Anasayfa / Kategori / Haber-Teknoloji / İTÜ Arısat Uydu Projesi Dünya Birincisi

İTÜ Arısat Uydu Projesi Dünya Birincisi

SilikonVadisi-Haber-ITUOgrencilerininTasarladigiUyduABDdeYarisacak-1 itu-600x285

 

Amerika’da düzenlenen Cansat uydu yarışmasında İTÜ ARISAT 1. oldu.

Dünya çapında 58 takımı saf dışı bıraka “İTÜ ARISAT” projesi haberleşme alanında dünya birincisi oldu.

13-14 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen ABD Teksas’ta gerçekleştirilen ve Amerikan Astronomi Topluluğu (AAS) ve Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA)’nün desteklediği Cansat Competition,  İTÜ öğrencilerinin birinciliğiyle sonuçlandı.

low_itu-arisat-model-uydu1

İTÜ ARISAT Model Uydu Takımı, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi’ ne bağlı olarak kurulmuştur. Takım üyeleri Elektrik-Elektronik Fakültesi’ nden Hasbi SEVİNÇ, Mert KAHYAOĞLU, Emre ERBUĞA, Caner BALYEMEZLER, Makina Fakültesi’ nden Ümit YELKEN, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ nden Çağrı Eren DURKAYA, Onur Alp ÇAKAN’ dan oluşmuş olup tamamen kendi tasarımlarıyla ürettikleri Model Uydu ABD Texas’ ta bu yıl onuncusu düzenlenen Cansat Competition (2014)’ te final bölümünde gösterdikleri üstün başarıyla 59 takım arasından Dünya Şampiyonu oldular.

google-uydu-420x215

ARISAT model uydu nasıl yarıştı?

Uydu yaklaşık 1 kilometreden serbest bırakılarak paraşüt ile yavaşlatıldı ve hızı saniyede 12 metreye düşürüldü. 500 metreye geldiğinde iki parçaya ayrılan uyduda ikinci parça, pasif bir yavaşlama sistemi olmaksızın saniyede 10 metrenin altında bir hızda tutuldu. Aynı zamanda kendi enerjisini üretmeye başlarken, iniş sırasında basınç değerini, sıcaklığı ve ürettiği voltaj değerini paket veri olarak yer istasyonuna iletti.

İşin ilginç yanı ise bu uyduların içinde bir adet yumurta olması idi. Yarışma buna dayanıyordu. Yumurta sağlam inerse proje başarılı idi. Öğrenciler hasarsız bir şekilde yumurtayı yere indirdiler ve 98 puanla 1. oldular.

Bu tür başarılar göğsümüzü kabartıyor. İleride yerli tasarım ve yerli üretim uydularımızı ürettiğimiz günler görmemiz dileğiyle…

Hakkında Alican Sağlam

Technogame'de yazar ve çevirmen... Tam bir teknoloji hastasıdır. Simulasyon oyunlarına modlar yapar. Teknoloji olsun da ne olursa olsun mantığında her şeyle ilgilenir.