Anasayfa / Kategori / Haber-Teknoloji / Akıllı telefon şarj eden ayakkabı keçesi

Akıllı telefon şarj eden ayakkabı keçesi

ayaksarjcihazi800

Attığınız her adımın bir ampulü aydınlatmaya yetecek kadar kinetik enerji açığa çıkardığını biliyor muydunuz? Yayılan bu enerjinin ziyan olmasını engellemenin artık bir yolu mevcut. Carnegie Mellon üniversitesi öğrencilerinden Matt Stanton ve Hahna Alexander tarafından tasarlanan SolePower, kinetik enerjiyi elektrik olarak depolayabilen bir ayakkabı keçesi.

Ufak bir bilim projesi olarak başlayıp, bir akıllı telefonu 24 km’lik yürüyüşle tam şarj edebilecek güce kavuşan Solepower, her türlü ayakkabıya rahatlıkla uygulanabiliyor. Atılan her adımda yayılan kinetik enerjiyi, bünyesinde yer alan manyetik rotorlara yönlendiren SolePower, bobinler aracılığıyle elektrik akımı oluşturuyor. Bu sayede elde edilen elektrik akımı da, cihazın bünyesindeki lityum-iyon polimer bataryada depolanarak, şarj olacak akıllı telefona aktarılmak üzere saklanmakta.

Bu yaratıcı buluşun geliştiricilerinin yeni hedefinin şarj mesafesini 24 kilometreden 8 kilometreye çekmek olduğunu da belirtelim. Yürüyüşlerinize ayrı bir anlam katacak bu aygıtın son halinin bu yılın ilerleyen dönemlerinde beğeniye sunulması bekleniyor.

Kaynak: Techno-Labs

Yazar: Ömer Uz Tarih: 7 Mayıs 2014 Çarşamba

Hakkında Nurullah

Bilgisayarın birçok alanında uzmanlaşmış, oyunlara olan ilgisi sayesinde bugüne değin bir çok çeviri projesinde liderlik yapmış ve emeği geçmiş, web tasarım ile uğraşan, Galatasaraylı bir oyun sever.