Anasayfa / Kategori / Tanıtım ve İnceleme / HEROES OF THE STORM – İNCELEME

HEROES OF THE STORM – İNCELEME

Hey! Başta Lol ve Dota oyuncuları olmak üzere MOBA türü oyunları seven arkadaşları bu köşeye alabilir miyim?

Merhaba Technogame takipçileri hepinize hoş geldiniz derken ne kadar heyecanlı olduğumu anlatmak istiyorum. Bugün sizlere an itibariyle hayranı olduğum tek oyun şirketi olan Blizzard’ın son oyunu Heroes of the storm geniş bir anlatımla aktaracağım. Öncelikle oyunun oynanışını anlatmadan önce birkaç şeyi sizinle paylaşayım. Oyun 13 Mart 2014 yılında alpha testine geçmişti ve Blizzard hayranlarını heyecanlandırmıştı. An itibariyle Ocak 2015’te Kapalı Beta testine geçerek tamamıyla bizlere sunuldu. Oyun şuan için meraktan çatlayan insanlara 35 dolar gibi bir para ile battle.net ile satılıyor. Sakın merak etmeyin ama bu kısa beta testi bittiği anda oyun diğerleri gibi ücretsiz olacak (tabii tamamen değil oyun için kahraman satın alma, kostüm alma vs. mevcut)

KAHRAMANLAR

Evet, şimdi en heyecanlı yere geçelim. Diablo oynamış hangi insan Diablo olmak istememiştir ki ya da Starcraft oynayan biri Kerrigan ya da Novaya imrenen gözlerle bakmamıştır. İşte Blizzard bu noktada herkese bu imkânı veriyor. Evet, heroes of the stormda Blizzard’ın çok bilinen Starcraft, Diablo ve Warcraft oyunlarındaki ana kahramanlar ile savaşıyoruz. Örneğin Starcraft böceklerinin anası Kerrigan ile şeytanların şeytanı Diablo karşı karşıya geliyor Şimdi sizlere hangi kahramanlar var onları anlatayım ki bilgi sahibi olabilesiniz.

Starcraft kahramanları
Abathur
Kerrigan
Nova
Raynor
Sgt. Hammer
Tassadar
Zeratul

heroes-of-the-storm-starcraft-heroları-şampiyonları-kahramanları

Diablo Kahramanları
Barbarian
Demon Hunter
Diablo
Tyrael
Witch Doctor

heroes-of-the-storm-diablo-heroları-şampiyonları-kahramanları

Warcraft kahramanları
Arthas
E.T.C.
Falstad
Gazlowe
Illidan
Malfurion
Muradin
Stitches
Tyrande
Uther

heroes-of-the-storm-warcraft-heroları-şampiyonları-kahramanları

Resimlerde bulunmayan kahramanlar: throll, azmadan,anubarak,jaina,tychus,chen,lı lı,mucky,zagora,rehgar, ,malfurion.

Binekler

Yaşasın! Evet, yanlış okumadınız arkadaşlar oyunda sahip olduğumuz ve istediğimiz hayvanı seçtiğimiz binekler mevcut. Artık haritada vakit kaybetmeye son.

heroes-of-the-storm-mounts-1024x576
Takım oyunu

Heroes of the stormda yaptığınız her iyi hareket ya da kötü hareket takımınızı etkiliyor. Oyun piyasasındaki en iyi takım oyunu gerektiren oyun. Aldığınız XP’ler ya da adam öldürmeler takımınıza yazılıyor ve bu şekilde herkes yeni yeteneklerini açabiliyor. Şimdi herkesin ee hocam AFK kalan olunca ne olacak diyenleri duyar gibiyim. Oyunun en tatlı noktası burada aslında bir oyuncu AFK kaldığında yerine bir bot devam ediyor. Üstelik öyle bir yapay zekâya sahip bir bot ki orta klasman bir oyuncu kadar iyi oynuyor ve başarılı kararlar veriyor. Bir parantez daha attığınız pingler ile bot siz ne derseniz onu yapıyor. Yinede şöyle bir durum var tabii ki kendine trol adını veren kardeşlerimiz oyunu katletmeye başlarsa büyük ihtimal yenileceksinizdir.

Mevcut Rol Dağılımı

Oyuna yeni başlamaya karar veren arkadaşlar varsa aldığı kahramanın ne görevi olduğunu bilmeyebilir. Oyunda suikastçı, savaşçı, destek, uzman şeklinde 4 ana başlık var.

Heroes of storm hero

Kahraman açma, Kahraman rotasyonu

Oyun içinde kazandığımız altınlar ile yeni kahramanları açabiliyoruz. Altını nasıl kazanacağımıza gelirsek Heroes of the Storm’da bulunan oyun içi görevleri yerine getirerek hatırı sayılır miktarda altın kazanmak mümkün. Altın kazanma özelliğimizi aktifleştirebilmek için oyunda beşinci seviyeye ulaşmamız gerektiğini de hatırlatalım. Altın kazanmanın diğer yolu ise Blizzard’ın uyguladığı Günlük Görev sistemi. Her gün size verilen bir takım görevleri tamamladıkça altın kazanacaksınız. Ayrıca oyunda seviye atladıkça da bir miktar altın ile ödüllendiriliyoruz. Şampiyon rotasyonu bildiğiniz gibi Moba türü oyunlarda her hafta bazı şampiyonların oynanabilir olmasıdır. Heroes of the stormda her hafta 5 kahraman rotasyona girecek eğer seviye 7 olabilirseniz bunun sayısı 6 kahramana çıkacak. Rotasyon her hafta Salı günleri gerçekleşiyor.

Oyundaki modlar
UO9TQ6F2FR7Q1420754196861

Haritalar

Oyunun alpha aşamasında 4 ana haritası vardı. Şuanda bunun sayısı 6 olmuş durumda ve sayısı giderek artıyor. Blizzard bu konuda çok fazla çalışıp yeni haritalar eklemeye çalışıyor. Çünkü bu oyun diğer rakiplerine göre tek bir ana haritada oynanacak bir oyun değil her haritada oynayıp uzmanlık kazanmanız ve deneyim puanı almanız lazım. Şuanda ranked kapalı olsa da Blizzard ileride ranked modunda ve turnuvalarda tüm haritaların kullanılacağını açıklamış bulunmakta. Şuandaki haritalar sky temple, garden of terror, dragon shire, cursed hallow, haunted mines, blackherats bay.

heroes-of-the-storm_maps

Haunted Mines

Haunted Mines’da iki adet maden girişi var. Bu maden girişleri belirli dakikalarda açılıyor ve kahramanlar tarafından içine girilebiliyor. İçine girildiği zaman haritanın yer altına madenlere giriş yapılıyor. Madenlerdeki amacımız mümkün olduğunca çok zombi ve iskelet öldürüp onlardan kurukafa toplamak. İki takım da genellikle aynı anda giriş yaptığı için madenlerdeki dövüşler bir hayli eğlenceli ve heyecanlı oluyor. Verilen zaman bittiğinde ise her takımın kurukafası sayılıyor. Her takımın elinde olduğu kurukafa sayısı gücünde her iki takım için de bir Golem doğuyor. Bu Golem karşı takımın merkezine doğru felaket yağdırmak için koşmaya başlıyor. Kuru kafası çok olanın Golemi daha güçlü oluyor.

Garden of Terror

Garden of Terror, belli bir zaman aralığından sonra gece vakti olunca haritanın orta üst ve orta alt kısımlarında canavar bitkiler ve bir adet Boss belirir. Bunları öldürünce belli bir miktarda tohumlar düşmeye başlar. Her iki takımdan biri 100 tohuma ulaşınca ve her iki takımında kendi base’sinde bulunan bir adet saksı sayesinde Summon Garden Terror’e dönüşülebilir. Evet, Her iki takımda aynı anda Summon Garden Terror olma şansına sahiptir.

Blackheart’s Bay

Haritanın ortasında bulunan Blackheart’s Bay Karanlık ve Hayaletli bir iskeledir. Kahramanlar haritadaki Blackheart’a getirebilecekleri hazineler toplar. Belli sayıda ona yeterli hazine getirdiğinde, Blackheart hayalet gemisini düşman takımın kulelerine ateş etmesi için kumanda eder. Bu şekilde oyunu kazanmanız kolay olur.

Dragon Shire

Haritanın en kuzeyinde ve en güneyinde iki adet mihrap var. Bu iki mihrap yine belirli zaman dilimlerinde aktif oluyorlar. Aktif olduktan sonra ise iki takımdan birisi iki mihrabı aynı anda kontrol etmek üzere çarpışmaya başlıyorlar. İki mihraba da sahip olduktan sonra bir oyuncu haritanın tam ortasındaki Dragon Knight heykeline gidip Dragon Knight’ın bedeninin içine giriş yapabiliyor. Dragon Knight’ın devasa bir can havuzu ve saldırı gücü var. Bunun yanında kuleleri, Fortress’i ve oyuncuları yerle bir edebilecek yeteneklere de sahip ve bunlar tamamıyla Dragon Knight’ın içine giren oyuncunun kontrolünde. Bu şekilde düşman merkezine baskı uygulayıp oyunu kolayca kazanabiliyorsunuz

Cursed Hollow

Curse Hollow’da yine bilinmeyen bir zamanda Raven Lord haritanın rastgele bir noktasına Tribute yerleştiriyor ve oyuncuların bunu almasını istiyor. Tribute’un olduğu noktada kıyamet kopuyor ve bir takım bir şekilde onu kontrolüne alıyor. Üç kere Tribute’ü kontrolü alan takım Raven Lord’un beğenisini kazanıyor ve Raven Lord karşı takımı lanetliyor. Lanetlenen takımın savunmalarının hiçbirisi ateş etmiyor ve minion’ları 1 can puanına düşüyor. Bu durumda karşı takımı yenmek kolay oluyor her zaman olmasa da.

Sky Temple

Sky temple’da 3 tane tapınak mevcut ve bu tapınaklara sahip olmaya çalışıyor takımlar. Her zaman olduğu gibi hangi tapınağın ne zaman açılacağı belli değil. Tapınağa sahip olan takım rakip takımının merkezine ateş edip kulelerini yıkmaya çalışıyor bu harita diğerlerine göre biraz daha uzun süreli.

Evet, arkadaşlar her ne kadar Blizzard bu oyunu Moba türü oyunlara rakip olarak çıkarmayıp farklı olduğunu söylese de. Aslında onlara çoktan rakip oldu. Etkileyici kahramanları, üst düzey grafikleri ve yapay zekâsı ile bir adım önde yarışa girmiş durumda. Sizlerde henüz herkes bu oyunda uzmanlaşmamış iken şansınızı denemelisiniz. Beta sürümünü almakta zorlanacak arkadaşlar için zaman zaman beta keyleri dağıtılmakta sizde Blizzard’ı takip edebilir ya da bir email atarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Hoş çakalın esen kalın arkadaşlar.

BONUS: Novaya aşık olmamış insan yoktur.

maxresdefault

Not: oyunun hali hazırda betada olmasından ve sürekli güncellenme almasında dolayı yukarıda verilen bilgiler değişik gösterebilir. Oyuna yeni eklenen kahramanlar ya da haritalar oldukça veyahut gözden kaçırdığımız nokta var ise de yazı sürekli güncellenerek sizlere sunulacaktır.

Hakkında Kürşat Alp Kapusuzoğlu

  • ozankoseoglu

    Güzel bir inceleme yazısı olmuş .eline sağlık