapsaydın Nasıl yapardın?”

Bu konuyla beraber oyunla ilgili hayal gücünü yansıt en güzel oyunu sen yarat, sitemizde yayınlan. Haydi hayal gücünüzü dışarı çıkartın…

sdada

Hakkında Batuhan

TechnoGame'in kuruluşundan bu yana sizlere hizmet vermiş Editör, Çevirmen ve Yazar.
 • THE MASTER OF TECNO

  ben gerçeğe dayanmış bir oyun yapardım mesala the long dark galiba yanlış yazdım onda sadece ayı korkmuo ve buna bence çare bulsunlar ve ayılar sesten korkar

 • Metin Dolunay

  Ben oyun yapsam bir çok senaryo var kafamda şunu cidden diyorum hikayelerim var şuan kendi kafamda bir roman yapıyorum romanimin ismi nükleer derbe 3 dunya savaşından sonra dunya atmosferini 100/ 35 kirlenmiş vaziyette nükleer silahlarin yan etkisiyle ölmüş bildigimiz insanları başka varliklar olarak dunyaya dönmesi zombi gibi tureyen ve mutant olanlar dunya tum devletler düştü polisler askerler ekonomi çöktü herkes tek basina kendileri hayatta kalma savini vermeye basliyor kitabimda sehirler koroniler e ayrildi diş dunyada ne olup bittiyinden bir haberler 8 milyarlik dunya nüfusu 100 45 azaldi tek umutlari dunya sağlık örgütü n binasinda ve kaybolan saklanan bilim adamlarini bulmak hikayem 2026 yilinda başladı 2040 yilinda devam ediyor param olsa bu kitabimi oyun oltak tasarlandı cok iyi unlu olmasada oyun yapimcilari var birinle anlasirdim karakterlerim hazir halde kitabimi bitirirsem destek bulursam yayinlamak istiyorum ama çalıştığım icin ara verdim yazmaya bir hayal ama hayaller olmasaydı teknoloji pcler cizgi romanlar filmler olmazdı

 • ozandeniz

  8 ay sonra yanıtlıyorum ama haklısın. İyi olurdu.

 • MeliksahMELO

  Güzel düşünce, ben de böyle birşeyi çok isterim.
  Oyun genel olarak GTA gibi olacak ama her konu kendi başına çok ayrıntılı ve gelişmiş olacak, mesela;
  – Silah-çatışma işleri bir BF-COD vb. kadar güzel olacak,
  – Dövüşler bir dövüş oyunu kadar gelişmiş olacak,
  – Araba sürüşü simülasyon, tamir işleri car mechanic simulator vb. gibi, modifiye işleri NFS-ismini hatırlayamadığım modifiye/motor dağıtma-toplama oyunları gibi olmalı,
  hatta kendi parçalarımızı tasarlayıp ürettirebilmeliyiz, bu da Online’da filan herkeste aynı şeyleri görmekten kurtarabilir, gerçek hayat gibi farklı şeyler görmemize olanak sağlar.
  Araba çalmak basit olmamalı, gerçek hayata benzer şeyler yapmalıyız. Aynı şekilde kendi arabamızın güvenliğini de modifiye gibi geliştirebiliriz.
  – Devasa haritada ister apartman dairesi, ister bahçeli ev, istersek arsa alıp arsa üzerine ev, çiftlik veya kendi tasarımımız olan yapılar yaptırabilmeliyiz. Dekorasyon yapılabilmeli ve ev eşyaları satın alınabilmeli.

  Oyun sesleri yalıtkan bir ortamda kaydediliyor, eğer sesler biraz ekolu olursa, (mesela GTA’da polis megafonu bu şekil.), seslerin daha gerçekci olabileceğini düşünüyorum. Eko derken demek istediğim, her ses, ortamına göre çok da olsa eko yapar, açık alanda farklı, ağaçlık alanda farklı, şekline göre kapalı ortamlarda filan çok farklı sesler çıkartır. Bunu demek istiyorum.
  Gerçekte biz sesleri daha çok direkt kaynağından değil, yansımalarından duyuyoruz. Fakat oyun sesleri tek bir kaynaktan kaydedildiği için, oyun içindeki sesler de tek kaynaktan geliyor ve ortamı gerçekçi hissetmemizi engelliyor.
  Bir de, sesler tek düzen olmamalı. Mesela bir silahın ateş sesi onlarca kez kaydedilip, oyun içinde her ateşte rastgele olarak kullanılmalı.
  Ya da aynı şey araba lastik kayması için de düşünebiliriz.
  Bunu her ses için düşünebiliriz.

  – Ve daha, önceden düşünüp şuan hatırlayamadığım, veya henüz düşünemediğim bir çok şey…

 • voldii

  ben oyun yapsam hikaye odaklı bir interaktif oyun yapardım oyunun hikayeside:
  bir polis memuruyuz ve bir cinayet ile ilgili bir araştırma yaparken bazı insanların geceleri eski bir binaya cesetler taşınması ile ilgili bir ihbarı aldık.binaya girdiğimizde deli bir adamın cesetler ile birlikte ayin yaptığını görürüz silahımızı çıkartdıktan 3 saniye sonra bir portal açılır ve deliyi ve bizi içine alır ve gözlerimizi paralel bir evrende açarız.bu paralel evrende teknoloji adeta çığır açmış durumda.burada artık askerler,polisler vb. insan şeklindeki varlıklar olmuş(oyuna göre bunlar öldümü pixel bir şekilde yok olur).ve şehirlerdede bir sürü yeşillikler,ağaçlar,bahçeler var.ama işin kötü yanı burayı yöneten kişi bir diktatör.ve bu diktatöre karşı çıkan isyan birliği var.ve biz bu evrene geldikten 5 dakika sonra askerler ve isyancılar arasında bir çatışmanın ortasına düşeriz.çok uzun sürmeyen bu çatışma bittikten sonra askerler sebepsiz yere bizi tutuklar ve kralın karşına götürür.askerler bizi kralın sarayına doğru sürüklerken biz hala sebebini anlamaya çalışıyoruz kralı görünce sebebini anlıyoruz.kral bizim paralel evrendeki versiyonumuz.

  hikayeyi bu kadar düşündüm gerisine üşendim:)

 • Ember

  Püpüler oyun yapımcıları genelde abdden oldukları için kendi ülkelerini yüceltici oyunlar yapıyorlar. Oyunu zevkle oynarken arka planda hep abd bayraklarını ya da üçgen-göz (son zamanlar her oyunda görüyorum, tesadüf olamaz) görüyoruz. Bunu umursamasakta bilinçaltımız ‘Amerika büyük kurtarıcı bi memleket’ mesajını özümsüyor.
  Benim hayalim – daha doğrusu hedefim – milletimi ve dinimi yücelten oyunların yapımına yönelmek.
  Atatürk’ün yaverlerinden yahut üst düzey yöneticilerden birini rpg oyununun ana karakteri yapılabilir ve kurtuluş savaşına ışık tutulup; siyonist emellerin hedeflerini gösteren bir oyun yapılabilir diye düşünüyorum. Her şey düşünceyle başlar, belli mi olur; 2023… 😀

 • Batuhan Akyol

  Gerçekten mükemmel hayal gücünüz var. Belli mi olur belki ileride bunları yapabilirsiniz.

 • kaan06

  Oyun yapsam açı kdünya yapardım haritası çok büyük olurdu şehirde yapabilecek sınır olmazdı araba olurdu araba sürüşüne çok önem verirdim ve de oyunda gerçek hayatta neyi yapabiliyosak oyundada istediğimizi yapabiliriz

 • LEE EVERETT

  Yeni bir fikir buldum. OYUNU TÜRK YAPARDIM ŞAHİNLER HONDA FALAN FİLAN ONLARI YAPARDIM XBOX PS3 E CIKARMAM İLK ÖNCE PS3 FALAN HİÇ TAKMAM İLK PC SONRA KONSOLLAR OYUNU ÇAKMA ÖTESİ YAPMAZDIN AZICIK DAHA HD YAPARDIM OYUNUN İSMİ:BLACK HARDLEY OF COURSE BUNU YAPARDIM AWEASOME BİTCH

 • Carley Batteries

  Yeni bir fikir buldum.
  Oyun zombili olacak TWD çakması azıcık.Oyun başlangıcında Oliver isimli biriyiz.Bir avukatız.İşimizi yapmaya bir zanlıyı savunmaya gidiyoruz ve zanlı daha sorgu odasındayken içeri giriyoruz.
  -Müvekkilimi suçlayamazsınız.
  -Neden oldukça çarpıcı deliller var elimde.
  -Çünkü o yapmadı.
  -Bu yeterli değil.
  -Onunla yalnız konuşmak istiyorum memur bey.
  Memur dışarı çıkar.Zanlının başı öne eğik bir eli kelepçe ile masaya bağlanmış bir şekilde karşımızda oturuyor.
  -Sen yapmadın değil m-
  Ani bir patlamayla yere yığılıyoruz.Gözlerimizi açmamız uzun sürüyor ve ayağa kalktığımızda…

  • Carley Batteries

   Tamam anladı. Benim fikirleri sevmionuz 😀

  • Naseselin

   Carley de haber sektöründe uğraşıyodu 😀 biraz benzerlik var 😀 dejavu 😀

   • Carley Batteries

    Yep .d hikaye devam edim mi .d

 • Carley Batteries

  Bi ara resmini atıcam ama gta tarzı tüm dünya gerçek her oyuna başladığında farklı bir ülkede farklı bir dinde başlıyorsun aklına gelebilecek herşey var.Bu arada belirteyim Türkiye’de başlarsan insanlar Türkçe Çin de başlarsan insanlar Çince konuşcak zor oyun ama RPG ve eğitim olarak oynanabilir.

 • Carley Batteries

  Yazmaya üşendim.

 • Muhammed Ali

  Biraz geç gördüm ama yazmazsam içimde kalır :)
  Benim oyunumda açık dünya olacak ve Tüm dünya haritası aktif olacak oyun dönem olarak 21. yüzyıl da geçecek ve devlet sistemi olacak yani boş bir dünya haritası ve çevre olmayacak Her devletin gerçekteki sistemi komşuları ile olan ilişkileri ve belli başlı gerçekte olan düşman terörist grupları olacak.Şuan kafanızdaki tek soru biz nerdeyizdir büyük ihtimalle :) bu konuda da oldukça etkileyici olacak bir adım olarak da şöyle olacak; Belli başlı devletlerde başbakan yardımcısı olarak görev alacağız.Ama şöyle bir şey var yaptığımız her şey ama her şey devlete zarar da verebilir etkide oyunda iki tür açı olucak fps ve tps hangi devletlerde başbakan yardımcısı olabileceğimiz konusu ise Amerika-Türkiye-İngiltere(ingiltere de krallık sistemi olduğu için prens oluruz :) ) – Fransa vs daha da eklenebilir ve harita o kadar büyük olacak ki gidebileceğiniz ve yapabileceğiniz şeylerin sınırı olmayacak şimdi soruyorsunuz karakter biraz basit değil mi? yapacaklarımız kısıtlı olmaz mı ? bu sorulara cevabım olarak şöyle diyebilirim ki verdiğiniz her basın demeç’i diğer devlet adamlarına ziyaretiniz veya yaptırabileceğiniz sabotajınız hepsi ama aklınıza gelebilecek hepsi oyunun gidişatını değiştirebilir.Mesela örnek gösterecek olursak bir devlet ile savaşa girebilirsiniz.Evet böyle bir şey olabilir ve başbakanınız ile bu savaşa dair toplantılar ve savaşın gidişatını etkileyecek şeyler de yapabilirsiniz mesela daha da derine iniyim Türkiye başbakan yardımcısısınız ama Abd için ajanlık yapıyorsunuz (evet böyle bir şey de olucak :) ) savaş çıkarttırdınız ordular çarpışmadan önce başbakan ile toplantı yapıcaksınız generaller genelkurmay başkanı vs de olucak toplantıda onların aklını çelebilirseniz savaş olmadan ordular çarpışmadan işi çözersiniz ve Abd ne isterse alabilir sonuçta Türkiye için barış istiyorsunuz ama tabi ajan olarak istediğinizi de alıyorsunuz.O kadar çok yazdım ki okuyan olcak ki bilmem ama devamını kesin yazarım isteyen olursa :) :) :)

 • Engin demirdağ

  Benim yapacağım oyun bir online açık dünya rpg oyunu olurdu oyunun tek bir ana hikayesi olmazdı en azından 4-5 tane farklı ana hikaye olurdu ama bu hikayeler diğer online oyunlardaki gibi basit ve oyuncuyu tek kahraman gibi gösteren hikayelerden olmayacak ayrıca oyunda oyuncular hırsız tüccar paralı asker v.b gibi meslekler yapıp para kazanabilecek ayrıca oyun haritası bölgeleri ayrılmış olacak ve loncalar yeterli adam toplayıp o bölgeleri savaşarak ele geçirebilecek geçirdikleri toprak büyüklüğüne göre beylik yada krallık kurabilecek. Level sistemine gelirsek level diye bir şey olmayacak oyuncular karakter sınıfına göre oyuna temel skill lerle başlayıp sonra oyundaki gizli yerleri keşfederek gizli büyüleri öğrenebilecek.

  Yani genel hatlarıyla böyle bir oyun aslında bu anlattığım oyun Bethesda Game in yapabileceği bir oyun

  • Lee Everett

   Böyle bir oyun olsa kesin alırdım :)

   • Engin demirdağ

    eywallah biladerim :)

  • LEE EVERETT

   BÖYLE OYUN OLSAYDI ALIRDIM :))

 • The Walking Dead Reyiz

  Benim yapacağım oyun şöyle olurdu
  Benim yapacağım oyun zoombilerden kaçmak ile alakalı olurdu yani Twd nin biraz çakması olurdu.:D
  Oyunun Hikaye Başlangıcı:Bir adam ile bir adam tanışır konuşur muhabbet eder onlar muhabbet ederken her köşeden zombiler gelir 2 si sıkışır 1 si kurtulur kurtulan kişi ana karakter diğeride ölür….

  • Lee Everett

   Hikayenin devamı gelicek mi ? 😀

   • The Walking Dead Reyiz

    Hımmmmm:D

    • Lee Everett

     😀

     • The Walking Dead Reyiz

      😀 Lee Abi

  • Talia Forrester

   Fan fic yazabilir miyim ciddiyim ben

   • The Walking Dead Reyiz

    😀

    • Talia Forrester

     😀

  • Naseselin

   naptın bea 😀

 • Onur

  Bir oyun yapsaydım , oyun yarış türü ayrıca türkçe bir oyun olurdu . Yarış oyunlarında zirve seri NFS serisinden 3 oyunun birleşiminden yeni nesil bir oyun yapmaya çalışırdım . Birleştireceğim 3 oyun ise ; NFS Underground 2 NFS Most Wanted ve NFS Carbon …. Emin olun yıllar boyu unutulmayacak bir oyun olurdu …

  • Muhammed Ali

   Bir de modifiye olayında sınırları zorlayacak olursan öyle paralar kaldırır ki oyun :)

 • ozandeniz

  Ben olsam şöyle bir oyun yapardım.

  Konu: Kurtuluş Savaşı
  Tür: FPS
  Ana Karakter: Mustafa Kemal Atatürk

  Oyun, Kurtuluş Savaşı’ nı çok kapsamlı anlatırdı. Oyun uzun olurdu. Grafikler çok iyi olurdu. Keşke böyle bir oyun olsa da oynasak.

  Belki Avrupa’ da satmaz ama Türkiye’ de yok satar.

  • The Walking Dead Reyiz

   Bence Güzel Fikir

  • Lee Everett

   Aynen

  • Talia Forrester

   Okulda oynardık ya :d

  • batuhan

   evet bayrak yakılan ülkede yok satar

   • ozandeniz

    Doğru. Orasını hiç düşünmemiştim.

 • http://www.imzayazilim.com.tr bulut

  bence Türkiye den herhangi bir şehirerinin aynından maplar yapar ordan fps yada zombi hayata kalma

 • Bigby

  Bol kanlı, kol bacak kesmeli, organ çıkarmalı bir oyun yapardım 😀

  • Muhammed Emin Can

   The Walking Dead çakması yani 😀

   • Bigby

    O kadar kan yok TWD’de 😀

    • Muhammed Emin Can

     altına baksan kan sağına baksan zombi soluna baksan zombi o kadar kan yokmu 😀

     • Bigby

      Evet 😀 Yok 😀

     • Oyuncu Ağacı

      Kan istiyorsan PROTOTYPE 2 oyna

     • Bigby

      Tavsiye için sağol 😀

     • The Walking Dead Reyiz

      The Walking Dead Diyorsan Doğru Yerdesin:D

     • Bigby

      Evet doğru yerdeyim 😀

  • Talia Forrester

   Hm peki içindeki katili böyle yeneceksin galiba ?

   • Bigby

    😀 Aynen öyle 😀

    • Talia Forrester

     Peki 😀

     • Bigby

      😀

     • Talia Forrester

      😀 bişi sorcam sen Starklardan mısın ? 😀

 • sjxSamjack

  Türkçe yapardım.

  • Muhammed Emin Can

   hayal gücün yakıyor 😀

  • Bigby

   😀

 • Lanetli Gemi

  2 farlı oyun olan ve sonların tahmin edilemez bir şekilde hazırlardım besala en baştan beri ölü olan ama evde hayaletler oldunu sanıp onları arayan biri olurdum ve oyunun sonunda aradıklarımızın insan oldunu ve bizim hayalet oldumuzu görsterirdim diyerkindede aynı şeyi yapardım bi villanın başçıvanı şekline sokardım ve herkezi öldütürürdüm villada veherkezi öldürdükten sonra oyununsonunda evin asıl sahibinin bahçivan oldunu söylerdim bir nevi Korku oyunu aslında ikiside şimdi okudum da:)))

  • Lanetli Gemi

   Yani Nasıl Bişey anlatmak istedim Diyerleri ve Dr. Caligari’nin Muayenehanesi, izlerseniz filimleri bilmeyenler için sonun tamin edemesiniz am dikkat Dr. Caligari’nin Muayenehanesi, sesiz sinamadı izlerken sıkıla bilirsiniz

 • xxxkobraxxx

  bence en güzeli şöyle olur assassin’s creed gibi gizlilik gerektiren bir oyun ama öyle böyle degil oyun da hikayeye önem aşırı önem verirdim ama grafikleri de unutmazdım ama abartmazdımda çünkü herkezin bilgisayarı iyi degil ondan sonra yapay zeka adamlarla karşı karşıya geliyon hata yanındaki adamı öldürüyon adam tın demiyo böyle olmaz birazdaha yapay zeka ve en önemlisi görevler hep maraton deyil baya yan görev ama hepsi birbirinin aynı degil sonra silahlar birçok silah önemli ama bir tane ultra bir silah yerine 3-4 belki 5 tane silah hepsinin yetenegi özeligi görünüşü (bu silahlar grafikleri ayrıntıları muhteşem olacak) herşeyi süper yapardım ve en önemli ve son olarakta dünya 15-20 yakın dünya yapardım her birinin ayrı görünüşü ayrı insanları ayrı silahları ve apayrı görevleri yapardım ve ayrı hava koşuları bir yerdeki insan başka yerdeki insanla aynı konuşmayı yapmazdı ve birde deniz gemi çeşitlilgini silahları içindeki adam özeliklerini adamların silahlarını hata geminin her yerini kendi yapmasına izin verirdim böyle güzel bir oyun neyse beyenirseniz sevinirim 😀

 • kyazlar

  Eğer bir oyun yapacaksam Medieval RPG türünde bir oyun yaparım. Yani “Ortaçağ’da geçen bir Rol Yapma Oyunu”. Mount & Blade Warband’e benzerlik taşısa da, The Elder Scrolls V:Skyrim şeklinde, hem TPS hem FPS oynanabilen bir oyun olurdu.

  The Crew, ABD haritasının tamamını oyuna entegre edebiliyorsa, ben neden Ortaçağ haritasının çoğunu oyuna entegre etmeyeyim. Zaten her yer dağ, bayır. Geri kalan şato vs. gibi yerler rahatlıkla yapılabilir.

  Ayrıca Open World oynanışa sahip bir oyun olacak. Oyunda en büyük düşmanımız ne haydutlar, ne soyguncular olacak. En büyük düşmanımız yaşamın ta kendisi olacak. Alp dağlarında soğuktan donarak, bir gemi yolculuğu sırasındaysa hastalığa kapılarak rahatça ölebiliriz.

  Oyun bizi en son kaldığımız kayıt yerinden respawn etmeyecek. Mesela bir gemi yolculuğunda tifo hastalığından öldük diyelim. Oyunumuz bize alternatif çözümler sunacak. Gemiye bindiğimiz limana geri gönderip;
  A-) Belirli bir ücret ödeyip, gemiye daha sağlıklı yiyecekler almak. Ve geminin hijyen koşullarını arttırmak.
  B-) Gemi yolculuğundan vazgeç.
  C-) Hiçbir önlem almadan gemiye bin.

  Oyunda çeşitli milletlerden birini seçip başlayabileceğiz. Çok detaylı bir karakter yaratma ekranımız var. Ama mesela İspanyol olup ta, uzun uzun sakallar yada pala bıyık bırakamayacağız. Bunun için gerekli milliyeti mesela Osmanlı’yı seçmek lazım. Her milliyet özelliğimizi etkileyecek. Mesela Bizans İmparatorluğunu seçersek, aldatma, yalan söyleme becerimiz artacak (kahpe bizans :D) Ama buna ek olarak cesaretimiz ve dövüş becerimiz azalacak. Türk olursak, çok güçlü biri olacağız, dövüş becerileri gelişmiş. Fakat büyüleri kullanamayacağız. Çünkü İslamiyette büyü ve sihir günah sayılıyor.

  Evet oyunda büyü ve din sistemi de var. Fakat büyüleri kullanmak çok zor. Yani Papa ile aramız iyi değilse büyü yapmayı unutun. En azından bir kardinal ile aranız düzgün olmalı. Ayrıca büyü yapmayı öğrenebiliriz. Ama yapacağımız büyüyü kardinale yaptırmak, kendimizin öğrenip yapmasından daha az masraflı. Oyunda gizemli yerlerde mağaralarda, dağlarda kara büyü yapan bazı gizemli kişiler var. Bunlar bir görev karşılığı büyü yapabilir. Fakat verdikleri görev zor ayrıca yaptıkları büyü ters tepebilir. Yakalanırsak, büyücülükle suçlanıp idam da edilebiliriz.

  Oyunda din sistemi ise çok ayrıntılı. Ne kadar dindar olduğumuzu yaptığımız işler belirliyor. Eğer Katolik olup ta, Müslüman insanları öldürür yada esir alırsak, dindarlık özelliğimiz artıyor. Buna bağlı olarak, güçlü din adamlarından dostlar ediniyoruz. Buda bize büyü yaptırmak gibi bir çok avantaj getiriyor. Ayrıca halk tabakasından destekçilerimiz olduğu gibi, askerler ve muhafızlar bize pozitif yaklaşıyor. Ama Müslüman bir yere gidince, size aynı hoşgörüyü uygulamıyorlar. Çoğu sefer kimliğinizi gizliyorsunuz. Müslüman olup ta Katolik bir yere gidince yine aynısı oluyor, kimliğinizi gizlemek zorunda kalıyorsunuz.

  Eğer dindarlık özelliğini sallarsanız, geliştirmeye uğraşmazsanız bir zaman sonra düşüyor ve siz dinsiz oluyorsunuz. Bu tehlikeli bir durum.

  Ordu kurabiliyorsunuz, fakat bu çok masraflı. Ve büyük bir ordunun beslenmesi, barınması ve masraflarını karşılamak çok zor. Bir derebey yada Lord olursanız bu ordu meselesinin altından kalkmak kolay. Çünkü hem dolu bir hazineniz hemde büyük bir şatonuz var. Ama bu durumda güçlü düşmanlar edinebilirsiniz. Mesela isyan eden köylüler, yada topraklarınızı ele geçirmek isteyen düşman askerleri gibi. Eğer bir lord değilseniz, en fazla 10-15 kişilik bir ekip kurabilirsiniz.

  Oyun bir senaryo cenneti olurdu. Yolda gördüğünüz çiftçinin bile bir hayatı olur. Kendine has sorunları ve sıkıntıları olur.Oyunun başında vereceğiniz kararlar en fazla sizi ve ekibinizi etkilerken, büyük bir Lord olursanız yada krallığınızı kurursanız vereceğiniz her karar o çiftçiyi bile yüksek oranda etkileyebilir.

  Klasik RPG öğeleri var oyunda. Becerileri geliştirmek gibi (Skill points)
  Oyunda çeşitli zaman dilimleri var ve birini seçiyorsunuz.

  1- Batı Roma İmparatorluğunun yıkılışı 476 ile 1096 1. Haçlı seferinin başına kadar.
  2- 1096-1272, haçlı seferleri zaman dilimi.
  3-1299-1453 Osmanlı İmparatorluğu kuruluş ve Bizans’ın çökül tarihine kadar.
  4-(DLC ile gelecek) 1453-1520 Protestanlığın kuruluşuna kadar geçen dönem.

  Bu dönemlerin kendine has özellikleri var. 1. dönemde halk cahil ve kolay kandırılabilir Barbarlık yaygın, özellikle bir dağda başıboş gezerken tek bir okla indirilebilirsiniz. Bu dönem kara büyünün ve cadılığın en yaygın olduğu dönem.
  2. Zaman dilimi dinler arası savaş ve din yobazlığının en yaygın olduğu dönem. Türk (Osmanlı) olarak oynayabileceğiniz tek zaman dilimi ise 3. dönem. Bu dönemde Anadolu haritasının %50’si de açılıyor. 4. dönem ise DLC olduğu için biraz çerezlik.

  2. zaman diliminde haçlı seferlerine askerleriniz ile katılamıyorsunuz. Katılma özelliği DLC ile gelecek.

  Oyunun oynanırlığı çok uzun olurdu. 200-250 saat bir oyun süresi olur. Grafiksel anlamda ise çok büyük bir atılım yapmam. Büyük harita olduğu için optimizasyon kolay olsun isterim. Oculus desteği olur oyunda. Bu oyunu yapmak için elbette iyi bir grafik, programlama ve senaryo departmanına ihtiyaç var. Tahmini 200 Milyon olur oyunun bütçesi.

  Oyunu şimdi yapmam hayal belki ama olur da bir gün oyunu yaparsam Türkçe desteğini oyuna eklerim. Ve oyunu yapım süreci içinde Türkçeleştirme görevini siz TechnoGame ekibine veririm.

  Benim oyunum bu. Hayalin gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceği şüpheli fakat. İnşallah Türk oyun sektörü gelişir ve birileri çıkıp bu yada buna benzer güzel bir oyun yapar ve bir başarı hikayesi olarak torunlarımıza anlatırız.

 • Samet Uyanık

  Oyunda kesinlikle ağırlık vereceğim şey; grafikten çok konusudur. Nedenine geliirsek; Telltale Games. Evet kesinlikle öyle. Piyasaya sürdüğü ilk oyunları bayağı rağbet görmüştü. Bunun sebebi ne oyun motoru, ne tanınmışlık, ne de grafik.

  Gelelim benim yapmak istediğim oyuna…
  Oyun kesinlikle açık dünya olurdu. Seçimler oluşturup sonucu oyuncunun kendi oluştururdu. Böyle oyunlar eminim ki çok çok dikkat çekiyor, rağbet görüyor. Diğer oyunlara nazaran böyle oyunlarda seçimler size kaldığı verim artıyor. Diğer oyunlarda ise konu belli, yapılacaklar belli, sonuç belli.
  Diyeceğim o ki; yapımcı arkadaşlar var ise eğer sonucunun oyuncaya bağlı olacağı oyunlar üretirlerse kendilerine bu sonuç olumlu yönde dönecektir. İyi günler arkadaşlar.

 • Lee Everett

  FPS yapmıyacağım kesin :)

 • Yalçın Kaya

  Hızlı ve öfkeli gibi bi yariş arti açık dünya oyunu yapardım gta+nfs karisimi ara sahneler hikaye ile uyumlu olurdu her yariş bitimi yendiğimiz rakibin ya arabasini yada kızını alırdık yada döverdik. içki içmeye gitme felan yapardim sevgili yapardim ama baya bi detayli olurdu mesela sevgiliyle eglenmeye gitmek için onu ikna etmen felan gerek sevismek için onu azdırman gerek vs 😀 ve yarişlarda her güzel haraket yaptigimizda mesela araba ile taklami attik yemen efectli şekilli sukullu bi ara sahne girer ardindan yarisa devam ederdik yarisi bitirdigimizde mütiş bi ara sahne girip arabamız ile artistlikler yapardik yarişi izleyenleri çoştururduk.sevgilimiz ile evlenebilirdik begenmezsek bosanabilirdik bu olayda gercege yakin olurdu tabi avukat felan tutucan felan.daha aklıma gelmiyor ama yaptigim seylerin hep detaylı olmasına dikkat ederdim

 • Mert Demir

  ben bizim zombileri öldürdüğümüz deyilde ana karakterin zombi olduğu bir oyun yapardım biliyorum bu bi filmde kullanılmıştı başlangıçta bir denek zombi yaratılacak o zombi biz olucaz bizi biraz daha zeki yapmaya çalışacaklar ki başaracaklar bizle işi bittiklerinde bizi almak için asker yollayacaklar ancak bizi almaya gelen askerler kafese koyaerken birini ısırıp olayları başlatacak insanları ister öldürüp istersek zombiye dönüştürüp yardımcımız olabilmesi insanların bizi yok etmek için silahlarla saldıcaklar yumruklarla olmaz yani oyunun amacıdünyaya zombileri sarmak oyunda kullanılan ülke amerika olmalı harita oldukça büyük haritada evler süs olmucak içine girileb,ilir olucak görüntü kalitesi bize o anı yaşatacak güzellikte olucak yapabilsem böle yapardım

 • Talia Forrester

  Ben korku türünde oyun yapardım.Ama hikayesi bu oyunun asıl özelliği.Oyunun grafikleri böyle şaşalı bir şey olmayacak.Çizgi roman çizimleri gibi çizimler ve oyun 1 hikayeye bağlı olmayacak.Şimdi hikaye dedik oyunun asıl özelliği şimdi hikaye 5 kız gece gece (11:59 pm gibi) ormana gidiyolar hani ruh çağırma tahtası oluyor ruh çağrırsın(başka ne yapabilirsin ki ?:D ”bkz:Oujia”) işte onu denemek için ormana gidiyorlar çağrırken 1 ritüeli(yanlış yazmış olabilirim) yanlış yapıyorlar.Kızların ruhları bedenlerinden çıkıp ormana dağılır ve o ormana giren erkekler ölü bulunur bu yüzden bu efsaneye ”Rahibe Ormanı”dir (efsane ismi hakkında düşünebilirim).Bir gün bir genç kızımız tabii oyun türk tarafından yapıldığı için (bkz:phen :3)kızın adı Berfin olucak.İşte bunlar doğruluk mu cesaret mi ? oynarken buna git rahibe ormanına 30 dk kal diyolar eh tabii hikaye burda başlıyor.

  • Muhammed Emin Can

   nasıl bir psikopat hikaye 😀

   • Talia Forrester

    Gururlandım :3

    • Muhammed Emin Can

     😀

     • Talia Forrester

      Bende fikir fazla hani bu hiç manyakça değil dersen asdfghjklşi

     • Muhammed Emin Can

      dersem 😀

     • Talia Forrester

      de 80 fikir çıkar ortaya 😀

     • Muhammed Emin Can

      benimde aklımda 20 fikir var ama hepsi en ince ayrıntısına kadar düşünüldü 😀 bütçe olsada yapsak 😀

     • Talia Forrester

      Benimkiler kullanılmayacağı için ama bana 1 hafta falan verilse güzel senaryo çıkar (sosyopatsız bişi) 😀

     • Muhammed Emin Can

      😀 (Game Of Thrones oynamayanlar okumasın 😀 ) ama o sosyopatın Ethan’ı öldürmesi oyuna heyecan kattı 😀

     • Talia Forrester

      İşte o soyopata benzer hatta tıpatıp aynısı olacak oyun sonu onu pıçaklıcaz böbreğini yicez (e.j.) 😀

     • Muhammed Emin Can

      bıçaklamak yetmez malum bir yerinden vurup uzay boşluğuna atmak lazım 😀

     • Talia Forrester

      Bu sansürlü hali :)

     • Muhammed Emin Can

      oyunda bol küfür olsun komiğime gidiyor 😀

     • Talia Forrester

      Hayır ya saygı çerçevesi diye bir şey var.Ama bilmiyom hakaret bol olabilir 😛

     • Muhammed Emin Can

      Gared’in babasını öldüren haydutları görünce (onları hayduttan sayıyorum 😀 ) küfür ettim 😀 böyle durumlarda küfür şıkları güzel oluyo 😀

     • Talia Forrester

      Ama olmaz ya bende üzüldüm (garedim):( özledim karalara bürünecek :(

     • Muhammed Emin Can

      yazık sana 😀 kardeşin öldürüldü sevdiğin adam tehlikede 😀

     • Talia Forrester

      Kuzeye gidyom ben

     • Muhammed Emin Can

      kuzeyde ne var 😀

     • Talia Forrester

      Yam yam 😀

     • Muhammed Emin Can

      😀 kuzeyde Wellington yokmuydu 😀

     • Talia Forrester

      Cleme ziyaretede giderim bebeğide sorarım

     • Muhammed Emin Can

      ama clem şuan kenny’le 😀 (en azından benim seçimimde)

     • Talia Forrester

      Aynı bune ya düşünceler aynı seçimler aynı 😀

     • Muhammed Emin Can

      aynen 😀

     • Talia Forrester

      Ben sevmiyom onu hıh

     • Muhammed Emin Can

      kolyeyi neden verdin o zaman 😀

     • Talia Forrester

      Tağam artık Garedle ilişkimizgizli o kadar gizli ki kendisi bile bilmiyo 😀

     • Muhammed Emin Can

      😀

     • Talia Forrester

      Bilmiyom bana gülüşü çakseldi bea
      (romana bağladı asdfghjklş)

     • Muhammed Emin Can

      güzülüş ne ya 😀

     • Talia Forrester

      Düzeltim ve telefon arka planı çok yakışıklı allam ya 😀

     • Talia Forrester

      Buda kilit :3

     • Muhammed Emin Can

      😀

     • Talia Forrester

      Haykırdım 😀 her türlü yaqışıklı yha 😀

     • Muhammed Emin Can

      resimler yeni gözüküyor 😀 evet adam karizma 😀

     • Talia Forrester

      Yane 😀 eyi akşamlar 😀

     • Muhammed Emin Can

      sanada eyi akşamlar 😀

 • Gökhan

  The Sims 4 yapardım ama Türkçe olurdu.Böyle yıllarca çıkacak diye beklememiş olurduk.

 • lovers10thesun

  zombi temalı bir oyun işlerdim fakat bu biraz farklı olurdu the walking dead the game oyununu bilirsiniz seçimlere bağlı hikaye temalı bir oyun işte bunun benzeri fakat en başından virüsün nasıl çıktı nasıl bulaştı aşama aşama yapardım tabiki bizde virüsün çıktığı şirketin labaratuvarında çalışıyor olacağız yani bizim bölgemizden virüs yayılmaya başlayacak farklı yerlere kaçmamız gerecek az önce hatırlarsanız seçimlere dayalı bir oyun yapacağımı belirtmiştim bunda 7-8 seçenek olacak ve hepsinde farklı olaylar işlenecek mesela birinde adaya gitme seçeneğimiz olacak birisinde yalnız takılıp darly havası yaratma seçeneğimiz olacak birisi metropol yani şehirde kalmamızı sağlayan vb birçok seçenek ve bu seçeneklere göre farklı hikayeler yazılacak ki oyuncu bir seçenekte oynayıp bitirdiği zaman diğer seçenekleri de deneyecek acaba ne olacak böyle yapsaydım diye bu yüzden her bir farklı gideceğimiz yeri ayrı olarak senaryo yazıp hazırlardım biraz zor olurdu eminim fakat oyunun getirdiği bütçe ve sevilme oranı tavan yapardı hatırlarsanız the walking dead the game season 2 nin sonu buna benzer bitti 5 farklı hikayede bitiyor yani oynayanlar bilebilir bu yüzden bu tür oyunlar seviliyor fakat benim yapacağım olan oyunda hikaye, seçimler ve grafik daha üst düzeyde olabileceğine eminim last of us teması gibi bir diğer en çok beğenilen playstation oyunu bildiğiniz gibi oynanabilirlilik the walking dead the game oyununa göre daha üst düzeyde olurdu tahminimce yani böyle sırf kapıyı aç şunu yaptan ibaret olmazdı umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir ve birkaç kişinin kafasında canlanmıştır biliyorum bunun için büyük bir bütçe ve ekip gerecek fakat hayal işte :)

 • Rojar

  Total War serisini hepimiz biliyoruz.Seriye Farklı bir hava katıcağız. Seçtiğimiz ülkenin hükümdarını biz tasarlıyoruz bir nevi rpg. Ve şehri istediğimiz gibi yönetiyoruz. Gezebiliyoruz. Savaşlara katılıp katılmama kendi insiyatifimizde. Tps & fps seçeneği mevcut.
  Bunlar dışında sarayımızda odamıza çekilip haritamızı açıp klasik total war oyunumuza dönebiliriz.

  • Muhammed Ali

   Rol yapma simülasyonuna yakınlaştırıyoruz oyunu yani öyle aldığım kadarıyla :)

  • Mr.TürkishGamer

   dedigine benzeyen oyunlar var mount and blade warband mesela

 • Ismail Murat

  oyuncuların sevebileceği karizmatik bir karakterle,alternatif tarih olabilecek açık dünya bir oyun yapmak isterdim.

 • Muhammed Emin Can

  bol canavarlı bol patlamalı bol ölümlü bol hüzünlü bol hainli 😀 mesela belirli sahnede zorunlu olarak atıyorum Kenny’i yöneticez 😀

  • The Walking Dead Reyiz

   Güzel Bir Fikir:D

  • Talia Forrester

   Kenny vs 60Mlik 6 ton ağırlındaki canavar 😀

   • Saldırgan Midilli

    😀

    • Talia Forrester

     Kesinlikle kenny kazanırdı pixsel oyununun yapalım bunun

     • Saldırgan Midilli

      oyun yaparsam ne diye Kenny’i koyucam Lee’yi koyarım 😀

     • Talia Forrester

      Çünkü Kenny badass

 • freeman1930

  Kesinlikle gta trazı korku oyunu yapardım 😀

 • Isa

  Öncelikle kendi karakterimizi kendimiz yaratacağız. Dünyadaki her şey yıkılabilir olacak. FPS/TPS seçimi oyuncuya bağlı olacak. Araba, uçak, tank gibi araçların hepsi binilebilir olacak. Senaryosuda güzel oldumu süper olur :) Şu anda oyun geliştiriyorum Unity’den, zamanla bu özelliklerin hepsini yapmayı düşünüyorum :)

  • yunus

   o zaman tahminen oyununu 5 sene içinde bitirebilirsin

   • Isa

    5 az oldu .s

    • Muhammed Emin Can

     tahminen 2034’e bitirebilirsin 😀