Anasayfa / Kategori / Haber-Teknoloji / iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’a kısaca bir göz atalım…

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’a kısaca bir göz atalım…

Özelliklerinden bir kaç tanesini şöyle bir teyit geçelim.

iPhone-6-Plus

Biliyorsunuz Apple, merakla beklenen İphone modeline yeni birisini kattı ve tanıttı. Daha önce de bir kaç sızıntı haberlerini de vermiştik.
Bunlardan 4.7 inçlik olan iPhone 6, büyük ekranlı 5.5 inçlik model ise iPhone 6 Plus adını aldı.

Bu sefer tasarım konusunda farklı bir açıdan yaklaşan Apple, yuvarlatılmış kenarla karşımıza çıkıyor.
iPhone 6 modeli 6.9mm iken, Plus modeli 7.1 mm kalınlığında. Ekran çözünürlüğüne geçtiğimizde ise iPhone 6 modeli 1334 x 750 çözünürlük bulundururken, Plus modelinde Full HD yani 1080 x 1920 çözünürlüğe yer verilmiş.

iPhone-6-Plus

Bu iki modelde Apple’ın 64-bit mimarili 20nm sürecinde üretilen Apple A8 işlemcisini kullanıyor.
Lansmanda söylendiğine göre işlem gücünde %25, grafik gücünde ise %50 oranında bir artış söz konusu. Bu noktada açıklanan batarya ömürlerine göre Phone 6′nın 14 saat 3G konuşma gibi bir süresi var, iPhone 6 Plus ise 24 saat 3G konuşma süresi bulunuyor. Ayrıca en yeni WiFi standartı olan 802.11ac desteği de önemli bir detay.

Kameraya geçtiğimizde f/2.2 aralığında 8MP iSight kamera true-ton flaş desteği ile beraber geliyor. iPhone 6 dijital, iPhone 6 Plus ise optik görüntü sabitleme teknolojisine sahip.
Akıllı telefonla 1080p kalitesinde 30 veya 60 FPS hızında videolarla birlikte Slow motion 240 FPS videolar da çekilebiliyor.

77537d0cb9b30b

Fiyatını merak edenler için, önceki konumuzda buna yer vermiştik: iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’un Türkiye fiyatı belli oldu!

Hakkında Sezer Daştan

Sezer bir teknoloji dostu ve hayranıdır. Teknoloji ile haşir neşir olur. Uğraşırken büyük keyif alır ve zamanın nasıl geçtiğini anlamaz. Call of Duty'nin büyük hayranıdır. Aynı zamanda The Last OF Us manyağı bir kişiliktir. PC ve PS4 platformlarını kullanır
  • akala

    Sızıntılar sayesinde şaşırtıcı bir şeyle karşılaşmadık, Apple zaten bunu hep yapıyor, iPhone’ların tasarımları her zaman aylar öncesinden sızıyor, Apple bir şekilde tasarımını insanlara benimsetiyor. Bu tasarıma aylar öncesinden aşinayız, bir çok kişi karşı çıktı, beğenmedi ve yadırgadı tasarımı ama zamanla tasarım konusundaki aşırı beklentilerimiz azaldı, ister istemez bu tasarımı görmeye alıştık, Apple iPhone’ları tanıtınca kimse daha fazla büyütmedi olayı zaten az çok biliyorlardı böyle olacağını, asla ilk gibi tepki veremezler sonuçta. Ve yine Apple yeni özellikleriyle tasarımdaki eksikliği baya bir bastırdı ve bence yine çok satılan bir model olacak. Neden bu kadar incelik konusuna taktığını bilmiyorum ama telefonların kameralarının çıkıntılı olması ileride ciddi sıkıntı çıkarabilir, bu telefonlar bence kılıf ile kullanılmak için tasarlanmış, zaten sitesine girdiğinizde de göreceksiniz iPhone 6 ya özel üretilmiş kılıflara bile tanıtım sayfası açılmış, oysa iphone 5/5s te bu kadar detaylı bir sayfa görememiştim ben çünkü kılıfsız da kullanılabilirlerdi, mesela 5c nin özelliği rengiydi ve ona özel kılıflarında iPhone 6 da olduğu gibi bir sayfaları vardı.

    Özellikler tartışılmaz, Apple yine yapmış yapacağını, bu yıl çıkacak Android liderlerine yine yeni bir sürü şey göstermiş oldu :).

    Fiyatlar bence pahalı fakat bu Apple a özel bir durum değil, Android amiralleri de pahalı, baktığımız zaman Apple a para vermek istemeyen insanların çoğunluğunun temel sebebinin ekran küçüklüğü olduğunu görüyoruz, sen ne yaparsan yap insanlar böyle küçük bir telefona bu kadar para bayılmak istemiyordu ama bugün milyonlarca büyük ekranlı Android amiral telefonları 2000-2500TL ye kapış kapış satılıyor, hem büyük ekran isteyen insanların hem Android den sıkılanların hem de Apple fanlarının tercihi oldu. Bu sene Apple rekor kırabilir.