Anasayfa / Yazarlarımızdan / Bisiklet Bir Tutkudur

Bisiklet Bir Tutkudur

"Bisiklet" Konulu Deneme

 

Evet yukarıdaki resmi ben çektim. Bilgisayarlardan teknolojiden ve super power 2 den uzak olduğum zamanlarda yaptığım bir tutku. Bu denememde sizlere her insanın neden haftada en az 2 gün yeni yerler görmesi gerektiğinden bahsedeceğim.

Genel olarak kendime baktığımda bu bisikleti aldığımdan beri hayatımda nelerin değiştiğine bakmak istiyorum. En önemli gelişme tabii ki  yaklaşık 5-6 kilo vermiş olmam. Ama bununla sınırlı değil kısa süre içerisinde en az 30 adet yeni köy görmüş olmam.Eh doğal olarak diyenleriniz olacaktır bunu arabaylada yapabilirsin. Ama bisiklet ayrı birşey.Örneğin bir rampayı tırmanırken bisikletten ne kadar nefret ediyorsam o rampayı inerken adeta rüzgarı iliklerime kadar hissediyorum ve doğa ananın mucizelerini bir kez daha yakalıyorum. Bu olayı arabayla yada motorla karşılaştırmak tamamen imkansız. Bir günde 80 Km kadar yol yaptığınıza dünyanında ne kadar büyük bir yer olduğunu anlıyorsunuz. Olay şöyle geçiyor, Google Maps üzerinden Eskişehir yakınlarında bir köy belirliyoruz, buraya en iyi nasıl ulaşırız diye gözden geçiriyoruz ve yola çıkıyoruz. Yola çıkarken yaşadğım heyecanı ilk kez bisiklete binermiş gibi yaşıyorum. Düşünsenize yaklaşık 2 saat sonra yepyeni bir yer göreceksiniz o yer doğayla iç içe ve ulaştığınız zaman “Başardım!” deyip çimlere kendinizi atmak gerçekten tarif edilemeyecek bir duygu.Bir fotoğraf makinem olmadığından sadece telefon ile çektiklerimle yetiniyorum o anı ölümsüzleştirmek istiyorum. Bisiklet binerken arabayla göremediğiniz manzaraları görebilirsiniz.

doğa

Ne kadar mükemmel bir manzara öyle değilmi :) ? . Biz bu manzara eşliğinde cipslerimizi yerken, kolalarımızı yudumlarken bilgisayar başında film-dizi izleyerek geçirdiğimiz zamanların yalan olduğunu anlıyoruz.Gürültüden ve araba seslerinden uzak bu yerde adeta kendimizi sessizliğe salıyoruz.Arta kalan cipslerimizi ve kuruyemişlerimizi karınca yuvalarının dibine bırakırken son kez bu manzaraya bakıyor ve şehir merkezine dönmek üzere yola koyuluyoruz. Şehre doğru giderken bir köyün içerisinde dinlenmeye karar veriyoruz ve şehirde göremediğimiz ve belkide hiçbir zaman göremeyeceğimiz bir samimiyet ile karşılaşıyoruz. Köy kahvesine girdiğimizde bize “Ne Alırdınız?” diye soran garsonlarla değil, “Oğlum, belli ki çok yorulmuşsunuz ben size bir çay koyayım.” diyen teyzeyle karşılaşıyoruz. Çaylarımızı yudumlarken köyün kendine has kokusunu tartışıyoruz.Çünkü gittiğimiz her köyde sabit bir koku var.Köy kokusu.Biz bunu tartışaduralım çaylarımız bitiyor ve tam kasaya giderken “Gerek yok oğul 2 çaylamı zengin olacağız, sporcu adamsınız birdaha yolunuz düşerse o zaman verirsiniz” diyen abi içten bir şekilde söylüyor bunu.Köyden çıkarken köyün köpeklerinide sevmeyi ihmal etmiyoruz tabii ki. Köyden çıkarken köyün çeşmesinde elimizi yüzümüzü yıkıyor ve yola koyuluyoruz.Şehire girmeye başladığımızda mazot kokusunu tekrar duyuyoruz. Bisiklet yolundan giderken bisiklet yoluna parketmiş olan aracı görüyoruz.Türkiye’deki insanların bisikletçilere bir garezi olmalı. Yada çok anlayışsızlar. Bisikletle otobüse bile binemiyoruz ama bisiklet yollarımız ihmal ediliyor. Yoldan geçerken arkadaşımla bununda tartışmasını yaptıktan sonra petrol istasyonuna varıyoruz ve evlere dağılıyoruz.Bir gün içerisinde gördüklerimiz sadece bununlada sınırlı kalmıyor.Hayatımızda ilk kez gördüğümüz şeyleri hayretler içerisinde karşılıyoruz.Mesela bir insan hayatında kaç kere arı kovanı görebilir? . Yeni nesilin göremeyeceği kesin. Eski toprak dediğimiz babannelerimiz, anneannelerimiz yaşamış bunları.

doğa

Sonuç olarak benim bisikletle bir günüm bu şekilde geçiyor.Bisiklet bir spordan öte hayatta yeni şeyler görebileceğiniz bir fırsattır. Steam oyunlarına harcadığım parayla şuanki bisikletimin birkaç üst modelini alabilirdim.İnsanın kafasına sonradan dank ediyor tabii ki.Tek temennim bu denemem ile birlikte birkaç insanı bu spora bu fırsata çekebilmiş olmamdır. Bisiklet alsam nereye gideceğim? sorusunu sormak yerine Bisiklet alsam gidemeyeceğim yer yok demeniz daha doğru olur.Herkese iyi pedallamalar :) !

Not : İlk denemem olduğu için birçok yerde yazım yanlışı, hata veya akıcılık problemi bulunuyor olabilir. Zamanla aşacağım bunları.Önerilerinizi bekliyorum.

Hakkında Mert Mesut Demir

17 Yaşında, Büyük Bir Apple Hayranı.Steamda zaman geçirmeyi seven kişilik.Simülasyon oyunlarını seven ve zamanının büyük bir çoğunu SuperPower 2 oynayarak geçiren isim.Steam üzerinden ekleyebilirsiniz nick kolerak8 ^^.
 • Bigby

  Manzara fena 😀

 • bad

  bak şimdi benimde atlayıp gidesim geldi. bende eskişehirdeyim ama bu konuda bana katılacak arkadaşlar yok, tek başınada zor oluyo :(

  • Mert Mesut Demir

   Eskişehirde isen Perşembe akşamı bisikletçileri, çarşamba akşamı bisikletçileri veya Rote_Nere gibi bisiklet gruplarına katılabilirsin.

 • sawyer

  dalga geçmek için yazmıyorum tamamen doğru bir şey haftada 8 saatten fazla bisiklet kullanmak prostat kanseri riskini arttıyormuş

  • Mert Mesut Demir

   Bunun için özel bisiklet taytları mevcut :)

 • http://steamcommunity.com/id/liguric/ Serhat

  Bence bu muhteşem bir şey. Hep hayalini kurduğum bir şey ama şehrin göbeğinde de pek olmuyor. Fakat Ramazan’dan sonra tatile gidiyorum. Gittiğim zaman bunu yapacağıma emin olabilirsin.

  • http://technogame.net/ Mert Mesut Demir

   Gerçekten çok güzel birşey :) Köyleri ziyaret etmeni öneririm…

   • http://steamcommunity.com/id/liguric/ Serhat

    Köyler çok güzel. Benim anne tarafım Trabzonlu. Trabzon’da ki köyleri görmen lazım. İşte yokuş demişsin ya, o virajlı yolları, nereden geçtiği belli olmayan çayır yollarını ben o yokuşlara tercih ederim.