Anasayfa / Kategori / Tanıtım ve İnceleme / METAL GEAR SOLID V GROUND ZEROES İNCELEME

METAL GEAR SOLID V GROUND ZEROES İNCELEME

SNAKE … LAN SNAKE … KALK ÖLME SNAAAKEEEEE …..

Merhaba Technogame takipçileri. En başta size söylemem gereken bir şey var. Bu oyun serisi sayesinde benim oyunlara başlamam, İngilizceyi öğrenmeye çalışmam, ve oyunların hikaye kısmını oynamak istemem hep bu oyun yüzündendir arkadaşlar. İnsanların oyunlarla ilk karşılaşmaları gerçekten de çok önemli. Ben kendimi şanslı hissediyorum Metal Gear Solid gibi bir oyunla başladığım için. Bu kadar anı yeter şimdi oyunumuzun incelemesine başlayalım.

 

Öncelikle oyun gizliliğe dayalı taktik aksiyon oyunu. Zamanında Splinter Cell ile karşılaştırılmıştı ama MGS bundan çok daha iyi ve daha sinematik. Ara videolarda alın elinize çekirdeği film gibi izleyin J. MGS V Ground Zero yeni gelecek oyunun giriş kısmı olarak yapılmış. Oyunun yapımcısı Hideo Kojima, MSG serilerinin asıl platformu Playstation olmasına karşın Pc ye de birkaç oyun çıkarmıştı. Ancak MGS V önce PS3 ardından PS4 ve nihayetinde en güzel grafiklere sahip olan PC sürümünü çıkardı.

 

Oyunumuzun hikayesi ise 1975 yılında BigBoss Snake ile geçiyor. Oyunda kahramanımız Snake, Chico ve öldüğü sanılan ancak karayiplerde bir balıkçı tarafından kurtarılan Paz’ı Camp Omega denilen yerden kurtarmaya çalışıyor. Düşmanımız ise SkullFace adındaki XOF komutanı ( Bizim ordunun ismide FOX) ve onun özel ordusu Cheper. Önce Chico’yu ardından Paz’ı kurtarış hikayemizi anlatıyor. Oyun sadece ana senaryoyu oynarsanız 1 saat gibi kısa sürede bitiyor. Ama her yeri didik didik arayayım, yan görevleri yapayım derseniz 8 saate kadar çıkabiliyor. Ancak benim yan görevler hoşuma gitmedi, çokta önemli değil yan görevler. Ayrıca oyunda eskilere nazaran son kurtuluş dediğimiz bir olay var. Eğer düşman sizi görürse oyun birden yavaşlıyor, Snake gören düşmana doğru hedef alıyor. Kısa ir süre içerisinde sizi gören düşmanı öldürebilirseniz yakalanmadan devam edebiliyorsunuz. Buda oyunda çok heyecan katmış.

 

Oyunun grafikleri zaten harika. Hideo dayımız oyunu film gibi izlettirdiği için grafiklerini de kendi geliştirdiği FOX Engine ile harikalar yaratmış. Ancak en güzel grafikler PC >ps4>ps3 olmuş. Zaten karakter yapımcısı da Resident Evil yapımcısı Yoji Shinkawa resmen ustalıklarının konuşturmuş. Yüz hatları, yapay zekaları, tepki anındaki hareketleri süper olmuş. Müzikler ise gayet güzel. Genellikle klasik müziği andıran parçaları kullanmışlar.

 

Son olarak oyun harika, tek eksiği ana hikayedeki kısa oyun süresi. Oda bizim gibi MGS fanlarına koymaz. Biz 5 dakika oyun süresi olsa da alırız oynarız seriyi J tam bir Phantom Pain’e alıştırmalık bir oyun olmuş. Dört gözle yeni oyunu bekliyoruz.

 

Kendinize iyi bakın arkadaşlar. Oyunsuz kalmayın…

Ozan KÖSEOĞLU                                                8,5/10

Hakkında Ozan Köseoğlu

  • Isa

    Puan tam oturmuş bence. Oyunun sistem gereksinimlerini gördüm, ve içimden “Tüh ya bunuda oynayamıyacağım” dedim. Sonra denemek için indirdim, ayarlar en yüksekteydi ellemedim. Oyuna girer girmez mest oldum yani. Sinematikleri ayrı bir güzel, grafiği ayrı bir güzel, açık dünyası ayrı bi’ güzel ama optimizasyon… Bu ne muhteşem bir optimizasyondur, GTA V’i de böyle optimize etseler kaldırmayan pc kalmaz, kaç yıllık bilgisayarımda 30fps ile en yüksekte oynadım. Bu arada bu sadece başlangıç oynuyuymuş, asıl oyun MGS V: Phantom Pain’miş. PC’ye çıkacak mıdır o da? (Buradan Hideo dayıya selamlar, tebrikler)

    • mutongo

      çıkacak keşke önceki oyunları bi collection yapsalar halo gibi