Anasayfa / Kategori / Oyun Haberleri / Electronic Arts Bu Yıl 1Milyar $ DLC Hasılatı Bekliyor

Electronic Arts Bu Yıl 1Milyar $ DLC Hasılatı Bekliyor

WarTable_WM_web

Büyük oyun yapımcılarının indirilebilir içeriklerden ne kadar kazandığını hiç düşündünüz mü?

Şöyle bir cevap verildiğini düşünün, Electronic Arts DLC gelirlerinden bu yıl 1 milyar dolar gelir bekliyor. Evet yanlış okumadınız, 1 MİLYAR $ !

Bu rakam son Bloomberg raporundan geldi, aslında rapor dün Kuzey Amerika’da Satışa çıkan Madden NFL 15 ile alakalı. Henüz PC için çıkmayan oyun için EA yetkilileri hem parekende satışlardan hem de DLC’den 350 milyon $ gelir beklediklerini söylediler.

Video oyunlarından elde edilen kar marjları çok da iyi seviyede değil – bu durum GameStop’un neden ön siparişlere ve oyun için alınabilir ögelere yöneldiğini açıklıyor- fakat DLC’de olay tamamen farklı bir boyut kazanıyor. Eğer  Madden NFL 15’ten 350 milyon $ gelir gelecekse bunun 300 milyonu oyun satışlarından 50 milyonu da DLC satışlarından gelecektir. Fakat DLC özellikle önem taşımakta çünkü “Longbow Research LLC” analisti  James Hardiman, “Madden Ultimate Team ile kar oranı zirve yapacak” dedi.

crysis-3-dlc-31

Bu yıl DLC’den 1 milyar dolar gelir sağlanması kayda değer bir gelişme, bu durum oyun satışlarının  ve orijinal oyuna desteğin arttığının bir göstergesi. Ayrıca yayıncılar ve yapımcılar için DLC’nin ne kadar önemli olduğunu da belli oldu. Electronic Arts 2012 mali yılı içerisinde 1milyar barajını aşmıştı fakat bu rakama ekstra içerikler için değildi. Bu söylediklerimizi bir yere not alın. Zira ekim ayında Dragon Age: INQUISITION çıktığında firmanın çoklu oyuncu moduna odaklanması bunların bir nevi kanıtı niteliğinde olacak.

Not: DLC, piyasada çıkışını yapmış oyunlar için ekstra indirilebilir içerik demektir. Ara sıra ücretsiz dağıtımlar yapılsa da hemen hemen tamamı oyun haricinde satılır. Sizlere yeni silahlar, yeni haritalar, araçlar gibi ek özellikler sunarlar.

Hakkında Alican Sağlam

Technogame'de yazar ve çevirmen... Tam bir teknoloji hastasıdır. Simulasyon oyunlarına modlar yapar. Teknoloji olsun da ne olursa olsun mantığında her şeyle ilgilenir.
 • http://technogame.net/ Dilek

  Ciddi mi? Öh!

 • Chevrolll

  Açıkçası şu dlc olayı yokmuş gibi davranıyorum sadece oyunları normal olarak oynuyorum.

 • Furkan

  eee nediyelim zenginin parası … eskiden oyunlar tam çıkardı sonra genişleme paketleri dediler şimdide dlc çıktı başımıza Allah sonumuzu hayır etsin inşallah gelcekte oyunları parça parça satmaya kalkmazlar

 • Berk Ağırgöl

  Bu oyunlara Dlc’yi bulan kim acaba,büyük küfürler yemiştir bugüne kadar

 • http://steamcommunity.com/profiles/76561198137652104/ Apocalyptic

  Sen istiyor full oyun alacak dlc Ea’dan nefret ediyorum

  • http://www.alicansaglam.com/ Alican Sağlam

   DLC’nin oyundan pahalı olduğu günler vardı be :)