Anasayfa / Kategori / Haber-Teknoloji / İETT’nin Mobili: MobİETT

İETT’nin Mobili: MobİETT

asd

İETT mobil teknoloji hamlesi ne derece başarılı?

Yıllardır toplu taşıma kullanan biri olarak yolda geçirilen zamandan çok araçları bekleme zamanlarını kayıp olarak gördüm. Çünkü o sırada yapacak tek şey durakta beklemek. Durakta beklerken “Otobüs ne zaman kalktı, ne zaman gelecek?” sorularına yanıt bulamıyorduk. “Şu otobüs geçti mi?” diye bekleyen kişilere sorardık sadece. İşte bu sorulara cevap verebilecek bir program lazımdı. İETT bu işe el atarak MobİETT‘yi çıkardı.

1

MobİETT, bizlere birkaç özellik sunuyor ve bunlar tüm ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Uygulamanın çalışma prensibi basit. Veri bağlantısı sağladığınızda araçların kalkış saatlerini İETT resmi web sitesinden çekerek sizlere sefer tarifesi sunuyor. Aynı zamanda araçların içindeki GPS‘in sağladığı verilere göre aracın en son hangi durağa vardığını görebiliyorsunuz. Dilerseniz çok kullandığınız hatları ve durakları favorilere ekleyerek hemen kontrol edebiliyorsunuz. Buraya kadar her şey normal fakat bir sorun var. Sefer tarife bilgisi söylendiği gibi gerçek zamanlı olarak siteden gelmiyor. İnternet sitesinden bakıldığında farklı, mobil uygulamadan bakıldığında farklı saatler ortaya çıkıyor. Tabi bu durum işe, okula, buluşmaya geç kalmamıza neden oluyor.

Uygulama ilk başlarda sürekli güncellendiği halde sonradan bozdular. İETT çok bozdu… Son güncellemeyi 7 Mayıs 2014’te vermişler…

Yiğidi öldür hakkını yeme demişler. Uygulamanın otobüsün hangi durakta olduğunu gösteren özelliğinin %90 doğru sonuç verdiğini deneyimledim. Ayrıca bulunduğunuz durağa kaç dakika sonra hangi otobüsün geleceğini de büyük doğruluk payıyla gösteriyor.

Sonuç olarak uygulama gayet güzel. Güncelleme sorunu giderilirse tadından yenmez. Ücretsiz olan MobİETT’yi indirmek isterseniz alttaki linklerden Android ve iOS sürümlerine ulaşabilirsiniz.

Android: İNDİR 

iOS: İNDİR

2

Hakkında Alican Sağlam

Technogame'de yazar ve çevirmen... Tam bir teknoloji hastasıdır. Simulasyon oyunlarına modlar yapar. Teknoloji olsun da ne olursa olsun mantığında her şeyle ilgilenir.
  • Bigby

    Adamlar yapıyor 😀