Anasayfa / Kategori / Haber-Teknoloji / Artık Akıllı Telefonların Ekranı Kırılmayacak

Artık Akıllı Telefonların Ekranı Kırılmayacak

    Artık günümüzde çoğu insan Akıllı telefon kullanıyor. Hayatımızı kolaylaştıran bu telefonlar artık herşeyi üst seviyede yapıyor. Yalnız ne kadar çok iyi olsada bir sorun çözülemiyor. O sorunda ekranın kırılması veya çatlaması. Fakat artık bu sorunda ortadan kalkacak. 

Çok yakında Akron Üniversitesi bilim adamları, yeni geliştirdikleri ekran filmi ile bu tür cihazların ekranlarının tamamen kırılmasını engelleyebilecekler. Bir polimer yüzeyi üzerinde elektrot şeffaf bir tabaka kullanılması, yüzeyi daha sert ve daha esnek hale getiriyor. Mevcut akıllı ekranlarda ise daha kırılgan bir malzeme olan indiyum kalay oksit gibi bir kaplama kullanılıyor. Buna ek olarak, ITO da paramparça olma olasılığı daha yüksektir ve malzemenin fiyatını artırıyor.

1402230455_dr-zhu-transparent-electrodes-layar

 

Daha da önemlisi bu teknoloji daha ucuza mal edilebilecek. Film, 1000 kez bükülmüş edildiği testlerden sonra şeklini ve işlevini koruyor. Eğer bu teknoloji piyasaya sürülürse hem uygun fiyatı hem de ekranı kırılmaz yapma özelliği ile oldukça ilgi görecektir.

1402230470_finger-touching-touchscreen-layers-1-620x378

 

Hakkında Batuhan

TechnoGame'in kuruluşundan bu yana sizlere hizmet vermiş Editör, Çevirmen ve Yazar.